Jump to content

Cum citim nivelul uleiului pe joja ?


silviu66
 Share

Postare recomandată

:icon_thumright: S-a marcat !

Eu tot consider ca joja nu are nimic. Cred ca lumea e deranjata de culoarea inchisa ( neagra ) a ei si de faptul ca uleiurile multigrad care sunt aditivate si cu " detergenti " se inegresc repede si citirea nivelului pe jola necesita mai multa atentie si experienta . Fara ofensa !

Modificat de liv_sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GunX

    9

  • sorin_balan

    5

  • xxnelu

    4

  • Boditza

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trebuie un curs special pentru cititul nivelului de ulei.Doar este o treaba de profesionisti.

La Laguna 1 dCi era toata de plastic galben. Vedeai de la 2 metri cat ulei ai pe ea.

La Laguna 2 1.8 16V era metalica dar era culoare deschisa, aurie. Usor de citit.. dar nu chiar ca si pe plastic galben.

Mondeo o are flexibila, din sarma, dar este cu plastic galben acolo unde conteaza. Se citeste usor.

In schimb la Volvo V40 T si T4 se citeste f. greu, fiind metalica si avand culoarea neagra.

Daca mai trebuie sa si completezi chiar ai nevoie de cursuri de citire :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot consider ca joja nu are nimic.
Uiti de bila de deasupra, care colecteaza uleiul de pe conducta cand bagi/scoti joja si il prelinge pe zona de citire, pana sa apuci sa o dai afara si tii orizontal.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact bila aia e problema...mama ei de bila... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subtiati bila in diametru exterior si puneti alta mai sus, daca joja nu are etansare in cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

a descoperit cineva pana acum un inlocuitor la joja asta?? problema eu o vad in bila nu in material si culoare.. blila strange uleiul de pe canal care se prelinge peste partea unde trebuie citita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor voi ce tip de joja aveti de nu puteti citi nivelul uleiului ? Poate pune cineva o poza cu joja buclucasa. Eu pana acum nu am avut nici cea mai mica problema cu cititul nivelului uleiului de pe joja si vorba aia am aceasta masina de mai bine de 7 ani ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa ... acum inteleg de va plangeti voi ca nu puteti citi nivelul de pe joja. E prima oara cand vad tipul asta de joja :exclaim:. Pe ce motoare a fost pusa joja asta ? Motorul tau ce cod are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bls este al meu.. citeste tot topicul asta sa vezi ca mai sunt si altii cu tipuri diferite de motoare.. o sa caut in dezmembrari alta joja simpla care sa se nimereasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu vei putea sa o inlocuiesti cu una "simpla" pentru ca nu au aceiasi lungime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca poate or fi mai multe versiuni.. intr-un final am reusit sa o citesc. Se scoate prima oara si se sterge de sus pana jos. Se introduce pana la capat, se lasa 2-3 secunde apoi se scoate din nou usor fara a rasuci in vreun fel joja. Pe o parte va fi plina de ulei dar pe partea opusa se va putea citi caci uleiul de pe bila se va scurge doar pe o latura a jojei. Sper ca s-a inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • 7 years later...

Nici eu nu pot citi nivelul uleiului pe joja. Stearsa si curatata cu servetel uscat. Am ajuns pana la si eliminarea bilei de sus cu un cutter. Tot degeaba. E o eroare a inginerilor nemti. O rusine.......

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!