Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Eu am vrut sa verific singur si nu am gasit nimic despre lichid servo nici la motor nici in carte. asa ca i-am pus pe ei sa o faca. d'aia te intrebam daca esti sigur, pt ca daca nu exista lichid servo ma duc sa ma cert cu ei. Ai dreptate ca nu trebuie sa te prosteasca in fata. insa ar putea sa puna filtrele cu 50 % mai scump.

Valorile la materiale mici, vaselina si buson sunt nesemnificative asa ca asta nu m-a deranjat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raf, gandeste-te la preturile alea nesemnificative pentru toti (30-40 ron) ce inseamna pentru ei ca un "tot unitar" la cate masini au...o sa dai peste niste profituri astronomice.

si din pacate asta se intampla la toate serviceurile din tara, nu numai la vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia sunt evazionisti. Cum facturezi un numar mare de materiale pe care nu le-ai folosit, adica busoane si ulei hidraulic? Trebuie sa le ai pe stoc, iar apoi sa le scazi din stoc. Inteleg sa umfli nota la timpul de manopera, dar la materiale mi se pare foarte dubios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce, ti se pare greu sa le scazi dupa aia? uita-te la ei cum pleaca mereu cu cate o sacosa in brate...ce-o fi in ea, pranzul nemancat? si dupa aia te trezesti ca vin la tine:" frate, am 4litri de ulei la juma de pret, capat de bara la 500 de mii" si tot ce vrei tu. romanu' s-a nascut inventiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

busonul de la baia de ulei e mic, si cand se desface baia e lasat sa cada in vasul ala in care se colecteaza uleiul. e foarte posibiul sa fie ceva de unica folosinta (cum sunt unele suruburi de pe masina).

ce am vazut si la mine pe factura si si la omu de mai sus e FILTRU-ul de 41ron care nu imi dau seama ce inseamna si cre'ca e la misto pus acolo.

servo ala voi credeti ca se invarte fier pe fier si nu trebuie lubrifiat niciodata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

servo ala voi credeti ca se invarte fier pe fier si nu trebuie lubrifiat niciodata ?

Roaga pe careva din service, sa-ti arate pe unde a schimbat/completat uleiul la servo. :ceuameni: :vaidecapulmeu:

Pentru edificare...vezi mai jos.

LE: Daca ai fi avut servodirectie electro-hidraulica...era altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce am vazut si la mine pe factura si si la omu de mai sus e FILTRU-ul de 41ron care nu imi dau seama ce inseamna si cre'ca e la misto pus acolo.

cred ca este vorba de filtrul de polen(habitaclu). Cineva cu ETKA, SOTE sau alt program de piese ne poate spune ce inseamna: 1K1819653B

Si eu inclin sa cred ca busonul de ulei este de unica folosinta. Poate etansarea, sau se deformeaza la strangere.

La polo mi-au facturat garnitura buson baie:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=484238

Modificat de Raf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu frica de a fi offtopic.. va pun totusi o intrebare:

am un golf V din germania, care ar mai avea garantie pana in iunie 2008.

acum am 31.500 km si trebuie sa ma duc sa fac revizia de 30.000 :lol:

insa am depasit cu o mie si ceva de km... exista vreo marja de eroare ? (pt a-mi pastra garantia trebuie sa fac reviziile la timp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal se pierde garantia, dar vezi poate gasesti pe cineva cunoscut de pe forum care lucreaza la un service VW autorizat si sa-ti faci la el revizia ca sa nu o pierzi.

Incearca sa vorbesti cu elad (de la Elcad Gid Buzau) si vezi daca te poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu cateva informatii:

am citit cu atentie caietul de service, unde scrie "clar" in nemteste ca intervalul de revizii la ei e de 30.000 km (prima fiind la 30.000 sau un an).

masina este prima oara inmatriculata in 05.2006

pe caietul de service scrie ca primul service a fost in data de 19.02.2007 la 26.218 km (a fost skimbat uleiul si cam atat).

intrebarea mea este daca se ia in considerare ca fiind inca in vigoare garantia (la noi cica ar fi la 15.000 km revizie sau nu?)

cred ca totusi sa o sa ma duc la revizie sa schimbe filtre si restul... ca sa stau linistit.

post-9788-1185999996_thumb.jpg

Modificat de ceetah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca in service plan scrie ca revizia se face la 30k nu ai probleme...15k de la noi e pentru bunastarea serviceurilor (ca doar fac profit dublu). Cum am mai spus, nu strica deloc sa schimbi filtrele de aer si polen cat mai des in tarisoara noastra curata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ca sa tot intrebat ..o sa intreb si eu .... daca depasesc cu 200 - 300 km cei 15 000 am vreo problema la revizie ...se pierde garantia ceva?? pt ca sunt in belgia si cu toti km care o sa ii fac pe drumul de intorcere o sa cam sar de cei 15 000 ...

ce ziceti?? a trecut cineva prin problema asta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba in Ro daca e o problema sa faci un schimb de consumabile in alt service autorizat din europa :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima revizie oricum e bine sa o faci inainte de termen (10-12k). in principiu nu e problema daca nu depasesti cu peste 500-600 de km. dar vorba lui DragosR, mai bine da un telefon in romania sa aflii exact ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ca sa tot intrebat ..o sa intreb si eu .... daca depasesc cu 200 - 300 km cei 15 000 am vreo problema la revizie ...se pierde garantia ceva?? pt ca sunt in belgia si cu toti km care o sa ii fac pe drumul de intorcere o sa cam sar de cei 15 000 ...

ce ziceti?? a trecut cineva prin problema asta???

Salut!Se accepta o depasire cu maxim 500 km ...normal ar fi sa nu ai nici o problema. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia de 15k la Mido = 620 ron

-ulei

-filtru ulei

-filtru polen

-filtru benzina

-filtru aer

*timp pierdut pe acolo 3 ore la un suc si o cafea la bar .

Per ansamblu foarte multumit !

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mir cum sunt unii oameni complet inspaimantati de termenele de revizii. mai ales in .ro

cartea masinii care ati cumparat-o ce zice? banuiesc ca 30k km si conditii grele 20k km, dar sub nici o forma 15k km...nici anii nu sunt obligatorii. sunt la latitudinea utilizatoruluii, in functie de locurile pe unde a umblat. la noi in tara sa zicem ca ne incadram la conditii grele, dar nu pot fi dovedite. dealerul iti recomanda un interval de revizii pentru o buna intrebuintare a autovehiculului, dar sub nici o forma nu iti poate refuza si anula vreo garantie daca tu respecti termenele din carte.

numai bine, si mai mult curaji, ca va fura pe rupte dragii nostrii dealeri auto. aveti dreptul sa le dati peste nas.

PS: cat e revizia actualmente la un 1.6 la !15k km cu ulei 5w30 (pentru golf 5 benzina ma refer)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Sunt nou pe forum, acesta fiind primul meu post. Intrebare: am 59000 km cu masina, in curand trebuie sa merg la revizia de 60000. Imi puteti da cateva repere, ce anume se schimba la aceasta revizie?

Masina este Golf V, 1.6 FSI.

Multumiri inca de pe acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e obligatoriu sa fie la 60 mii km. Trebuie sa fie la 15 mii de la ultima revizie. Daca vechiul proprietar a decalat termenele de revizie, atunci nu mai ajunge la 60 mii. Cat despre ce trebuie schimbat, vezi ca scrie in cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diseara voi citi ce si cum. Multumesc, oricum.

PS. Computerul imi spune ca intr-o mie de km sa merg la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa plec la o plimbare de mai multe mii de km prin UE iar inainte de asta, desi mai am 5000 km pana la revizie, vreau sa fac un schimb de ulei si filtru aer+motorina, asa ca sa nu ma mai gandesc la asta pe drum. As ruga pe cineva sa-mi spuna cum se reseteaza computeru' daca fac schmbu de ulei inainte de termen si cam ce filtre imi recomandati pentru masina din semnatura. (e primul service in afara reprezentantei si nu mai vreau nici la PBN nici la Midocar). Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce nu vrei la reprezentanza? oricum cei la care faci schimbul ar trebui sa stie sa reseteze computerul. daca nu iti dau eu pe cineva la care sa mergi sau cineva de pe forum te poate ajuta direct cu asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa plec la o plimbare de mai multe mii de km prin UE iar inainte de asta, desi mai am 5000 km pana la revizie, vreau sa fac un schimb de ulei si filtru aer+motorina, asa ca sa nu ma mai gandesc la asta pe drum. As ruga pe cineva sa-mi spuna cum se reseteaza computeru' daca fac schmbu de ulei inainte de termen si cam ce filtre imi recomandati pentru masina din semnatura. (e primul service in afara reprezentantei si nu mai vreau nici la PBN nici la Midocar). Multumesc !

Scrie in cartea masinii cum se reseteaza intervalul de service(e o combinatie din tastele de la ceas si cel de trip doar cu contactul pus).Daca nu te descurci, da-mi un private message.........................................................................

..............................................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai vreau la reprezentanta pentru ca ma enerveaza programarile aiurea, faptul ca nu vad masina, etc. in general faptul ca e o intrega filosofie o revizie simpla, care dureaza de cel putin doua ori fata de timpul normal alocat operatiunilor pe care le fac ei efectiv acolo si costa tot de doua ori mai mult decat face (sa nu ma intelegeti gresit, daca as fi convins ca fac toate verificarile impuse de o revizie as spune ca merita, dar......). Oricum ideea este ca pentru un schimb de ulei si doua filtre nu ma mai duc la reprezentanta nici daca ma bati. Daca stii pe cineva de pe forum da-mi un PM cu niste date te rog.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate e putin off topic dar cred ca sunteti interesati in calitate de viitori posesori. Ieri am facut prima revizie ( benzinar) la 15.000 de km schimbat ulei (castrol) filtru ulei, filtru aer, filtru polen si filtru benzina total 710 RON. Asta ca sa stiti daca ati negociat cu dealer-ul prima revizie gratuita :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!