Jump to content
nesanatosu

Revizie Golf V

1.473 postări în acest subiect de discuţie

golf19   
golf19

Buna ziua.Apelez la ajutorul vostru pentru a sti ce ulei sa bag in masina la revizie.Masina in cauza este un Golf 5 1.9TDI (bkc) ,are in realitate aproape 380.000km si ultima data am folosit Castrol Edge Turbo Diesel si precizez ca in 8.000 km a mancat cam 400 ml.As avea nevoie de un sfat in alegerea unui nou tip de ulei deoarecr in ciuda faptului ca nu a papat mult cu acesta,motorul este foarte zgomotos.Precizez ca uleiul nu il tin mai mult de 8.000km in motor.Multumesc mult

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
rayn   
rayn

Daca este zgomotos iti recomand Ravenol VMO daca nu l-ai incercat pina acum

Link către postare
golf19   
golf19
34 minutes ago, rayn said:

nu am incercat nimic altceva in afara de uleiul mentionat mai sus deoarece acum urmeaza sa ii fac a 2a revizie.

Link către postare
ciupilici   
ciupilici

Salutare , m-am hotarat ca luna aceasta sa fac revizia la masina din semnatura , 1.6 mpi cod motor BSE , 90k KM reali , Ulei castrol 5W30 , filtre MANN , Chit de distributie CONTITECH etc . Cu toate ca majoritatea service-urilor ( VW-Audi autorizati )  m-au sfatuit sa nu schimb distributia originala la 90k km cu toate ca are 10 ani eu m-am hotarat sa nu risc ca totusi are o varsta si ar trebui schimbata . Intrebarea mea este daca merita sa schimb si pompa de apa originala cu una GRAF sau sa o las pe cea veche ? In cartea masinii nu scrie nimic de pompa si distributie , stiu ca distributia la 1.6 mpi dupa 2006  ( grupul VAG ) se verifica dupa 90K km la fiecare 30k km si se schimba doar daca are semne de uzura vizibile ca daca se rupe nu afecteaza motorul sau asa ceva .

Modificat de ciupilici

Link către postare
nicu7774   
nicu7774

Salut, am aceiasi motorizare ca tine, masina din 2008, 45000 km. Am schimbat distributia luna trecuta din cauza vechimii, cea veche se prezenta bine, toti mecanicii la care m-am interesat (vreo 4) au recomandat si schimbarea pompei de apa odata cu distributia.

Link către postare
costin_lori   
costin_lori

Salut,

Sunt posesorul unui Golf V, 1.9TDI, 90 CP, 2006, 190000km. Pana acum foloseam ulei Castrol 5W 30. Avand in vedere numarul de km al masinii ma gandeam ca ar fi cazul sa incep sa folosesc 5W 40. Ce parere aveti? este indicat avand numarul de km sa fac aceasta modificare sau inca sa merg pe varianta de 5W 30?

Cu aceasta ocazie ma gandeam sa renunt la Castrol si incep sa folosesc MOTUL. Am auzit/citit ca este foarte bun. Voi ce stiti?

Multumesc de ajutor.

Link către postare
SelesanD   
SelesanD
alinmarian31   
alinmarian31
On 12/15/2016 at 0:45 PM, costin_lori said:

Salut,

Sunt posesorul unui Golf V, 1.9TDI, 90 CP, 2006, 190000km. Pana acum foloseam ulei Castrol 5W 30. Avand in vedere numarul de km al masinii ma gandeam ca ar fi cazul sa incep sa folosesc 5W 40. Ce parere aveti? este indicat avand numarul de km sa fac aceasta modificare sau inca sa merg pe varianta de 5W 30?

Cu aceasta ocazie ma gandeam sa renunt la Castrol si incep sa folosesc MOTUL. Am auzit/citit ca este foarte bun. Voi ce stiti?

Multumesc de ajutor.

Salut, ai folosit pana la urma acest ulei Motul? 

Link către postare
costin_lori   
costin_lori

Salut,

Nu am folosit inca...nu am primit nici o info de la colegii de pe site..inca sunt in stand by.

Mersi,

Link către postare
zoloft   
zoloft

Hai sa nu deschid alt topic: Am un Golf V benzinar de 102 cp din 2006..

Acum am 113.000 km cu ea si ultima revizie am uitat sa o fac la an asa ca am mers cca 18.000 km cu ea in 2 ani, moment in care mi s-a aprins becul galben de nivel ulei.

Toate bune, am facut revvizia completa, ulei Castrol 5-30 si toate bune.

Surpriza a aparut la 8.000 km cand s-a aprins iarasi galbenul de nivel ulei....Verificand joja am constatat ca nivelul se afla sub limita maxima, adica unde incepe partea ridata ...Ulei in parcare nu pierd, pe scut nu sunt urme, de mers cu ea nu o alerg prea tare...maxim 130-140 pe autostrada odata pe trimestru si restul in Bucuresti, oarecum sportiv daca mai poate fi numit asa in aglomeratia asta infernala..

Ce parare aveti ? De ce am inceput sa pierd ulei ? Ar rezolva daca as schimba marca si densitatea uleiului ?

Link către postare
EEXCALADE   
EEXCALADE

Ulei inlocuit rar ....se coaguleaza pe segmentii de ungere care se blocheaza ,asa apare si zgomotul de diesel 

• Upvote 3
  • Downvote 1

Link către postare
zoloft   
zoloft
Publicat (modificat)

si solutia ? Ar ajuta alt tip de ulei ? marca/vascozitate...

P.S: de obicei schimbam uleiul anual sau la 10-15 mii

Modificat de zoloft

Link către postare
EEXCALADE   
EEXCALADE
Publicat (modificat)

Constatare amanuntita ,curatat sau inlocuit segmenti

Modificat de EEXCALADE
  • Upvote 3
  • Downvote 1

Link către postare
ndfk   
ndfk

Salut,

Tocmai ce mi-am cumparat un VW Jetta, 1.6 BGU, 2009 care are aproximativ 55 000km. Ce ulei sa folosesc? Pana acum, vechiul proprietar a folosit 5w40. Ca si filtre ce sa aleg intre MANN si Mahle? 

Link către postare
Cristimusat   
Cristimusat
On 3/6/2017 at 14:49, costin_lori a scris:

Salut,

Nu am folosit inca...nu am primit nici o info de la colegii de pe site..inca sunt in stand by.

Mersi,

Salut, eu folosesc Motul și sunt foarte mulțumit. Sunt aproape de al 3lea schimb cu el și n am probleme. Motorul nu e zgomotos.. Îmi mănâncă cam 800ml la 10k.. Oricum vine la bidon de 5l și e suficient intre schimburi.. Asta dacă schimbi la 10k.Eu îl recomand! 

On 3/5/2017 at 9:22, alinmarian31 a scris:

Salut, ai folosit pana la urma acest ulei Motul? 

Folosește cu încredere Motul 5w40

Link către postare
f1r3b4ll   
f1r3b4ll

Golf V 1.6 102CP

• Kit distributie Conti
  • Kit accesorii
  • Pompa Hepu
  • Ulei Motul 5W40 + filtre

Total cu manopera: 1380

Link către postare
ndfk   
ndfk

VW Jetta 1.6 102CP

- Ulei Castrol Magnatec 5w40

- Filtru aer VW

- Filtru ulei VW

Total: 630 lei reprezentanta Skoda Pitesti

Link către postare
i_m_lucian   
i_m_lucian

1) Ati schimbat filtrul de benzina pana acum? In cartea masinii nu am gasit nici o specificatie. 

2) ulei 5w30 sau 5w40? Observ ca exista abordari diferite

Link către postare
teoneo   
teoneo
On 15.12.2016 at 0:45 PM, costin_lori said:

On 06.05.2017 at 8:21 PM, Cristimusat said:

Salut, eu folosesc Motul și sunt foarte mulțumit. Sunt aproape de al 3lea schimb cu el și n am probleme. Motorul nu e zgomotos.. Îmi mănâncă cam 800ml la 10k.. Oricum vine la bidon de 5l și e suficient intre schimburi.. Asta dacă schimbi la 10k.Eu îl recomand! 

La inceput am folosit si eu Castrol 5W-40 (de la inceput), dar se consuma repede. Acum din 2014 ani am trecut pe Liqui Moly 5W40 (TopTech) care zic eu ca a fost mai bun decat Castrol. Anul trecut, la recomandarea unui mecanic, am facut rost de un ulei care nu se gaseste la noi pe piata (doar pentru motocicletele de cursa sau la camioane). Uleiul se numeste Motorex, binenteles cu vascozitatea 5W40. Masina merge super cu el. N-a mai trebuit sa-i faci nicio completare ca pana acum. Un mare plus e ca e fabricat in Elvetia! Si asta spune foarte multe. Dar nu e aproape deloc cunoscut la noi. Voi incerca sa imi pun si anul acesta tot Motorex.

Link către postare
calin.g   
calin.g

Are norma  pentru PD?

Link către postare
GTD   
GTD

are doar 507.00 la 0w-30/5w-30 , 505.01 nu are

Link către postare
teoneo   
teoneo

Daca de Motorex 5W40 vorbiti are si norma 505.01 !

Mergeti pe pagina produsului: SELECT SP-X SAE 5W/40

Link către postare
GTD   
GTD

In lista de uleiuri aprobate VAG 505.01 actualizata 2017 acest ulei nu exista

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.