Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

;) Cred ca trebuie sa citesti manualul cu mai multa atentie ...

Daca nu-l ai ti-l trimit eu in versiune electronica.

As dori si eu versiune electronica a manualului pt un G5 1.9 TDI 77 Kw.

Multumesc mult ! ;)

As vrea sa stiu si eu ce trebuie schumbat la revizia de 2 ani.

Am iesit din garantie si vreau sa o fac pe cont propriu.

Am 22.000 Km . Trebuie sa schimb si placutele ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei motor, filtru polen,filtru aer, filtru motorina, lichid frina. Placutele nu trebuie schimbate daca nu sint uzate... La mine la 30k km nu a fost nevoie.

Totusi avind in vedere ca ai numai 22k km ar trebui sa mai astepti vreo 5000km pina la revizie. Eu am facut la PoRo si m-am costat 8 mil.

Vezi la sectiunea de Service-uri cam ce se mai recomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am efectuat Golfului meu prima revizie de 1 an, ca oricum nu aveam 15000 de km si computerul tipa intr-una "Service Now". Am facut programarea pentru astazi dimineata la ora 8.00 cu trei saptamani in urma, lucru foarte inspirat, altfel dura pana ma bagau in seama. Am predat cheile masinii si dupa 1 ora jumatate am revazut-o in parcare inapoi. 4 bidoane de ulei Castrol TXT SOFTEC PLUS 5W30, dintre care unul pentru completari, alaturi de filtrele de polen, aer si ulei inlocuite si puse in cutiile originale in portbagaj dar intr-o punga sa nu se murdareasca ceva. Cu totul (manopera, filtre, ulei, ceva antigel, buson ?!), m-a costat 443 RON. Cam asta e in mare, asa ca a fost o experienta formala si in principiu fara batai de cap. Doamne 'ajuta pana la anul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva unde se poate face un checkup computerizat bine si ieftin?

Ca am iesit din garantie si nu merita sa merg la dealeri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am efectuat Golfului meu prima revizie de 1 an

Poti sa ne spui si unde ai facut revizia pls? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am fost la revizia de 30.000 km (2 ani) la dealerul PoRo local.

Valori cu TVA:

- manopera = 124,95 RON;

- “materiale mici” = 9.38 RON;

- 5l ulei VW “Special Plus” SAE 5-W40 VW 502 00 / 505 00 / 505 01 = 301,9 RON;

- filtru praf = 50,85 RON;

- filtru aer = 66,85 RON;

- filtru motorina = 117,70 RON;

- filtru ulei = 40,20 RON

TOTAL = 693,26 RON

La revizie s-a constatat necesitatea inlocuirii placutelor de frana, mai ales pe fata. Pret placute fata la dealer PoRo ~ 330 RON, pret la Augsburg ~ 220 RON.

Mai prospectez piata. Placutele sport ar fi ~ 420 RON la Augsburg dar nu se pot aduce momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D-le Razdan, am rugamintea sa-mi trimiti si mie formatul electronic al cartii tehnice de la vw g5. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere Mr. Plate daca primesc intai pe PM o adresa de email unde se pot trimite 9 emailuri de pana in 9-10 MB fiecare. O adresa pe Yahoo ar fi excelenta de exemplu. Astept ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la revizia de 30.000 km (2 ani) la dealerul PoRo local.

Valori cu TVA:

- manopera = 124,95 RON;

- “materiale mici” = 9.38 RON;

- 5l ulei VW “Special Plus” SAE 5-W40 VW 502 00 / 505 00 / 505 01 = 301,9 RON;

- filtru praf = 50,85 RON;

- filtru aer = 66,85 RON;

- filtru motorina = 117,70 RON;

- filtru ulei = 40,20 RON

TOTAL = 693,26 RON

La revizie s-a constatat necesitatea inlocuirii placutelor de frana, mai ales pe fata. Pret placute fata la dealer PoRo ~ 330 RON, pret la Augsburg ~ 220 RON.

Mai prospectez piata. Placutele sport ar fi ~ 420 RON la Augsburg dar nu se pot aduce momentan.

cam mult ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai zici doar ca e cam mult , motiveaza , justifica , pe ce a dat mult ca s stim si noi ... sa dai quote la ditamai postul si apoi sa zici :"cam mult.." nu ti se pare cam putin? :screwy: asa ca zi-ne si noua unde e buba :salut: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mult! Chiar ai iesit bine. Lichidul de frina nu ? parca scrie in carte ca se schimba la 2 ani sau 30k km. Eu am dat 8 mil fara lichid de frina la PoRo. Deci ai iesit foarte bine. Ce stil de mers ai de schimbi placutele la 30k km ? ;)

La mine abia au ajuns la jumatate la km astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ca gandeam si eu, mai ales stiind ce s-a mai scris pe acest topic, ca nu e mult.

Stilul de condus e probabil asemanator cu al lui Gorrocs daca si el a schimbat la 30.000 … :D

Intr-adevar cu un stil ponderat cred ca se poate ajunge usor la 60.000 km cu placutele dar nu ar mai fi elemental fun … :D

Da, ar trebui schimbat si lichidul de frana si antigelul dar bazat pe experienta cu alte masini am zis ca pot sa aman schimbarea lichidului de frana pentru la primavara si a lichidului de racire pentru o data mai tarzie …

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toti ati iesit mai bine decat mine la revizia de 30k ... uite ce scrie in factura mea:

1. inspectie service: 214,2

2. placute frane fata demontat & montat: 35,7

3. placute frana spate demontat & montat: 28,56

4. roti demontat si montat: 57,12

5. materiale mici: 25,16

6. filtru aer: 75,2

7. filtru ulei: 49,5

8. filtru benzina: 121,39

9. filtru polen: 52,41

10. ulei aral hightronic 5w40 - 4,5 litri - 138,67

11. set placute frana fata: 333,9

12. set placute frana spate: 221,03

total: 1.380,64 RON din care:

manopera: 335,58

materiale: 1045,05

Acum sunt la 44.400 km... m-am programat saptamana viitoare, 12 oct. are cineva idee aprox. pe la cat o sa ajunga costurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut ENORM!. Cum adica ti-a luat bani si ca ti-a dat roata jos si ca ti-a pus placute? ASTA E PROSTIE! Nu se ia bani pt ambele.. eu nu am mai auzit asa ceva pana acum. Mi se pare extrem de mare factura ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Nu cred ca ar fi rau sa dai un telefon la un dealer din Bucuresti si sa-i intrebi cat costa o revizie de 30 de mii si una pentru 45 de mii. Pare foarte mult ceea ce ai tu acolo si cred ca nu ar strica sa-i intrebi pe cei din Bucuresti, punctual, cat ar costa fiecare operatiune care ti-a fost facturata. In acest sens afli daca o anumita operatiune se factureaza sau nu si vei sti daca ai fost inselat sau nu. Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci toate punctele care le-am scris mai sus sunt exact ca in factura... nu pot sa inteleg pe cine insala ei, ca nu multi bani ajung la ei in buzunar... sunt taxe, tva-ul, etc... am sa sun de curiozitate la bucuresti sa intreb. Se mai poate ca fiecare service sa aibe regulile proprii... si fiecare pune pe factura tot ce ti-au facut la masina. Ma rog, sunt multe chestii de povestit pe seama reviziilor. Am citit despre colegi de pe forum care nu au stat mai mult de 3 ore pentru revizia de 30k, la mine masina a stat mai mult de 8 ore la ei. Sa nu mai spun de faptul ca au uns cu un ulei mai gros sau vaselina toate balamalele de la usi si haion... efectiv cred ca au aruncat acolo vaselina resp. pentru ca au pus si pe langa destul de sanatos... ce sa mai spun, bataie de joc. Avem doua service-uri VW in Timisoara, si fiecare are povestea lui, oricum lucruri bune nu am auzit... in mod normal concurenta ar trebui sa scada preturile si sa imbunatateasca serviciile, dar la noi nu e asa din pacate.

Un lucru pe care il apreciez: nu te lasa sa intri in service unde se lucreaza la masina... nu cred ca as fi in stare sa-mi imaginez ce mi-ar putea vedea ochii acolo.

E greu domnule sa faci un lucru calumea... se vede pretutindeni la noi in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paul78, daca as fi in Timisoara, n-ar mai vedea masina mea servisare in Ro. Cu asta am zis totul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, stiu la ce te referi godoroja... numai ca masina e in leasing si trebuie sa ma interesez daca pot face in Ungaria reviziile.. este un service VW la Szeged - aprox 160 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum dracu intra intr-un motor 1.4 4,5l de ulei? atata bag io in 1.9 TDI, la motor de 1.4 intra 3l de ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aviosol... nu stiu cati litri au pus efectiv.... 4,5 L scrie pe factura, si atata am platit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am efectuat revizia de 45.000 km = 669 RON (pe factura tot 4,5 Litri de ulei apare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Facut si eu prima revizie la 13000. 790 lei, toate filtrele fara lichid parbriz. pe factrura 4 l ulei. nu am scapat, m-am pricopsit si cu o programare peste o luna pentru verificare volant(asta pentru ca i-am rugat sa verifice). nu am gasit decat filtrul de aer si de polen in portbagaj. Cel de polen este superimbacsit.

Daca masina ramane pentru schimbarea ambreiajului nu ar trebui sa primesc alta in loc? cel de la programari mi-a spus ca nu e treaba lui si ca nu stie nimic :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exagerat de mult....pt Paul78, dar nu e vina lui, e nesimtirea dealerului tm.

@razdan - si mie-mi place sa conduc sportiv....dar cand am fost la revizia de 45.000 am intrebat daca nu trebuie schimbate placutele...moment in care s-au uitat dubios la mine oamenii...cum ca mi-as bate joc de ei...dupa care au urmat explicatiile...cum dom`le, schimbi placutele la 30.000 si acum vrei iar?Sunt aproape noi....intacte....de parca nu as folosi frana(si nu le-am schimbat la 30.000), dar fac destul de des iasi-vaslui si daca pun de 5 ori frana tot drumul...este mult. :offtopic: (am facut drumul asta si cu piciorul doar pe acceleratie, dar moderat si cu mare atentie, si am reusit - in bucium a fost mai nasol...ca sarea praful in fiecare curba din urma mea, la 120/h.....dar am reusit :( ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!