Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

@ 4abc - ai avut vreun motiv sa o schimbi? la citi km se schimba normal distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai normal ca am avut.La 90.000 km se schimba distributia(kitul) si pompa de apa(nu e obligatoriu insa e mai bine asa). :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian Philippe

spuneti-mi va rog, pentru un VW Golf 5 1.4 benzina din 2004 ce ulei, placute de frana, filtre, cauciucuri imi recomandati? Eu i-am pus la ultima revizie ulei mobile1, dar nu mai stiu ce tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 1.9TDI - Revizie la 30.ooo km, facuta la Cardinal CT. A decurs ok si nu a durat nici prea mult, cam 45 de min. A fost bine ca am stat si eu langa masina, m-am uitat pe sub ea si e totul ok. Factura pare ok, dupa ce am mai vazut pe aici, nu am nici un serviciu sau piesa in plus.

Ulei Castrol 505-01 4L - 338

Pfoai, te-or rupt aia la buzunar cu uleiul, jur. Ce Castrol? Edge? Ca si eu mi-am facut revizia la 30.000 la Pitesti, tot la 1.9 TDI, si a fost 4 milioane si ceva cu uleiul meu, Castrol Edge 50501 pe care l-am luat din Bucuresti de la Reprezentantul Castrol in RO (unii AMI, vizavi de Aeroportul Baneasa) pe la 45 lei/litru cu tot cu TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, in CT baietii de la Cardinal nu au concurenta, deci se cam distreaza cu preturile. La revizia de 15.ooo km am zis ca fac si eu o treaba, sa nu iau consumabilele de la ei si bineinteles ca le-am gasit mult mai ieftin la un magazin specializat in CT. Cand am ajuns acolo nu s-a potrivit filtru de ulei, au pus de la ei, au mai completat si niste antigel, si am ajuns pe la 400ron cu tot cu manopera si mi-au mai scris in carte "consumabilele clientului" - asa inseamna ca daca se defecteaza ceva si e din cauza uleiului sau a filtrelor, nu e de bine. Asa ca nu are rost sa ma mai agit pt 100ron. Oricum la cati km fac eu, pana la urmatoare revizie iese din garantie, asa ca am scapat si de ei. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am facut si eu revizia de 30.000Km ieri la PBN. Masina programata la 18:30, ridicata la 20:00.

Inspectie service 30000 km - 176Ron

Test VAS 5052 - 33Ron

Materiale Mici - 15.68 Ron

Ulei Castrol 4Litrii 56.6Ron/L - 226.40Ron

Buson baie - 3.46 Ron

Filtru Polen - 42.18 Ron

Filtru Ulei - 25.63 Ron

Filtru Motorina - 95.87 Ron

Filtru Aer - 54.53 Ron

Manopera - 209Ron

__________________________________

Total - 800.60 Ron

in portbagj am gasit 2 cutii cu 2 filtre. unu cred ca este cel de aer si unu cel de polen.

intrebarea mea este urmatoarea: am citit in oferta de la VW Golf 5 cu motor Diesel, nu este filtru de polen, dar ei totusi l-au inlocuit...

imi poate explica si mie cineva cum vine asta?

Modificat de sorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu aiba filtru de polen...poate ai citit de ''filtru de particule''' :D

Oricum mi se pare un pret astronomic :P .Eu la aceeasi motorizare nu am platit mai mult de 500 ron la dealerul din Iasi :P .Si am schimbat mereu toate filtrele,inclusiv cel de motorina la fiecare revizie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jumatate din pret este manopera. Ma iau de cap cand vad preturile astea la intretinere, eu care le spuneam prietenilor ca o revizie la Ford te lasa cu buzunarele goale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg un singur lucru..

1.Inspectie Service 180 ron..

2.Manopera 200 ron...

Cum vine asta..eu platesc la fiecare revizie manopera de maxim 150 ron..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ia vezi cat e manopera la Iasi si vezi cat e in Bucuresti. Intelegi de ce multi se mai duc pe la Ploiesti sau Buzau din Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai degraba dati 1mil pe motorina si faceti reviziile la Iasi sau Bacau si tot iesiti mai ieftin. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai stau si langa masina si nu imi trebuie programare cu 2 ani inainte ci cu 3 zile...

Gata cu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ 4abc: 180RON inspecite service probabil reprezinta ONOARAEA pe care mi-au facut-o cei de la PBN prin a imi permite sa-mi fac revizia in service-ul lor super aglomerat, unde am facut programarea pe 05.02 de pe data de 28.01, pentru ca mai devreme nu aveau.

din telefoanele date la PBV si Midocar, era cam la aceeasi bani, dar ma primeau pe 7 respectiv 9 februarie...

manopera a fost 200ROn probabil pt ca ora e 110 si au stat jumatate de ora. deci 1/2ora * 110 = 2* 110 = 220 dupa matematica mecanicilor. si am zis 30 de minute pt ca la 18:30 am ajuns cu masina, la 19:15 cand am plecat era in acelasi loc parcata si la 19:45 cand am venit sa o iau era deja scoasa din service.... e scump la bucuresti...

a facut cineva revizia la Ploiesti sau la Buzau sa-mi spuna si mie un pretz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 2 ani e aceeasi cu cea de 30.000Km. deci, in cazul meu a fost 800Ron la PBN.

si repet intrebarea, poate cineva din Bucuresti sa imi spuna daca a fost la Ploiesti sau la Buzau sau la Pitesti sa faca revizia, cat a costat si daca merita facut drumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz: sorel are G5 in garantie, din cate reiese din primele post-uri din thread-ul ala, Elcar Gid Buzau nu se pupa. Cum e acum?

Ce pacat ca elcargid nu "opereaza" si VW in garantie ....
Modificat de CBR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pacat ca nu intri pe site. LINK

E atat de usor sa adaugi un post dar sa citesti mai departe de 5-6 randuri nu. Scrie mai jos ca au fost autorizati si ca service VW dupa ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad pe forum ... si am cautat destul de mult ... la Golf 5 nu suntem multi care am ajuns la 90.000 km. Pana acum doar 4abc a ajuns sa schimbe distributia si urmeaza revizia normala.

La mine urmeaza ambele si dupa ce se realizeaza am sa descriu aici ce si cum s-a facut ...

Pana atunci, daca mai sunt alti colegi care au trecut deja prin revizia de 90k, rog sa posteze ca sa stie si restu' ce ne asteapta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma baietzi...Am si eu intrebare, daca tot se discuta de distributie: De ce sa schimbam distributia la 90.ooo km cand in carte scrie ca la 120ooo km?? Sau nemtii sunt mai prosti?

Sa ma lamureasca si pe mine cineva, dar daca se poate sa nu imi spuneti ca "din dragoste pt masina" sau ca "e mai bine mai devreme" si chestii de genul asta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pacat ca nu intri pe site. LINK

E atat de usor sa adaugi un post dar sa citesti mai departe de 5-6 randuri nu. Scrie mai jos ca au fost autorizati si ca service VW dupa ceva timp.

am citit pe la ultimele post-uri din thread unde erau diverse post-uri cu "mi-au disparut lucruri din masina" si "dupa revizie a trebuit sa intru iar in service".

si fiind un thread intitulat "revizie golf V" m-am gandit sa intreb direct cine a fost in un service din orasele specificate si ce impresie au avut...daca il recomanda sau nu... nu mi-am dat seama ca este atat de mare problema. nu am chef de warn-uri sau alte pedepse, asa ca imi cer scuze si pormit ca data viitoare search-uiesc de 2ori inainte sa intreb :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde as putea sa fac prima revizie de 15.000 km la masina din semnatura cel mai avantajos la mine in zona?Nu vreau sa mi se incarce factura cu sume umflate din creion, si din cate am citit, nu ar trebui sa platesc mai mult de 500 de RON in mod corect pt aceasta revizie.Merci de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 2 ani e aceeasi cu cea de 30.000Km. deci, in cazul meu a fost 800Ron la PBN.

si repet intrebarea, poate cineva din Bucuresti sa imi spuna daca a fost la Ploiesti sau la Buzau sau la Pitesti sa faca revizia, cat a costat si daca merita facut drumul?

eu am fost la ploiesti insa am constatat ca sunt unele diferente fata de PBN unde colegii nu au schimbat lichidul de frana, la mine a fost asa:

service schimb ulei 49.5

filtru motorina demo si montat 29.7

filtru aer demo si montat 29.7

filtru praf si polen demo si montat 19.8

service lichid de frana 69.3

verificare tren rulare 29.7 (la solicitarea mea pt. ca de bucuresti)

mat. mici 17.08

filtru ulei 25.65

filtru aer 57.48

filtru motorina 95.87

filtru polen 42.18

lichid spalare parbriz 19.40

apa distilata 2.5

lichid frana 45.96 (aici pretul unitar e fun 1149)

ulei castrol 284

________________

total fara TVA 817.82

cu TVA 973.21

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua.am fost la service cu un golf 5 1.6,9000km sa-i schimb uleiul,pe 12.02.2008 la porche nord romania.am plecat de acasa cu 3 milioane lei.factura ...............4,8 milioane lei.am fost socat.ptr 4,5 l de ulei castrol,materiale mici-nu stiu ce sunt alea,antigel si manopera.fara cuvinte!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine uleiul m-a costat 200 RON si manopera pentru schimbul de ulei 65 RON. Nu ti-au schimbat toate filtrele?

Toata revizia a costat 720 RON tot la PBN.

Modificat de caine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!