Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

deci sa inteleg ca tie ti-au pus doar 1L de ulei?:)) Sau nu ti-au schimbat nici un filtru :)) Eu zic sa ne faci si noua un scan dupa factura....sa vedem si noi minunea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva un pret pentru kit de distributie la 1.9 tdi ,105 cp?Fara manopera... B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi date de Sandra Tranding Iasi:

Kit distributie 530 ron

Intinzatoare 250 ron

Curea 70 ron.

Total 850 ron+manopera aferenta in jur de 400-500 ron cu garantie 90.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca tie ti-au pus doar 1L de ulei?:D Sau nu ti-au schimbat nici un filtru ;) Eu zic sa ne faci si noua un scan dupa factura....sa vedem si noi minunea

Ei, evident ca nu! Pe factura apareau parca 5L de ulei, manopera pt. revizie, "materialele mici" necesare, filtru si 30 lei plus TVA pentru "demontare montare scut metalic". Insa da, nu am schimbat filtrele, le schimb atunci cand e mentionat in manualul producatorului. Nici eu nu vroiam, dar nici ei nu m-au luat cu "vai, trebuie schimbate, ca stiti drumurile, aerul, benzina din Romania..."

O sa incerc sa-mi amintesc sa iau maine factura, s-o scanez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva un pret pentru kit de distributie la 1.9 tdi ,105 cp?Fara manopera... B)

curea:140 ron

rola intinzatoare:245 ron

rola ghidaj:100 ron

pompa apa:150 ron

total:635 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea toate unde si cat a fost manopera?

la magazinul meu de piese auto,se numeste Autobild si este pe matei voievod nr.114

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna treaba... la magazinul meu;)

Dupa revizie, voua vi s-au dat inapoi curele uzate, bidon de ulei gol, etc... va intreb pt ca la OPEL, primeam inapoi ceea ce am schimbat. Nu vreau sa ma gandesc, ca ar putea vreun service sa-ti spuna ca a schimbat ceva si de fapt nu a facut-o, dar eu unul as vrea sa vad ceea ce s-a inlocuit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul as vrea sa vad ceea ce s-a inlocuit!

mergi la Euro Tehno Grup Luciane si sa vezi ca iti dau piesele uzate dupa ce le schimba ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut saptamana trecuta revizia de 15000 la Golf V 1.4 benzina si m-a ajuns 740 la hotii astia de la Porsche Vest 1.

La Peugeot 407 revizia de 30.000 m-a costat 460.Morala o trageti singuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte multi bani...ce ti-au facturat la banii astia?...eu am mers cu un prieten la Sandra dealerul din Iasi si a platit vreo 500 ron la 15.000 inclusiv filtru de carburant :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

740???? nu e deloc in regula. eu am dat pe prima revizie 300 si un pic (ulei, filtru de ulei si lichid de parbriz) la cardinal in ploiesti (am vopsit ceva la ei si am zis sa fac si revizia daca tot am dus-o in service). dar al tine a iesit dublu si inca ceva. pune si tu factura sa o vedem si noi. nici daca iti schimbau si filtrele de aer si de polen (cca. 140-150 lei) nu iesea asa de scump.

sincer cred ca au bagat faze de genul reglaj faruri (care la seat costa 80 lei-unui prieten i-au facut asta dupa ce cu o saptamana inainte isi luase masina din service dupa o mica lovitura si ii facusera reglajele pe casco, dar la revizie-repet-la o saptamana dupa aceea- i-au mai luat si lui 80 de lei). asta ar fi un exemplu. poate au mai facturat si ceva verificari-inutile as zice la 15000km.

am observat ca e bine sa le spui exact ce sa faca la revizie ca sa nu-ti faca niste chestii care sa te usuce de bani.

posteaza te rog si factura daca poti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa intelegi ce inseamna revizie.La diesel la 15k se schimba toate filtrele si uleiul si cam atat.Alte verificari se achita separat.Mai este revizia tip 30k la care nu se schimba filtrul de combustibil...

La 15 k pe mine ma costa 500 ron

La 30k ma costa 380 ron

Eu fac de 15k de fiecare data..prefer sa schimb la fiecare revizie toate filtrele.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg un lucru: de ce platiti lucrari pe care nu le solicitati atunci cand lasati masina in service??

eu de cate ori m-am dus sa fac revizia (si nu numai la skoda) am luat o hartie cu comanda pt revizie xxx km si doar la skoda si cu deviz initial , pe care am semnat si am rugat consilierul ca daca apare altceva sa fiu intrebat inainte de a se face ceva!

la PBV1 nu se intampla asa?

chiar si cu manopera in plus 7 mil si ceva e enorm, eu am dat 3,8mil la 15mii(in galati), iar un prieten cu o cupra 4mil si ceva tot la 15mii km.

@4abc: la 15000 nu se schimba toate filtrele ci doar cel de ulei - obligatoriu - restul optional, cf. cartii auto nu?

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine la golf v 1.6 la 15000 m-a costat aproape 4 mil, am schimbat toate filtrele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rfh - chiar la ETG ma refeream, nu am primit nimic inapoi, la schimbarea distributie, filtrelor,uleiului...

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucianwwl - foarte ciudat ... mie de fiecare data mi-au pus piesele vechi in portbagaj ...mai putin cand am avut aripa lovita si am scimbat-o total eu nu am vazut aripa veche inapoi desi nu aveam ce sa fac cu ea aa ca nu am mai intrebat de ea ca nu ma interesa sa car asa ceva acasa sa o arunc cine stie pe unde ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel de ciudat mi s-a parut si mie, mai ales ca eram destul de obisnuit sa primesc "vechiturile" inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu desfasurator:

  • service schimb ulei - 55
  • verificare preventiva de rampa - 55
  • diagnoza individuala - 22
  • filtru combustibil demontata + montat - 44
  • filtru aer idem - 33
  • filtru polen idem - 22
  • materiale mici - 17
  • Castrol TXT5W40 - 172
  • Sol curatat parbriz - 7
  • Buson baie ulei - 3
  • Vaselina - 3
  • Filtru ulei - 20
  • Filtru benzina - 77
  • Filtru aer - 50
  • Filtru polen - 40

valorile sunt in RON fara TVA

total 730.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 15000 km m-a costat 800-900 lei noi...asta in ferbruarie. La PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spuneam, au gasit pe ce lua banii: verificare preventiva pe rampa

plus ca mi se par astronomice preturile la demo+montat filtrele de aer si respectiv polen (chestiune de max 3 minute la fiecare)

o mai spun odata pe acest topic: nu schimbati cele doua filtre la revizia de 15k. mai bine le cumparati si le montati singuri. dureaza 10 minute cu totul, nu va murdariti pe maini si scapati cu vreo 700 de mii (70 ron) in buzunar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cea mai mare exagerare pe care am vazut-o ;) :P .Pai eu mai mult de 550 ron nu am dat niciodata :D ...asta la dealerul vw din Iasi si am si diesel plus ca schimb la fiecare revizie toate filtrele... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In primul rand tin sa va multumesc pt ceea ce ati postat, ma ajuta si este si f util.

1. Trebuie sa-mi fac si eu revizia de 10k.. Am citit ca voi vorbiti numai de 15k insa mie asa mi-au zis cand am luat masina (in martie anul acesta) ca revizia este la 10k.. (nu mi se aprinde nici un led pe bord inca desi am 99xx km, iar in cartea masinii scrie de 15k nu 10k.. ) Sa fi gresit persoana respectiva? Aveti vreo idee?

2. Spunea cineva despre un bon de comanda cu ceea ce vrei sa contina revizia.. Imi puteti da detalii despre asta? Adica cum procedez? Le cer pur si simplu sa punem pe hartie dinainte pt a evita apoi sa platesc o factura incarcata cu lucruri inutile? Ce este strict obligatoriu sa schimb la ei, pt a nu-mi pierde garantia? Doar uleiul si filtrul de ulei? Pt ca filtrul de polen as putea doar sa-l cumpar de ex si apoi sa-l pun singur..

3. Exista chiar si cea mai mica posibilitate sa pot vedea ce fac cu masina? Nu vreau sa stau pe capul lor, poate dupa un geam ceva, sau chiar uitandu-ma la un monitor, orice pt ca nu am incredere in ei... Si daca nu este legal sa faca asta (sa nu te lase)? Ii pot reclama cumva?

Am uitat sa precizez ca revizia o fac la PBV1..

Modificat de cristi148
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile nemtesti: opel, vw, etc revizia in Germany se face la 30 k la noi se face la 15 k ca asa este la noi!

Asta datorita faptului ca avem drumuri proaste, paraf si alte cele! (info venita de la dealer Opel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aseara, pe viscolul si ninsoarea de la 18:30, am ajuns la programare (dupa 1:30 de minute in care am avut de parcurs 5 km) la PBN, pentru revizia de 30.000 km. Am fost primit ok...am stat langa masina (in service-ul rapid) si toata treaba a durat 1:30 si s-a desfasurat mai mult de cat bine. Preturile in schimb......Iata desfasuratorul!

Inspectie service la 30.000 km - 176,00 lei

Test VAS 5051 - 22,00

Roti deomanta si montat - 22,00

Placute frana fata inlocuit - 55,00

Materiale mici - 20,63

Ulei Castrol PD505.01 4L - 226,40

Buson baie - 3,23

Filtru ulei - 23,95

Filtru motorina - 89,51

Filtru aer - 50,91

Filtru polen - 39,38

Vaselina sintetica - 2,98

Placute frana fata - 177,01

Curatitor frana - 9,60

TOTAL 1093,13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!