Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu eu la Midocar este ceva in jur de 500 ron sper sa nu vorbesc prostii si eu ma aproii de revizie. Bafta si tine ne la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu intrebarea ..care a fost de curand la revizia de 15.000 km? E bine sa ma duc la PBN Service? Tre sa fac programare inainte cu multe zile? Cat dureaza pana iau masina? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu e sa dai un telefon acolo si te lamuresti. Revizia la 15k e simpla, nu are cum sa dureze mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te programezi telefonic , normal revizia de 15k nu dureaza mai mult de 2-3 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor !

Pt. Bobocel: Am facut eu revizia de 15000 de km la Midocar. Am sunat si m-au programat peste 10 zile, la ora 7 si jumatate. Cei care m-au programat mi-au spus ca pot sa ma duc cu masina si la 15100 sau 15200 de km dar nu mai mult de 200 de km peste 15 mii. Am ajuns la ora 8 in ziua programarii si am vazut ca sunt programat la revizie intre orele 10 si ora 12. A venit cineva, a vazut masina, ne-am urcat in ea, am predat cheile, am declarat ce aveam de declarat despre masina (daca are ceva zgarieturi sau alte "semne de buna purtare" pentru care nu se poate face o eventuala plangere ulterioara). Masina am predat-o pe la ora 8 si 30 de minute si la ora 11 si 10 a fost gata revizia. Coast total: 392 de ron si ceva banuti; in banii astia s-au schimbat filtrul de ulei, uleiul si cateva "piese mici ". Cam atat; nu am gasit nimic in portbagaj, nici ulei ramas in bidon, nici filtru vechi, nimic si nici masina nu era murdara. Tipul care mi-a completat actele m-a intrebat daca am stergatoarele bune. La final mi-a spus ca ne vdm la 30 de mii de km sau peste un an. Eu o sa ma vad cu ei mai devreme deoarece mi-au zgariat niste pusti masina pe toata partea stanga. In fine...

Numai de bine ...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Mr.Plate - am facut pana la urma la PBN programare (vineri pentru luni la 18:30) . Acum astept sa vad ce o sa se intample. Va tin la curent! Weekend placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la revizia de 15.000 ieri, la PBN, undeva pe la 18:30. Masina mi-a fost preluata pe la 18:50. Totul s-a desfasurat normal, in cele mai bune conditii (chiar am avut ocazia, pentru putin timp, sa intru in hala sa trag o privire la masina pe dedesupt sa vad eventualele lovituri).

Am privit de la fereastra cum s-a au decurs operatiunile. S-au schimbat toate filtrele si uleiul (am ales CASTROL dar cica si MOBIL 1 are aceleasi proprietati si este cu mult mai ieftin decat CASTROL - pentru siguranta mea si a primei revizii am pus CASTROL - recomandat de nemtzi cica).

La 20:10 am ridicat masina si am plecat acasa. Masina a ramas in cele mai bune conditii.

Cost total 826RON

Pentru cei care or sa faca revizia prima data, dar si pentru cei care au facut-o deja - sa confruntam diferitele preturi la diferiti dealeri - va spun in continuare pentru ce am platit:

- Filtrul ulei (25,01 RON)

- Filtru aer (53,17 RON)

- Filtru motorina (93,48 RON)

- Filtru polen (41,10 RON)

- Buson baie (3,37 RON)

- 4L Ulei Castrol PD50501 5W40 (226,40 RON)

- Vaselina sintetica 0,20ml (3,71 RON) - am vazut cand a uns toate incuietorile si ceva si pe la motor

- Service schimb ulei+filtru (55,00 RON)

- Flitru aer inlocuit (33,00 RON)

- Filtru praf si polen demo si montat (22,00 RON)

- Filtru combustibil inlocuit (33,00 RON)

- Test VAS 5052 (33,00 RON)

- Materiale mici (17,33 RON) - astea nu stiu ce sunt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intreb daca nu este recomandat sa schimb uleiul dupa rodaj (adica 23oo k in cazul meu)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca este necesar avand in vedere ca nici un producator nu specifica treaba asta dar totusi pentru "linisetea" ta il poti schimba nu afecteaza cu nimic din contra ii pui ulei nou .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu prima revizie la 15k.

Cost total 877.04 lei: schimb ulei si filtre, mai putin filtrul de aer, montat proiectoare noi, update de soft.

Desfasuratorul il postez mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 mil si cv . (fara placutze frana fatza 3 mil si cv ) , tot la 15k

Modificat de BYG'u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 15k km ai schimbat placutele? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da . .... credk am mers prea tare - incet -tare - incet :)) hahaha

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ahhhh, pierdusem din vedere ca ai GTI :) la un GTI si un sofer care stie de ce si-a luat GTI e normal sa se schimbe asemenea elemente destul de des :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am facut si eu revizia de 15k la Autoworld. Schimbat ulei si filtrele de aer, polen si ulei. Cost factura: un pic peste 360 lei, tva inclus (am avut manopera gratuita pentru prima revizie). Neseriosii astia economisesc, adica pun Mobil in loc de Castrol. :)

Doar nu credeati ca il factureaza mai ieftin. Utilizatorul trebuie sa puna consumabile intocmai si la timp, conform cartii tehnice. Ei nu trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati elcar gid buzau.merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

midocar. 14.06.07, progrmare la 3 zile dela telefon, revizie 15.000km golf V

ulei Castrol+filtru, completat antigel, gresat iala portbagaj+materiale mici => 431lei

totul foarte curat,timp: 3ore

Consilierul Service - super OK

Apreciere generala 10+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie 73.000km facuta azi la nurvil rm valcea, ulei castrol 50501, filtre: ulei, polen, motorina, curatat filtru aer K&N, 426 ron o ora si putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aviasol nu ti au schimat si flitrul de benzina , aer si cel polen ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

din cate stiu eu, polenul la 60k, cel de aer cam tot atunci (functie si de conditii), iar benzina la 45...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La praful din Romania cred ca filtrele de aer si polen merita schimbate la fiecare 15k. Eu am dat mana libera mecanicilor la verificare/schimbare, nu de alta dar cu filtrul de polen sunt probleme la unele modele din grupul VAG. De exemplu la Fabia, dupa aprox. 10k fluxul de aer devenea absolut insuficient, ventilatie maxima pentru efect minim.

Filtru de aer schimbat la timp protejaza motorul si asigura o functionare optima, la fel ca uleiul de calitate/filtrul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu prin martie am facut revizia de 15.000 la pbn. oamenii ok, desi ma asteptam sa fie nasoi dupa cum se aude pe forum.

cost total: 640ron + tva

am schimbat tot ce se putea schimba mai putin placutele de frana ca nu cre'ca era cazul atunci.

acu am 26.000 km si ma pregatesc de revizia de 30.000 care cre'ca o sa fie mai scumpa ca trebuie sa schimb si placutele de frana (din cate stiu eu e bine sa le schimbi la 30k).

sin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie de 15.000 km facuta la elcar gid buzau - 620 ron (incl TVA) in care este inclusa si o geometrie.Daca cineva vrea mai multe info, sa caute pe forum elcar gid buzau, vlad rusnacenko, "elad" aici pe forum.sunt si numere de telefon, daca vrea cineva neaparat le caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu am 26.000 km si ma pregatesc de revizia de 30.000 care cre'ca o sa fie mai scumpa ca trebuie sa schimb si placutele de frana (din cate stiu eu e bine sa le schimbi la 30k).

sin

E bine sa le schimbi cind le e vremea. Nu cind ai 30.000 km neaparat. Eu abia la revizia de 60.000 trebuie sa le schimb. Asa ca relaxeaza-te putin. :)

Filtrul de polen e bine sa fie schimbat mai des. Tocmai l-am schimbat azi pe al meu si era cam ca un sac de aspirator si nu are nici 10.000 km. Sa-i spuna lui bunica ca el se schimba la 30k sau 60k km :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu, polenul la 60k, cel de aer cam tot atunci (functie si de conditii), iar benzina la 45...

Daca astepti sa schimbi filtrul de polen la 60 mii km, o sa ai in instalatia de ventilatie toate mizeriile si bacteriile posibile. Filtrul de polen trebuie schimbat in Romania la maxim 15 mii km. Imbacsirea filtrului este un factor important pentru aparitia mirosului greu din instalatiile de AC. Multi se plang de astfel de probleme.

Filtrul de benzina daca nu ai probleme majore poti sa-l schimbi la 30 mii, poate chiar si 45, dar nu recomand. Filtrul de aer se recomanda tot la 15 mii in Romania, datorita aerului foarte murdar din aceastea tara minunata. Din pacate sunt multe minuni neplacute. :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!