Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
On 12/15/2016 at 0:45 PM, costin_lori said:

Salut,

Sunt posesorul unui Golf V, 1.9TDI, 90 CP, 2006, 190000km. Pana acum foloseam ulei Castrol 5W 30. Avand in vedere numarul de km al masinii ma gandeam ca ar fi cazul sa incep sa folosesc 5W 40. Ce parere aveti? este indicat avand numarul de km sa fac aceasta modificare sau inca sa merg pe varianta de 5W 30?

Cu aceasta ocazie ma gandeam sa renunt la Castrol si incep sa folosesc MOTUL. Am auzit/citit ca este foarte bun. Voi ce stiti?

Multumesc de ajutor.

Salut, ai folosit pana la urma acest ulei Motul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu am folosit inca...nu am primit nici o info de la colegii de pe site..inca sunt in stand by.

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hai sa nu deschid alt topic: Am un Golf V benzinar de 102 cp din 2006..

Acum am 113.000 km cu ea si ultima revizie am uitat sa o fac la an asa ca am mers cca 18.000 km cu ea in 2 ani, moment in care mi s-a aprins becul galben de nivel ulei.

Toate bune, am facut revvizia completa, ulei Castrol 5-30 si toate bune.

Surpriza a aparut la 8.000 km cand s-a aprins iarasi galbenul de nivel ulei....Verificand joja am constatat ca nivelul se afla sub limita maxima, adica unde incepe partea ridata ...Ulei in parcare nu pierd, pe scut nu sunt urme, de mers cu ea nu o alerg prea tare...maxim 130-140 pe autostrada odata pe trimestru si restul in Bucuresti, oarecum sportiv daca mai poate fi numit asa in aglomeratia asta infernala..

Ce parare aveti ? De ce am inceput sa pierd ulei ? Ar rezolva daca as schimba marca si densitatea uleiului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei inlocuit rar ....se coaguleaza pe segmentii de ungere care se blocheaza ,asa apare si zgomotul de diesel 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si solutia ? Ar ajuta alt tip de ulei ? marca/vascozitate...

P.S: de obicei schimbam uleiul anual sau la 10-15 mii

Modificat de zoloft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constatare amanuntita ,curatat sau inlocuit segmenti

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Tocmai ce mi-am cumparat un VW Jetta, 1.6 BGU, 2009 care are aproximativ 55 000km. Ce ulei sa folosesc? Pana acum, vechiul proprietar a folosit 5w40. Ca si filtre ce sa aleg intre MANN si Mahle? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristimusat
On 3/6/2017 at 14:49, costin_lori a scris:

Salut,

Nu am folosit inca...nu am primit nici o info de la colegii de pe site..inca sunt in stand by.

Mersi,

Salut, eu folosesc Motul și sunt foarte mulțumit. Sunt aproape de al 3lea schimb cu el și n am probleme. Motorul nu e zgomotos.. Îmi mănâncă cam 800ml la 10k.. Oricum vine la bidon de 5l și e suficient intre schimburi.. Asta dacă schimbi la 10k.Eu îl recomand! 

On 3/5/2017 at 9:22, alinmarian31 a scris:

Salut, ai folosit pana la urma acest ulei Motul? 

Folosește cu încredere Motul 5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Golf V 1.6 102CP

  • Kit distributie Conti
  • Kit accesorii
  • Pompa Hepu
  • Ulei Motul 5W40 + filtre

Total cu manopera: 1380

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Jetta 1.6 102CP

- Ulei Castrol Magnatec 5w40

- Filtru aer VW

- Filtru ulei VW

Total: 630 lei reprezentanta Skoda Pitesti

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Ati schimbat filtrul de benzina pana acum? In cartea masinii nu am gasit nici o specificatie. 

2) ulei 5w30 sau 5w40? Observ ca exista abordari diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 15.12.2016 at 0:45 PM, costin_lori said:

Sunt posesorul unui Golf V, 1.9TDI, 90 CP, 2006, 190000km. Pana acum foloseam ulei Castrol 5W 30. Avand in vedere numarul de km al masinii ma gandeam ca ar fi cazul sa incep sa folosesc 5W 40. Ce parere aveti? este indicat avand numarul de km sa fac aceasta modificare sau inca sa merg pe varianta de 5W 30?

Cu aceasta ocazie ma gandeam sa renunt la Castrol si incep sa folosesc MOTUL. Am auzit/citit ca este foarte bun. Voi ce stiti?

On 06.05.2017 at 8:21 PM, Cristimusat said:

Salut, eu folosesc Motul și sunt foarte mulțumit. Sunt aproape de al 3lea schimb cu el și n am probleme. Motorul nu e zgomotos.. Îmi mănâncă cam 800ml la 10k.. Oricum vine la bidon de 5l și e suficient intre schimburi.. Asta dacă schimbi la 10k.Eu îl recomand! 

La inceput am folosit si eu Castrol 5W-40 (de la inceput), dar se consuma repede. Acum din 2014 ani am trecut pe Liqui Moly 5W40 (TopTech) care zic eu ca a fost mai bun decat Castrol. Anul trecut, la recomandarea unui mecanic, am facut rost de un ulei care nu se gaseste la noi pe piata (doar pentru motocicletele de cursa sau la camioane). Uleiul se numeste Motorex, binenteles cu vascozitatea 5W40. Masina merge super cu el. N-a mai trebuit sa-i faci nicio completare ca pana acum. Un mare plus e ca e fabricat in Elvetia! Si asta spune foarte multe. Dar nu e aproape deloc cunoscut la noi. Voi incerca sa imi pun si anul acesta tot Motorex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are norma  pentru PD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are doar 507.00 la 0w-30/5w-30 , 505.01 nu are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In lista de uleiuri aprobate VAG 505.01 actualizata 2017 acest ulei nu exista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!
Pentru o Jetta 1.9 BLS din 2007-cel cu filtru de particule,am pus acum 10 000 km 5w40 de la Motul si nu a mancat deloc insa am o curiozitate.
Sa continui pe 5w40 sau sa pun 5w30? Am auzit ca 5w30 e pentru motoare cu DPF,ce spuneti?
Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tot Motul dar 5w30. Cand am cautat nu am gasit decat 5w30 cu norma pt. DPF 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. Mai am cateva sute de km pana trebuie sa fac schimbul de ulei si filtre. Cand pun contactul imi arata cheia de service si km ramasi 400 acum, dar dupa imi mai apare un semn si niste km(cred) 174 cei din poza care si aia scad... de la ce este acea avertizare? Mulțumesc! 

 

IMG_20180204_002451.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu gresesc, alea sunt zile, asa am si eu (difera putin minidotul) dar din cate am vazut, prima data cand bagi cheia in contact iti arata km apoi zile ramase 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu stiu daca postez unde trebuie sper sa fie nu fie o problema.... zilele astea vreau sa schimb si eu filtrele si uleiul si nu stiu pe ce sa merg la ulei ma refer, multa lume zice ca e mai bun uleiul motul ce imi recomanda-ti castrol sau motul... la filtre am zis ca pun mann ca sunt bunisoare si la ulei pe care sa merg Ulei motor Motul 8100 X-cess, 5W40, 5L sau Ulei motor Castrol Edge, 5W40, 5L :D multumesc si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuia 

 

PS:/// Am uitat sa mentionez golf 5 1.9 tdi 105 cp, cod motor bls :) + filtru de particule 

Modificat de killer10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am pus pe prima oara anul trecut la schimb 5w-40 de la liqui moly top tec 4100 (made in Germany) si sunt super multumit. Inainte puneam de la Castrol, pana am vazut ca astea de la noi majoritatea is facute in Turcia (ceea ce din punctul meu de vedere e un mare minus vs cele made in Germany). Si eu inainte de aceasta alegere eram intre Castrol si Motul, dar mna..discutand cu  unul altul, parerile sunt impartite asa ca am facut cea mai buna alegere din punctul meu de vedere in momentul in care am ales acest ulei. Filtre la fel ca tine Mann de cand am masina. Motorul e mult mai silentios si trage mult mai bine (sper sa nu fie vreun efect Placebo :))) ). Vezi poza atasata.

E doar exeperienta mea cu acest ulei pana acum, poate altii au si alte pareri :)

Sper sa iti fie de ajutor.

ulei.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acela e:) cam atat am platit si eu cu filtre cu tot.

Sper sa fi multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!