Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Prima revizie (15.000km) trebuie facuta obligatoriu la cei de la care ai cumparat masina (parca de la pbn) altfel se pierde garantia . Dupa poti face reviziile la orice service.

<{POST_SNAPBACK}>

Esti sigur ca este obligator de facut prima revizie la dealerul, de la care ai cumparat masina? In manual se mentioneaza doar de service-uri autorizate VW.

Eu am avut ceva zgirieturi pe masina si avind in vedere ca garantia la tabla este 12 ani, am zis sa o repar la un service autorizat. Am intrebat la PBN si surpriza: o domnisoara de la receptie nu stia (nu vroia sa-mi zica?) ca in Bucuresti mai exista un dealer VW - Midocar. Alt tip de la tinichigerie m-ea zis ca nu e nici o problema, daca repar la midocar, ceea ce am si facut. S-a rezolvat mai repede.

De aceea cred ca nu au voie sa te oblige la un anumit service, fie el si cel dintii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a spus-o tare si raspicat tipul care mi-a livrat masina . "Prima revizie obligatoriu la noi (pbn) ."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne fereste.....eu am facut revizia la alt service ...Atata timp cat in manual este specificat ca se face la orice service autorizat VAG nu cred ca sunt atat de nebuni. Pt ce sa fac prima revizie la ei?!!!!!!!!!NU mi-a specificat nimeni despre o asemenea magarie cand am cumparat masina.

Sau poate doar la golf V se cere treaba asta murdara.... ;)

Modificat de yan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne fereste.....eu am facut revizia la alt service ...Atata timp cat in manual este specificat ca se face la orice service autorizat VAG  nu cred ca sunt atat de nebuni. Pt ce sa fac prima revizie la ei?!!!!!!!!!NU mi-a specificat nimeni despre o asemenea magarie cand am cumparat masina.

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi ca la VAG service-urile sunt separate: Audi+VW, Scoda, Seat, si fiecare este cu dealeri si service-uri separate. PBN este singur care le are pe toate. Adica eu cu VW nu pot merge la Metrotehnica sau Braddy.

Modificat de alexutu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa mergi si la Avia daca au service-ul autorizat pt masini VW.

Oricum eu m-am referit la faptul ca am cumparat masina tot de la PoRo si ma gandeam ca e vreo clauza de-a lor,dar tin minte ca am sunat la ei o data si pt ca nu aveau loc pt o programare decat dupa o saptamana mi-au recomat orice service autorizat de catre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Maine ma duc la revizia de 30.000km (29.800) la pbn. Am ramas placut surprins ca am sunat acum 15min si m-a programat maine la 11:30, ma asteptam cel putin dupa Paste... se pare ca nu mai au clienti :D

Estimativ 800 RON revizia + eventual 500 RON placute fata + eventual 300 RON spate + 160 RON stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La revizia de 30.000 km se schimba stergatoarele ? Sau la 18 luni ?

Sau sunt deja uzate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatoarele vreau eu sa le schimb deoarece in prima iarna cu masina am curatat de mai multe ori parbrizul de gheata cu ele si cauciucul s-a deteriorat. Oricum au 1 an si jumatate iar in carte intervalul recomandat de schimbare este de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns si scuze pentru intrebare, acum am vazut si eu in manual la capitolul "Sfaturi si intretinere" ca se recomanda schimbarea cel putin odata pe an. Eu citisem doar la "Intervalele de service - Inspectia" ...

La mine merg impecabil dar masina nu a stat decat foarte putin timp la soare si, pe de alta parte, n-am ajuns nici la 20.000 km ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In iunie trebuie sa fac revizia de 2 ani. Tinind cont ca masina iese din garantie banuiesc ca nu mai sint obligat sa o fac la PBN. As vrea sa stiu ce trebuie facut la a 2-a revizie. Trebuie sa schimb si ueiul , chiar daca am facut putini Km in decurs de 1 an (aprox. 8000 Km)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am facut revizia! Pacientul se simte excelent :)

A costat 1244 RON (TVA inclus). Fata de cea de 15.000 am schimbat placutele spate (198 placute+ 54 manopera +tva) si stergatoarele fata (140 ron).

Daca aveti intrebari va raspund cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez. Am fost programat la o revizie suplimentara gratuita pentru verificarea VOLANTEI! Nu am cerut mai multe detalii dar este posibil sa fie vorba despre o rechemare mai mare. Nu stiu daca se aplica doar la 2.0TDI sau si la celelalte modele g5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde faci revizia? daca ai spui si mi-a scapat, scuze. cum se impaca revizia cu remaparea? ceva probleme? parca la ultima nu o aveai.

cam atat, numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua revizii le-am facut la Porsche Bucuresti Nord. Revizia cu remaparea nu au nici o treaba, pe ei nu ii intereseaza asa ceva. Ar putea crea probleme in cazul unei dispute legate de garantie. Eu insa nu am avut nici o defectiune/nemultumire legata de masina si sunt convins ca nici nu o sa am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu programare pt revizia de 15k la midocar. Revin cu detalii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia volantei este obligatorie pt toate gV 2.0 tdi, am citit pe un site din italia unde posesorii chiar au avut probleme cu masinile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A efectuat pana acum cineva aceasta revizie a volantei ?

Am inteles ca Gorrocs a fost programat, dar a mai fost cineva la revizie si a aflat care ar fi problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o problema recunoscuta de fabricant? cand a aparut? trebuie sa-mi vina si mie un G nou si poate ca au rezolvat problema chiar ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cu riscul de a fi putin off-topic, ce service imi recomandati pentru revizii in garantie in Bucuresti? Masina e un Golf 5 1.9 TDI 77kw, e din aprilie 2005 si are vreo 25.000 km. Second hand din Germania. Inteleg ca garantia e de 2 ani si e internationala.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta problema a volantei exista la toate motoarele 2.0TDI indiferent de masina?-eu cum put sti daca am aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi revizia de 15k la Midocar. Mi s-au parut super ok baietii atat la "servire", m-au programat f repede.. pt ca aveam deja aproape 15k si trebuia sa stau cu masina in fata blocului, cat si ca bani. In total a costat 2.8mil din care manopera a fost 450mii. Super multumit. A durat cam 2h.. insa am ajuns acolo cand era super aglomeratie.. altfel am inteles ar fi durat cam 30 de min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ce revizie e asta la 15000km? ca mie mi s-a spus sa vin la 10000 sau la 1 an... si va trebui sa ajung si eu pe acolo zilele astea... spuneti`mi si mie la cati bani sa ma astept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Cred ca trebuie sa citesti manualul cu mai multa atentie ...

Daca nu-l ai ti-l trimit eu in versiune electronica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare la toata lumea!

Are cineva idee cat costa revizia de 15k la un GTI la PBN_

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut revizia la un an, la PBV1.

Schimbat ulei si filtru + testare motor + vererificare de rampa + "materiale mici" (un surub si ceva vaselina) + manopera = 430 RON.

Masina a fost achizitionata de la PBN, insa nu are nici o importanta. Revizia se poate face la orice service agreat de producator.

Modificat de cromo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!