Jump to content

Reparatie daune provocate de grindina


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Salutare.
Inainte de a posta "New Topic" am cautat sa vad daca exista deja un thread pe tema asta. Nu l-am identificat, deci, am purces la drum cu discutia. Daca contrar celor aratate mai sus, stie cineva despre vreo discutie similara, rog un moderator sa uneasca topicurile. Multumesc.
Si acum:
de la o grindina mai sanatoasa, masinuta a ramas cu urme pe plafon si pe capota portbagajului. Nu e nimic in profinzime, vopseaua nu e sarita, atata doar ca daca te uiti de la nivelul tablei, se cunoaste. Intrebarea mea ar fi:
stie cineva de vreun service unde se pot remedia cele aratate mai sus--prin zona Bucurestiului--si cam cat ar costa?
In Germania, de unde am luat masina cu loviturile de grindina, mi s-a explicat in felul urmator: aia de la VW Reutlingen puteau sa-mi rezolve ei problema, insa mi-au zis ca ar fi vreo 800 de euro si drept urmare, mi-au recomandat sa merg la un garajist privat unde ar fi max. 150 euro, cu atat mai mult cu cat nu necesita revopsire. Cica s-ar aplica niste ventuze care ar corecta respectivele imperfectiuni.
Deci? Anyone...?
Multumesc pentru sugestii :icon_thumright:

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa multumesc pe aceasta cale tuturor celor care mi-au dat sugestii in ultimele 5 zile, respectiv celor ZERO "colegi" de forum.

Cand am postat aici, chiar eram convins ca e imposibil sa nu se gaseasca cineva care sa stie unde se pot remedia daunele mentionate.

Se pare ca m-am inselat ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in tara e mult mai greu sa gasesti un loc unde sa-ti rezolvi problema fara revopsire. Imi scapa in momentul asta cum se numeste exact procedura dar stiu ca trebuie sa fie un om calificat si certificat in asta. Referitor la calitatea lucrarii cu astfel de proceduri, eu unul am cateva indoieli. In serviceurile de o anumita clasa exista un aparat spotter care face acest lucru cu brio dar ulterior necesita revopsire si tinand cont de faptul ca ai si plafonul, cosul reparatiei nu va fi cu siguranta unul mic dar fata de pretul din DE va fi undeva la jumatate fata de cel cerut de reprezentanta. Succes si tine-ne la curent.

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai rezolvat problema? Eu din cate stiu exista o astfel de masina cu ventuze la DACOSERV si da rezultate destul de bune daca indoiturile de grindina sunt mici. Daca e grindina cu boabe cat oul, dupa indreptarea cu ventuze, e nevoie si de revopsire.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Daca doresti ca masina sa iasa impecabil, renunta la acest tip de reparatie.Tabla odata deformata se "intinde" si nu mai reusesti sa o aduci la forma initiala (cel putin nu perfect).

Modificat de elad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate rezolva "cu ventuze". Doar prin procedura clasica care din pacate este costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@elad, radduu, KLAU & PPPPP: Mersi de input. O sa incerc la Dacoserv, sa vad ce si cum.

Urmele nu-s groaznice si doar 2 dintre ele sunt mai evidente. Oricum, privite din picioare, daca nu stii unde sa te uiti, nu se vad; devin observabile doar daca privesti de la oglinda caroseriei.

Am sa incerc sa obtin un deviz de reparatii si sa ma interesez si de ce ar presupune procedura.

Multumesc de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu pe cineva care se ocupa cu asemenea reparatii.omul este super meserias ,a facut calificare in Germania,si pot sa spun ca se repara perfect fara sa se vada nimic,cu conditia sa nu fie sarita vopseaua sau zgariata.

am facut si eu ceva la el la vechea masina si a iesit impecabil.

problema este ca tipul are atelier in Galati si mai tot timpul are lucrari si in afara tarii.daca nu gasesti in alta parte si vrei sa incerci la el da-mi un pm si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
@elad, radduu, KLAU & PPPPP: Mersi de input. O sa incerc la Dacoserv, sa vad ce si cum.

Urmele nu-s groaznice si doar 2 dintre ele sunt mai evidente. Oricum, privite din picioare, daca nu stii unde sa te uiti, nu se vad; devin observabile doar daca privesti de la oglinda caroseriei.

Am sa incerc sa obtin un deviz de reparatii si sa ma interesez si de ce ar presupune procedura.

Multumesc de sfaturi.

Buna

Ai rezolvat cumva problema? aceeasi problema o am si eu si nu stiu ce sa fac.

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva care e procedura de reparare?

mie mi s epare aproape imposibil sa o repari fara sa o vopsesti si inainte sa dai cu chit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna. Introdu in GOOGLE reparatii grindina, si o sa gasest firme specializate pt asa cava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am patit-o si eu azi noapte !Incearca la tel.0744256641.Din pacate service-ul este cam departe de mine, in TImisoara.Succes!Urmeaza sa mai sap poate gasesc ceva mai aproape.Speranta moare ultima.

Modificat de polo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polo26, vezi ca o sa aduca, la service-ul Lucmar, in vreo 2 saptamani un aparat cu ventuze speciale pentru indoiturile provocate de grindina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,insa cu toate ca am o impresie buna despre Lucmar,ma gandesc totusi ca la inceput nu au prea multa experienta.Am gasit la Timisoara,Galati si Targu Mures.Sper ca n-ai avut probleme.In caz contrar iti pot spune ca la Targu Mures mi-au cerut 1500 lei pentru cca.60 lovituri.Ceilalti inca nu mi-au comunicat oferta.

Modificat de polo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu o sa apelez imediat la ei. Astept intai sa vad cum ies alte masini si dupa aia.

Am un prieten care sigur o sa-si repare indoiturile la ei.

Daca mai aflu ceva, te anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu problema cu grindina. Daca te uiti normal nu se vede dar daca te uiti la nivelul tabli sunt evidente . Ma intereseaza si pe mine o reparatie , zilele astea o sa sun pe tipul din timisoara daca oferta este buna sunt dispus sa ma duc pana acolo , prin cluj nu am gasit pe nimeni si toata lumea a spus ca terbuie revopsire . O sa revin cu info dupa ce vorbesc cu el .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste probleme le rezolvati aici:

http://www.car-spa.ro/ - reparatii zgarieturi jante si caroserie in Bucuresti si Iasi 0756 086 302

sau aici:

http://www.lgpzentrum.ro/ - reparatii zgarieturi jante si caroserie in Timisoara

O zii buna si fara incidente pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In sfarsit ieri am dus-o la "doctor",la Craiova si maine o iau.Va tin la curent.

Modificat de polo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact de aici m-am trezit eu cu un fluturas in parbriz.

a fost cineva la ei pana acum ? iese bine ?

post-10471-1252890569_thumb.jpg

post-10471-1252890577_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cumva asemenea service-uri si in zona Constantei sau in Targoviste? Nu am avut prea mult succes din prima incercare de a coresponda pe e-mail cu "ICECAR". Raspunsul primit a fost: "Pentru o evaluare aproximativa va rog faceti niste poze si numarati cite lovituri sunt,pe fiecare element in parte.Timpul de executie dureaza de la 1la 3 zile, in functie de numarul de infundaturi." Asa ca am renuntat pentru ca sunt atat de multe incat mi-ar lua mie cateva zile sa le numar.... Ceva prin zona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am promis ca revin cu rezultatul final.Va pot spune ca din fericire rezultatul este pozitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost eu cu o masina . Iese ceva dar la bani pe care i-am dat vopseam locul ala de 2 ori .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!