Jump to content

zgomot roata dreapta fata


BOGDANXTREM
 Share

Postare recomandată

BogdanLitoiu adica ai schimbat pana acum: bucse bascula (ambele), bielete antiruliu, amortizoare, flanse, bielete si capete de bara plus bara antiruliu si tot ai un zgomot la denivelari?

Cred ca ai bagat peste 500 de euro si daca nu ai pus piese de calitate mai rau ai facut.

Dar o constatare la reprezentanta ai incercat? Sau la un mecanic priceput. Asa tot schimbi la piese la infinit si te trezesti ca e un arc de etrier de 10 lei slabit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce am pus este Lenforder ( sau ZF).

Partea mecanica o fac singur. Acum cand am schimbat bara antiruliu, am schimbat si bucsa suport balans motor. Incepuse sa se crape si tot am dat cadrul motor jos....

Am incercat in mai multe parti, inclusiv reprezentanta..... pana nu se agraveaza nu se se stie. Nu e ceva deranjant, ceilalti din masina nu il sesizeaza, poate este doar paranoia mea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.03.2014 at 14:57, dadis a scris:

Salut, 
De ceva vreme ma confrunt cu un zgomot ciudat. E un zgomot ciclic de rotatie gen "vum vum vum"(nu suna metalic) la viteza de peste 55-60 km/h si mai pronuntat la viraj stanga(orice viteza) indiferent daca motorul e in sarcina, pe liber ori cu ambreiajul apasat.

La viraj pe loc nu se aude nimic.

Zgomotul e ca si cum ai avea o anvelopa deformata intr-un singur loc care ar lovi asfaltul.( repet: doar dupa 55km/h se aude pe linie dreapta si indiferent de viteza-la viraj stanga)

Anvelopele noi 0km, echilibrate pe jante. 

Pls o parere!

Sint curios dacă sa găsit o rezolvare la acesta problema!!! Dadis nu raspunde in privat și nu știu unde sa mai caut!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, mai nou si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare, numai ca zgomotul este la roata stanga fata.

Dupa ploaia de aseara din capitala am plecat la plimbare cand dintr-o data am inceput sa aud o bataie, un cloncanit de zici ca aveam roata slaba din prezoane. Sunetul se manifesta la gropile mici si dese sau denivelari ale asfaltului, nicidecum cand trec peste denivelarile.

am verificat si strans toate suruburile de la articulatie, totul este teapan. 

Un singur lucru am remarcat, cu masina ridicata pe cric, roata data jos si ridic cu putere in sus de sub disc, se aude un clonc clonc inspre flansa amortizorului sau parca din amortizor.

Flansa poate sa "bata" sau o fii amortizorul dus?  Mentionez ca totul s inceput subit

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un mecanic sa-ti faca o constatare. Poate fi amortizorul, arc rupt, rulment flansa sau, putin probabil, flansa propriu-zisa. 

Sau poate fi orice altceva, trebuie verificata cu atentie. 

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.10.2018 at 19:42, Sor1neL a scris:

Salutare, mai nou si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare, numai ca zgomotul este la roata stanga fata.

Dupa ploaia de aseara din capitala am plecat la plimbare cand dintr-o data am inceput sa aud o bataie, un cloncanit de zici ca aveam roata slaba din prezoane. Sunetul se manifesta la gropile mici si dese sau denivelari ale asfaltului, nicidecum cand trec peste denivelarile.

am verificat si strans toate suruburile de la articulatie, totul este teapan. 

Un singur lucru am remarcat, cu masina ridicata pe cric, roata data jos si ridic cu putere in sus de sub disc, se aude un clonc clonc inspre flansa amortizorului sau parca din amortizor.

Flansa poate sa "bata" sau o fii amortizorul dus?  Mentionez ca totul s inceput subit

Multumesc.

Amortizorul bate sau joaca tija in tub cind e terminat de tot! Iti bate asa din cauza uzurii din flansa de cauciuc,nu stiu exact cum este la VW dar cred ca este tot rulment plus flansa. Si suspendată roata fiind ai ridicat exact in jocul respectiv. Mai strânge șurubul la amortizor dacă mai ai ce. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update, am fost la mecanic, am ridicat-o pe elevator si surpriza. Toata articulatia este super ok. Capete bara, bielete directie, antiruliu, bara torsiune. + ca flnsele amortizor sunt noi si pe stanga si pe dreapta (asa se vad) ,etrieri stransi, placute si discuri noi, surub cap planetara strans, arcul este ok, caseta ok. 

 Problema se manifesta in felul urmator.

Cand merg pe strazi neasfaltate , si o las pe liber atunci Cloncane, daca o bag in viteza si merg mai turat pe strada parca numai face, semn ca ar fi din planetara.

O sa incerc sa schimb planetara de pe stanga sa vedem ce si cum.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu i-ai aratat ce ai descoperit tu cu ridicatul de roata si zgomotul. Ca altele nu fac asa. A demontat amortizorul sau cum a vazut flansele? 

Vezi ca planetara nu bate pe liber, doar daca e antrenata de motor, sa nu o schimbi degeaba. 

Schimba mecanicul, ala la care ai fost e altceva nu mecanic daca nu a gasit sursa zgomotului. Pe spate a verificat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude clar din fata stanga,

flansa pare noua deoarece, fostul proprietar mi-a spus ca a schimbat-o si cand am desfacut plasticul de sub stergatoare pentru a strange piulita amortizorului + cele 3 suruburi care tin flansa ,acestea sun noi + ca se vede flansa pe sub masina ca e noua. Zgomotul pe care i l-am aratat eu pare a fi normal deoarece si pe dreapta face la fel. 

Si mie mi se pare aiurea sa cloncane planetara, dar din moment ce am verificat impreuna cu el tot ce se putea, o schimb si pe aia sa fiu eu linistit. 

Modificat de Sor1neL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu rezolvarea problemei. Am inlocuit amortizorul stanga fata complet cu unul complet ( din dezmembrari) amotizor+flansa+arc.

Pe elevator masina nu facea nici un zgomot. Cum era cu rotile pe pamant si te impingeai in roata stanga fata, se auzea acel cloncanit. Decat sa mai investighez ce ar putea fi in neregula in ansamblul amortizor+arc+rulment+flansa, am prin un amortizor ok si l-am schimbat cu totul.

flansa de pe amortizorul cu problema este noua. E posibil sa fie rulmentul montat invers? Sau pur si simplu amortizorul in sine este de vina?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uita-te si vezi daca ai piesele, noi de unde sa stim.

Nu este chiar ok sa schimbi ansamblul cu totul, chiar daca piesele au aceleasi coduri si secventa de culori - ceea ce ma indoiesc. In mod normal trebuia sa iei doua amortizoare noi lcu flanse cu tot si sa le schimbi doar pe alea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a vedea cauza trebuie sa ajung la o presa de arcuri. De aia intrebam daca se poate monta rulmetul gresit pe acest tip de amortizor. In trecut am avut b5.5 unde rulmentul nu era prezent in acest ansamblu.

Am si celalalt amortizor de pe dreapta cumparat de pe aceeasi masina donatoare. Momentan masina se comporta ok. Nu se vad diferente de garda, stabilitatea e ok,  poate doar la un test de amortizore sa reiasa ceva. 

O duminica placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare...

Problema mea consta in gropi mici la viteza mica,se aude pe fata ca si cum as freca 2 cauciucuri dar si putin troncanit....ce sa fie oare? Suspectez ceva bucse stabilizatoare...alte idei? De obicei face asa dimineata dupa o noapte sau dupa 2 zile(fiind plecat la serviciu)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, 

Aveți idee dacă amortizorul de passat b7 se potrivește la b6?

Am și eu aceeas problemă ci zgomotul și ma gândeam sa pun amortizoare de b7

Merci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
passatb62010

Salut. Am o problema cu masina. Un passat b6. La viteze de peste 110-120km/h se aude din partea dreapta fata un zgomot, care nu este continuu, gen vum vum vum, ca si cum as merge cu roata pe vopsea rezonanta. Sunetul de aude doar in acceleratie. Pana acum am schimbat rulment dreapta, planetara dreapta si tampon motor dar sunetul tot persista. Are cineva idee ce ar mai putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!