Jump to content

zgomot roata dreapta fata


BOGDANXTREM
 Share

Postare recomandată

Daca esti din Arad cam ala este pretul si in Bucuresti.Este pretul pietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt si eu nefericitul posesor al unui B6 1.9 BM, care troncane pe dreapta-fata doar la mers cu viteza mica, in linie dreapta prin, gropi mici si dese sau drum pietruit.

Dar.. E liniste in urmatoarele conditii:

-Daca virez infim de putin, pot sa trec pe calea ferata si nu se aude nimic.

-daca ating frana putin si accelerez.

Daca doar franez se aud batai, care nu se simt in volan.

Etrierul pare teapan, ATE -discuri si placute noi, flanse,etc..totul nou pe fata, cu exceptia amortizoarelor, planetarelor, barii de torsiune si casetei de directie.

Singurul joc care se simte la mana si se aude cand misc cu mana este la capul de planetara dreapta dinspre cutie.

 

As incerca o planetara de proba, vreau sa o schimb cu totul de noua, dar sa fiu sigur ca tace.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu te chinui, planetara nu face zgomot la gropi. Mergi la un mecanic care stie sa diagnosticheze. O piesa are joc si trebuie depistata, e destul de simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... nu stiu cat zdrangane planetara, dar se mai trage si din caseta.pe partea dreapta e motorsul.

Am umblat azi pe dedesubt pe partea dreapta.Am mai pus vaselina la nuca bieletei si am gresat cat am putut axul cu cremaliera.Dupa care am strans 1-2grade tachetul de pe dreapta, cam putin.elsa zice 5-10grade

Am mai gasit un cablu care miscat lovea in tabla prin zona aia.I-am bagat niste banda dublu adeziva si am indoit putin tablele pe dedesubt.

Pare ca s-a ameliorat.sa vedem cat tine. O sa ma ocup si de stanga, apoi voi baga niste vaselina si la servomotor.

Poate va sunt de folos actiunile mele.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am si eu un passat 3c5 din 2007 motor 2.0 l bmr 170 cp si de ieri imi face figuri acceleratia in mers adica daca vreau sa fac o depasire sau accelerez putin mai brusc urca turatia cu 200 300 si dupaia coboara inapoi si tot asa ca si cum sar accelera in gol .imi dati o parere va rog ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Am și eu un sunet ciudat in fata pe la suspensie,se aude ca un arc neuns așa...se aude doar când trec cu viteza mică peste o denivelare mai mare.

Am fost la service și nu au găsit nimic.Repet,nu este bătaie sau troncanitura.A mai pățit cineva așa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e vorba de masina despre care se vorbeste aici, adica Passat B6, este vorba de bucsele de la bara stabilizatoare, care se schimba cu tot cu bara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ede la bucsele de la bsacula, cele din fata. Ignora zgomotul, asa fac la rece dupa o perioada de folsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..... Am și eu un vw Passat b6, cod motor Bmr... Am o problema la una dintre roti(cred). Ideea e ca după ce parcurg 30-40 km mașina începe sa facă un sunet ciudat ca de frecare metal pe metal.... Se manifesta cel mai des, când volanul e puțin întors stânga sau dreapta dar uneori și când merg drept.... Apare de la sine, dispare de la sine vreo 3-4 km după care reapare. Sunetul e foarte puternic și nici un mecanic nu poate ști ce are, pt ca nu se manifesta când o iau ei la test(ar trebui sa meargă afara  din oraș mai mulți km și nimeni nu are timp de asa ceva)..atasez aici și o înregistrare făcută cu telefonul, zgomotul fiind foarte intens.....

Sper sa ma poata ajuta cineva 

Voce 001.m4a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut! Si eu am aceeasi problema. Zgomot la roata fata dreapta atunci cand de destinde suspensia la viteza peste denivelarile soselei. Se aude numai in accelerare. Daca merg cu viteza constanta nu se aude... exact ca la voi e zgomotul, ca si cum ar fi o roata slaba din prezoane. Ati reusit sa va dati seama de la ce este? Eu am schimbat cap planetara, cap de bara, flansa amortizor. Tot se aude. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la fel. A ramas neschimbata bar antiruliu cu bucse si rulment. Urmeaza rulmentul in viitorul apropiat.

Pana acum am schimbat: bucse bascula (ambele), bielete antiruliu, amortizoare, flanse, bielete si capete de bara.... toate dor de la zgomotul peste denivelarii "ondulate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ar fi rulmentul. Daca ar fi rulmentul sunetul ar trebuie sa apara tot timpul..nu doar in accelerare.. cred ca o sa schimb bara antiruliu cu tot cu busce. Daca rezolvi problema te rog spune-mi si mie Bogdan.

Voice 004-1.m4a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate nu am apucat sa mai fac nimic. Lipsa de timp. Astept sa prind un wekend mai insorit sa ma apuc de bara antiruliu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

momentan am dat comanda de bara, astept sa vina si sa am timp de ea......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mihaistefansteaua

Salut, stie cineva de ce se aude zgomotul asta de la rotile din fata? Initial am crezut ca e de la suspensie, dar se pare ca nu e de acolo.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da importanta, e din diferential.in mers nu o sa auzi zgomotul.La multe masini se aude, mai ales cand sunt suspendate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaistefansteaua

se aude de fiecare data cand trec peste o denivelare sau iua o groapa, iar la viteze mari se amplifica zgomotul in masina, devine insuportabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
mihaistefansteaua

Update: intr-adevar sunetul ala din clipurile de mai sus este unul normal, vine din cutie, mi-au spus oamenii de la service. Dar zgomotul de care vorbeam , care se auzea cand treceam peste o denivelare si care se amplifica la viteze mari venea din alte surse: de la rulmentul dreapta spate, care facea un sunet infernal, adunat cu arcul dreapta fata care era rupt, amortizorul stanga curs si bieletele uzate. Era haos in masina la viteze de peste 30 km/h. Le-am schimbat pe toate si masina se comporta normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai prezentat tu, cu ce problema aveai defapt, sunt lucruri total diferite.

E bine ca ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.04.2017 at 14:21, crisan a scris:

Va salut! Imi spune-ti si mie cum ati rezolvat problema?

Sa gasit oare o rezolvare? Din curiozitate făcea cumva doar după citiva km?! Am același zgomot ca o piatra in roata pe la 35-40 km la ora dar după ce parcurg citiva km

si se încălzește motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Asa cum am precizat cateva topic-uri mai sus, am schimbat si bara stabilizatoare cu bieletele, dar acel sunet a ramas prezent. El este prezent la viteze mari, peste 120km/h, atunci cand trec peste denivelari si este prezent cand masina "urca".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep si eu sa caut acul in carul cu fan!!!!  După 2-3 km parcurși începe sa vajaie in viraje la viteza mica(parca ar fi flansele la amortizoare) doar cuplata cutia la motor concomitent cu o bătaie ca de piatra rămasă in cauciuc doar pe la 30-40 km la ora! Zona crepusculara!!! O sa schimb uleiul la cv  și atat o dau dreacu........... Cind am cumparat-o am auzit-o abia acasă după ce am bătut palma cu vânzătorul și pana m-am  dumirit eu despre este vorba ........ cam târziu!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!