Jump to content

Dimensiune roti Golf IV


Northman
 Share

Postare recomandată

oricum nu e nci o problema aceasta eroare, se poate calibra cu vag-com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef: normal ca o sa ai ceva erori de kilometraj dar f. mici pt ca ai talonul mai mic decat in carte... 60 in loc de 65. nu cred ca e semnificativ, 2-3% acolo, ca si cum ai avea cauciucurile mai putin umflate.

<{POST_SNAPBACK}>

Diferenta de inaltime dintre anv 195/65 r 15 si 205/60 r 15 este de 1 %.Absolut nesemnificativ.

60 sau 65 reprezinta raportul nominal de aspect,se exprima in % si este inaltimea flancului impartita la latimea anvelopei (care se exprima in mm).Deci inaltimea este influentata si de latimea anvelopei,nu numai de valoarea raportului nominal de aspect.

Atasez un programel in excel (care probabil ca a mai fost postat de cateva ori)....e super tare!

Modificat de negoctav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pt program (poza )ce naiba o fi...nu reusesc sa il fac sa mearga,nu ma pricep atat de bine....

scuze pt ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@negoctav: stiu ca depinde si de latimea anvelopei, ideea simpla e ca induce o abatere la kilometraj dar nu e semnificativa. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pt program (poza )ce naiba o fi...nu reusesc sa il fac sa mearga,nu ma pricep atat de bine....

scuze pt  ;)  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Incearca sa faci o arhiva zip si sa o pui ca atasament la post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci o arhiva zip si sa o pui ca atasament la post.

<{POST_SNAPBACK}>

Ia sa vedem(nu e jpg,e *.xls)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie dezarhivat fisierul jpg dinauntru si schimbata extensia din jpg in xls. dup-aia merge ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire. Cand mi-am adus masina din Germania aveam roti 185/80 R14 (cauciucuri de iarna).

<{POST_SNAPBACK}>

nu cumva erau 185/70R14?

nu ca ar fi important dar de dimensiunea asta ce o scrii tu aici ar fi pt prima data cand aud la Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu, desi mititica mea nu e G4, ci sora-sa, Bora !!! :(

In certificatul de inmatriculare, am trecute ambele dimensiuni: 196/65/15, respectiv 205/55/16.

Vazand problemele celorlalti, personal ma declar multumit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva erau 185/70R14?

nu ca ar fi important dar de dimensiunea asta ce o scrii tu aici ar fi pt prima data cand aud la Golf.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu! Dimensiunile standard la golf sunt:

175/80 R14

195/65 R15

205/55 R16

Aceste dimensiuni le puteti vedea si pe usita de la capacul de la benzina/motorina (pe partea din interior).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Aceeasi problema am avut-o si eu zille acestea in momentul in care am fost cu masina la RAR pentru a o inmatricula in tara. (Golf 4, 2003, 1,9 TDI, 130 CP)

Atentie precizati la RAR sa treaca pe cartea de identitate tot ce apare in Brief.

In Brief apare clar: 195/65 %15 91V si 205/55 516 91 V.

In cartea tehnica (cea facuta de RAR) deja 205 / 55 R 16 91 V apare la optional, si nu unde trebuiat trecute in mod normal.

Am prieteni care au avut surpriza ca pe Cartea de identitate sa nu mai gaseasca varianta nr.2 ...

Apropo, de unde as putea gasi in Romania jante pentru Golf 4 modelul GTI (nu cunosc exact denumirea - apare undeva pe site) cu caracteristicile 205 / 55 R 16 91 V ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, de unde as putea gasi in Romania jante pentru Golf 4 modelul GTI (nu cunosc exact denumirea - apare undeva pe site) cu caracteristicile 205 / 55 R 16 91 V ?

Multumesc.

ia vezi aici modelul...

http://www.4130-products.com/step/wheels/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful IV la prima aparitie pe piata a avut in dotare jante de 14 si 15. Cand s-a trecut la generatia 2002-2003 au inceput acele oferte Ocean si Pacific care au inclus jante pe 16 de tabla, respectiv aliaj pe 16. 17 este o marime ce se gaseste pe modelele sportline, insa pe motoarele de 1.4 si 1.6 nu se pot pune(constructiv vorbind cum zice mmneg).

Putin eronat...eu mi-am luat primul Golf de la Poro ( 2001 - 1.4 16V) a venit echipat cu 205/55/R16 si asa era trecut si in carte si pe talon. Acu l-am schimbat pe cel care se vede dar stupoare....am in talon si carte trecut numai 195/65 R15 ...iar in realitate am 225/50/ZR 16

Problema este foarte usor de rezolvat...te duci la RAR cu circa 500 mii lei vechi si ti le omologheaza (cel putin pe cele 205/55/R16 fara probleme). Vina pt greselile astea e exclusiv a celor de la Rar/politie dar noi trebuie sa le suportam.....teoretic iti poate retine talonul....dar nu prea cred...doar daca nu ai niste jante de vreo 18/19 pe vreun golf ceva :D

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca nu ai niste jante de vreo 18/19 pe vreun golf ceva :D

ca sa vezi....mmneg..iti trebuie 500 000 de lei, deci? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva erau 185/70R14?

nu ca ar fi important dar de dimensiunea asta ce o scrii tu aici ar fi pt prima data cand aud la Golf.

Cam are dreptate colegul...chiar daca e un pic bizar ce zici tu cu rotile pe 14 si balon 80...urmarind calculul urmator...chiar este posibil

luam exemplu cauciucuri de 205/55/R16 si calculam

5,5+2,54x16= 46,04

iar la cauciucurile cu care zici tu ca ai venit din germania totalul da = 42,56

asa ca nu vad de ce nu s-ar putea...chiar daca arata ca un tractor.. :D no offense

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Interesant... eu cred ca sunt cel mai norocos de aici, am 3 dimensiuni trecute in talon:

195/65/15

205/55/16

225/45/17

Dar... cum omul nu e niciodata multumit... ma gandeam ca peste vreo cativa ani... dupa ce termin cu spoilerele, pragurile si ce mai e pe la exterior care costa mult... ma gandeam sa pun jante de 225/35/19

Astea oare se pot pune in talon? Ca marimea de 225/40/18 probabil nu ar fi o problema prea mare... avand in vedere ca se pune si din fabrica...

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile care nu au fost trecute de producator in brieful tehnic care a ajuns la rar nu se pot trece in cartea de identitate si in talon. Explicatia este urmatoarea: cine isi asuma "modificarea" in caz ca tu ai un accident mortal sa zicem? La o eventuala expertiza dupa accident se constata ca "autoturismul era dotat cu anvelope neconforme cu dimensiunile constructive ceea ce a pus in pericol siguranta circulatiei" si ai sanse chiar sa iesi vinovat.

Am incercat toate metodele ca sa imi trec macar 17 in talon si nu am reusit. Avand in vedere ca am spoilere destul de mari, rotile par acum micute si nu am mai avut probleme cu politia.

500.000 iti trebuie doar daca exista in brief dimensiunile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Deci sa inteleg ca eu nu pot pune jante de 16` la un motor de 16SR 100CP?

 

Cum ar fi astea din poza?

post-127671-0-89437200-1390676814_thumb.

Modificat de moldo90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai tras concluzia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful IV la prima aparitie pe piata a avut in dotare jante de 14 si 15. Cand s-a trecut la generatia 2002-2003 au inceput acele oferte Ocean si Pacific care au inclus jante pe 16 de tabla, respectiv aliaj pe 16. 17 este o marime ce se gaseste pe modelele sportline, insa pe motoarele de 1.4 si 1.6 nu se pot pune(constructiv vorbind cum zice mmneg). 

 

de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Eu am 1.4 si jante pe 16" de vara. Cand am inmatriculat-o eu, prin 2008, mi le-au trecut in certificat; acum, cu certificatele mai noi, nu stiu cum e, dar parca nu se mai trec.

Constructiv n-au cum sa nu se potriveasca, mai ales ca Montreal 2(cele din poza ta) sunt jante oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Eu am 1.4 si jante pe 16" de vara. Cand am inmatriculat-o eu, prin 2008, mi le-au trecut in certificat; acum, cu certificatele mai noi, nu stiu cum e, dar parca nu se mai trec.

Constructiv n-au cum sa nu se potriveasca, mai ales ca Montreal 2(cele din poza ta) sunt jante oem.

Eu am inmatriculat`o anu trecut in noiembrie si in cartea masinii la sectiunea de "Modificari care nu afecteaza performantele........" le`am zis celor de la RAR sa le treaca pe toate care le avem in cartea masinii din germania si mi`au trecut si 205/55/R16 91H ce inseamna aceal "91H"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!