Jump to content

Reconditionari tapiserii scaune


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

:icon_thumright: Nu cred k are vreo treaba cu motorul, ci cu proprietarul anterior, defapt cu greutatea acestuia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar. Cu proprietarul (la 1.85 inaltime inca ma lupt sa fiu sub 100kg) si mai ales cu capsele pantalonilor proprietarului... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare ! Revin cu aceeasi problema cu rosul partii din stanga a scaunului soferului !!! am gasit in bc..o firma de tapiterie si sper sa gasesc si materialul potrivit ! Ce v-as intreba ... este daca cineva si-a schimbat partea din stanga si daca da in ce a constat operatiunea?! iti da scaunul jos? cum e cusatura? merita ? se observa vreo diferenta? si eventual niste poze :D) ;) :) multumiri anticipate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
v i o r e l

Va salut,de la inceput vreau sa va spun ca ieri am dat jos tapiteriile de pe scaunele din fata(nu va mai spun cum a ramas apa din cada dupa ce le am spalat :rolleyes: ) tocmai din cauza aceleiasi probleme pe care o aveti si voi,partea din stanga(scaunul soferului)tocita...am fost azi la otopeni la auto tex(am vazut mentionat si mai sus)si am cumparat o bucata de material 170x50 cm=34 ron si diseara ma apuc cu un prieten(foarte tipicar si care are masina de cusut)de croitorie...in zilele ce urmeaza revin cu poze inainte si dupa lucrare,dar si cu poze cu montajul tapiteriei la loc pe scaun deoarece cand le am dat jos eram prae nervos ca sa mai fac poze :biggrin:

Respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam cu nerabdare. Materialul pe care l`ai cumparat e identic cu cel pe care il aveai tu pe scaune? Are mai multe tipuri de materiale acolo la auto tex? Spor la treaba :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la treaba !!!! trebuie dat jos scaunul ca sa scoti husa de pe el?te asteptam cu poze !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v i o r e l

Salut,

Pentru "kofe":

-materialul este aproape identic cu cel de pe masina in sensul ca cel de pe masina are striurile mari,iar cel pe care l am cumparat are striurile un pic mai mici,foarte putin vizibil

-in ciuda faptului ca au sute de suluri(fara exagerare)cu material de toate felurile in magazin,nu il aveau pe cel de pe masina mea mentionandu mi ca e cel mai cautat material de la noi si au vandut din el chiar si peticele(resturi)care le mai aveau pe acolo fiind si destul de scump(84 ron/mp)zic eu in comparatie cu cel pe care l am luat eu la 42 ron/mp

Pentru "@Bucluc":

-sincer,poti lucra si cu scaunul pe masina,dar e foarte incomod....eu am preferat sa le dau jos(e foarte simplu si o sa fac si cateva poze cand pun tapiteria la loc)pentru ca poti sa le invarti cum vrei tu si lucrezi mult mai simplu la ele

Adaug cateva link uri cu poze pt ca nu stiu sa le incarc direct pe post cum am mai vazut in diferite discutii de pe aici :)

http://img413.imageshack.us/img413/4600/dscf6840.jpg

http://img525.imageshack.us/img525/5664/dscf6841.jpg

http://img8.imageshack.us/img8/5020/dscf6847.jpg

http://img8.imageshack.us/img8/7649/dscf6852.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/6052/dscf6853m.jpg

http://img209.imageshack.us/img209/3418/dscf6858.jpg

http://img525.imageshack.us/img525/6519/dscf6859.jpg

PS:va rog frumos spuneti mi si mie cum sa postez direct in post ca lesin asteptand sa se incarce pe image shack :)

Respect tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ultimele poze sunt cu tapiseria schimbata !!! FELICITARI ! :) E ca si noua !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v i o r e l

Salut,asa este,ultimele doua poze sunt cu bucata aceea schimbata si e pusa de proba pe masina.

Iti multumesc pt felicitari.

PS:poti sa mi spui cum incarc un pdf cu explicatia demontarii scaunelor?

Respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cine un atelier specializat? sau macar d eund epot cumpara materialul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt interesat de aceasta lucrare (vreau sa vad rezultate obtinute de domnii).

Materialul pe care o sa-l folosesc este piele de canapea cumparate de la Mobexpert. Ma costa 100euro/ mp . Vreau sa fac doar lateralele de la scaune imbracate in piele neagra (nu si mijlocul care prefer sa ramana velur). Foarte posibil si fetele de usi dar ma mai gandesc daca le cumpar gata facute sau le imbrac pe astea in piele peste zona textila.

ft scump...intr-o tabacarie buna,1 mp de piele auto ft buna e intre 120-170 ron

da,stiu ca postul e din 2005 dar poate intereseaza si pe altcineva

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nedumerire!Am gasit sa comand alcantara,dar nu stiu cum se numeste nuanta de gri care se intalneste la modelul highline.Stie vreun coleg cum se numeste?Gri....de care?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v i o r e l

Salut dragi colegi forumisti,

Vreau sa va spun ca am terminat lucrarea de reconditionare a scaunelor si cotierei(mai nou) dar nu pot sa fac un DIY despre asta pt ca pozele sunt prea mari,iar daca stau pe imageshack imbatranesc pana le incarc pe toate :o

PS:cei care vor poze cu modul de demontare a scaunelor si tapiteriei sa imi lase pm cu adresa de mail si le trimit toate pozele

PPS:cei care vor sa se apuce de schimbat materialul de pe cotiera ii sfatuiesc sa se duca la un priceput pt ca eu am rupt cateva cleme de plastic pana i am dat de cap si nici nu m as mai apuca nici macar la mine dar la altcineva :D

Una peste alta tin sa va anunt ca merita tot efortul sa spalati tapiteria macar de pe scaunele din fata pt ca s a schimbat total mirosul in masina

Respect tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare, tocmai am cumparat un golf4 din 2003 si am dat jos tapiteria, la spalare am verificat apa care se evacua din maina de spalat si era neagra ca smoala....acum problema mare este ca datorita greutatii fostului proprietar buretii unde stai cu fundul sunt macinati ba chiar au iesit sarmele otelite de unde se ancoreaza tapiteria. Are cineva idee unde pot cumpara buretele de sezut? am si cod pt el : 6XO 881 375 E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul cel mai bun il vei gasi la orice dealer VW, te duci si comanzi buretele cu codul care-l ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Am o nedumerire!Am gasit sa comand alcantara

Salut,unde ai gasit alcantara?ma intereseaza si pe mine.Multumesc frumos!

Modificat de ionel72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, am si eu o problema...o mica gaura in scaunul de la sofer cauzata de o tigara.Stie cineva cum pot rezolva aceasta problema?scaunul e foarte ok...acesta e singurul lui defect :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ce cautam! Insa am citit tot topic-ul si n-am ramas cu nicio informatie concreta :P

Aceeasi problema e si la mine: pe partea stanga a scaunului soferului, s-a dus buretele, s-a ros, s-a rupt, nu stiu ce-a patit, astfel incat uneori stau cu piciorul pe un fel de sarma de 10 din fier, care pare a fi ceva pe care statea buretele lipit...

A fost cineva pe undeva sa-si faca scaunele? Unde a fost? Cu cine pot lua si eu legatura?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roaga si tu un coleg sa te ajute cu codul de la buretele de la scaun( se gaseste ca si piesa de schimb) si cumpara si husa de la sezut si o sa fie nou scaunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat eu acu ceva vreme la porsche de aceleasi "piese" buretele de la sezut si husa, si numai buretele era vreo 350 de lei :|

Deci nu prea e accesibil ca pret...

De asta cauta lumea alternative.

Astept si eu pareri dk are cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florrin_sever

pentru burete scaun incercati www.johnsonscontrols.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

La reprezentanta am intrebat eu de materialul textil ce imbraca buretele la pasager ( am o gaurica de tigara) si e 877 varianta gri :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa fac o asemenea investitie: 350 burete + 850 tapiseria (doar cea de la sezut), in cazul in care vroiam sa fac acest lucru pentru ambele scaune, mai bine imi caut pe la dezmembrari scaune de piele de Leon si ies mai ieftin...sau macar unele intr-o stare mai buna. Parerea mea e ca nu merita atatia bani operatiunea aceasta. Eu ma gandeam la ceva gen 300-350 de lei sa ma duc undeva, sa imi dea tapiseria jos, sa faca ei alta, sa repare si buretele ala si atat. Mai bine ma apuc singur sau mai astept sa vad ce fac cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Da si eu m-am desumflat cand am auzit pretul. Eu am huse si nu se vede dar stiu eu ca e acolo. Oricum mai rentabil e cu un interior de piele SH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ca solutie mai ieftina decat varianta cumpararii unui burete nou este reconditionarea lui. Astazi am facut aceasta operatiune la scaunul soferului. Era ros buretele in partea stanga si se simtea o sarma care incepuse sa roada pielea. Toata operatinea m-a costat 45 de lei la un atelier din Suceava si sunt foarte multumit de rezultate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!