Jump to content

Interval schimbare distributie Audi A6 Avant


nistor@QMT
 Share

Postare recomandată

Este vreun coleg care sa aiba A4/A6 2.5 TDI Quattro 180 cp, cod motor BDH, Euro 4?

In Germania a fost schimbata distributia, la masina mea, la 128.000 km in reprezentanta Audi(normal la 120.000 se face, dar majoritatea nemtilor o lalaie pana la 130-135 k).

Ma intereseaza la cat trebuie schimbata a doua oara, dupa informatiile din cartea service(a mea nu a avut carte service). E tot la 120.000 km sau se modifica intervalul?

Modificat de nistor@QMT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza de ce tip de kit de distributie s-a montat

sunt kit-uri de 60-90-120k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca o reprezentanta Audi din Germania se complica cu asa ceva.

Nu ma refer la service-uri din Romania, dupa cum am spus, a fost schimbata distributia in trecut la 128.000 km in Germania. Sunt curios ce spune manualul de service despre urmatoarea data cand trebuie schimbata. Fii sigur ca in Germania la reprezentanta interventiile se fac dupa manual.

Modificat de nistor@QMT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervalele de schimb recomandate pentru A6 quattro BDH se pot vedea aici.

Din cate se vede trebuie schimbat cel tarziu la 120 mii km, dar verificat la fiecare 30 mii si daca apar semne de oboseala, schimbat din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, interesante informatii pe site-ul tau.

Am gasit totusi ceva ce imi este neclar:

"Curea dinţată - interval de schimbare a pompei de injecţie la fiecare 120.000 km

Curea dinţată - mod de verificare a pompei de injecţie la fiecare 30.000 km "

De ce trebuie schimbata pompa de injectie la acelasi interval cu distributia? Nu e cumva o greseala acolo si de fapt se refera la pompa de apa? Asa ar avea logica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
conteaza de ce tip de kit de distributie s-a montat

sunt kit-uri de 60-90-120k

NU exista kituri de distributie pe nr de km.

Nicaieri in lume. :)

Exista doar tipuri de motoare la care distributia se schimba (in functie de generatia motorului) la 60-90-120k km.

Asta nu inseamna ca un kit de distributie care se schimba la un motor de exemplu la fiecare 60k km nu poate tine 90k km sau la fel de bine doar 20k km.

Ca de altfel la toate piesele auto exista doar kituri de distributie OEM si aftermarket.

Cele aftermarket pot tine mai mult sau mai putin, in functie de cat de serioasa este firma care le produce.

De ce trebuie schimbata pompa de injectie la acelasi interval cu distributia? Nu e cumva o greseala acolo si de fapt se refera la pompa de apa? Asa ar avea logica.

Formularea este prost aleasa in acele fraze.

"Traducerea" ar fi asta:

"Curea dinţată - interval de schimbare a (curelei care actioneaza) pompa de injecţie la fiecare 120.000 km

Curea dinţată - mod de verificare a (curelei care actioneaza) pompa de injecţie la fiecare 30.000 km "

Probabil ca exprimarea a fost tradusa din vreo alta limba cu vreun program automat si a fost postat acolo fara a i se face vreo verificare.

Din alt punct de vedere exprimarea cu "schimbarea curelei care actioneaza pompa de injectie" este folosita deoarece multe tipuri de motoare diesel VAG (nu stiu daca toate) au si o a doua curea dintata , cea care actioneaza accesoriile (A/C, alternator, pompa servodirectie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot cred ca la pompa de apa se refera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te duci si cumperi un kit de 90k km vei vedea ca este aproape dublu ca pret fata de unul de 60 k km. Incearca la Augsburg pt ca de la ei am luat aceasta informatie.

daca la mine in carte scrie la 120k km si ma costa 40 mil distributia , prefer sa cumpar un kit de 60k km care ma costa 14mil (preturile sunt aiurea date,dar cam asta era ideea)

in plus in medie in 3 ani fac 60k km, daca iau kit de 120k ar trebui schimbata la 6 ani in stilul meu de mers (20k km/an) , iar 6 ani ma indoiesc sa tina cureaua aia ...

daca insa folosesti intens masina si faci 50k pe an renteaza kit de 120k km pe masina,pt ca o vei schimba dupa 2ani jumate

din cate stiu 3-4 ani sau la nr de km se schimba cureaua.

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Legat de distributie, eu continui sa-mi sustin ideea postata anterior.

2. Cum adica te costa 4000 lei distributia?

La masina din semnatura?

De ce asa mult? E ENORM!

Acum doua saptamani eu am schimbat distributia completa + accesoriile + pompa de apa la masina din semnatura si m-a costat 2500 lei.

Schimbarea a fost efectuata la Autogrup Constanta (delerul Skoda) si TOATE piesele au fost OEM si fara piese cu X la sfarsit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit totusi ceva ce imi este neclar:

"Curea dinţată - interval de schimbare a pompei de injecţie la fiecare 120.000 km

Curea dinţată - mod de verificare a pompei de injecţie la fiecare 30.000 km "

Intr-adevar e o traducere aproximativa, dar se refera la cureaua care actioneaza pompa de injectie. La BDH pompa de injectie e actionata tot de cureaua de distributie. Deci e o informatie redundanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zaxas, NU exista kituri pe nr de kilometrii. Am intrebat la Porsche Romania si la mai multe magazine si dealeri. Este acelasi kit pentru A4 din 2003 si pentru A4 din 2004 chiar si pe producator daca te uiti nu exista curea sau role sau pompa de apa pentru 90,000 sau 120,000. La primul insa se schimba la 90,000Km si la al doilea la 120,000Km. Daca la Augsburg au spus asa ceva, inseamna ca au impartit distributiile dupa pret si calitate. La reprezentante mi s-a spus ca s-a imbunatatit ceva pe acolo care reduce uzura si frecarile si de asta tine mai mult. De ex, eu nu am DOUA ventilatoare in fata ci numai unul si imi lipseste nu stiu ce rola care la modelele mai vechi exista. In plus, NIMENI nu spune ca sa mergi 6 ani. Producatorul indica schimbarea distributiei la 120,000 Km SAU 4 ani...care din acestea apare prima. Daca tu nu faci 120,000 in 4 ani, o schimbi datorita vechimii nu pt ca ai facut kilometrii. Eu am avut 2 schimburi de distributie pana acum si ambele au fost la aprox 120,000 Km. Prima la 118,500 Km si a doua la 235,000 Km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier, asta poate este la tine. La ALH sau ASV de exemplu din >2004 incoace cureaua este din kevlar, de asta s-a ajuns cu intervalul de schimb la 150.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex sunt de acord cu tine, dar aici era vorba de Audi nu VW. La fel exista modele de VW (Passat de ex) la care primul schimb se facea la 90,000 si urmatoarele la 60,000...cel putin asa am auzit si spunea lumea pe forum. La Audi nu stiu sa fie existat asta. Au fost intervale de 90,000 sau 120,000 si acum mai recent pentru common rail-ul de 2.0 TDI, la 180,000 km. Nu stiu cum e la VW, stiu ca motoarele sunt la fel in cadrul grupului, dar la Audi au pus intervale de schimb mai lungi...poate asta este si unul din micile diferente intre Audi si VW...au crescut nr de km la care se schimba distributia, rezultand costuri de intretinere mai mici. Eu am zis ca nu am vazut diferente intre kitul de 90,000 km si cel de 120,000 km pentru A4 B6. Este posibil ca cel nou de 180,000 Km sa aiba ceva modificari la tipul/structura curelei. Acum ca magazinele iti vand kitul si nu dau garantie decat 60,000 sau 90,000, este alta poveste...am vorbit si eu pe aici prin ro inclusiv la reprezentanta...imi spunea toata lumea ca nu imi da garantie 120,000 km. Abia dupa lungi discutii si certuri cu Porsche si dupa verificari peste verificari cu Germania, au fost convinsi ca la mine se schimba la 120,000 si au fost de acord cu o astfel de garantie. In final, m-am scarbit de tot, plus ca eram convins ca la cea mai mica problema va trebui sa reiau explicatiile si sa conving lumea (pt ca sigur dadeam de alte persoane care nu erau la curent cu discutiile initiale), asa ca mi-am bagat picioarele in ea de reprezentanta si am facut schimbul de distributie in alta parte. Nu am garantie 120,000 dar si pretul este 1/3 din cel de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, interesante informatii pe site-ul tau.

Am gasit totusi ceva ce imi este neclar:

"Curea dinţată - interval de schimbare a pompei de injecţie la fiecare 120.000 km

Curea dinţată - mod de verificare a pompei de injecţie la fiecare 30.000 km "

De ce trebuie schimbata pompa de injectie la acelasi interval cu distributia? Nu e cumva o greseala acolo si de fapt se refera la pompa de apa? Asa ar avea logica.

Cred ca se refera la cureaua dintata a pompei de injectie,la v6 sint 2 curele dintate .Am schimbat f.multe si au fost cazuri in care era schimbata doar cureaua de distributie si cea de pe pompa de inj.nu a fost inlocuita,asa au cconsiderat nemtii (turci,poloneji,etc .mecanici in germania).

Referitor la pret ,daca nu pui originale eventual te incadrezi in 4000 ron. Sint doua cur. dintate ,2cur.de transmisie,p.apa 2 role la cureaua mare ,1 la cureaua p.inj.,intinz hidr.la cureaua mare,4 role la cureaua transmisie mare si1 rola la cureaua de clima, sper ca nu am omis nimic. Si cu ocazia asta ii mai faci un schimb de ulei si toate filtrele,se apropie de 4-5000 de ron. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bogdannovaceanu
Alex sunt de acord cu tine, dar aici era vorba de Audi nu VW. La fel exista modele de VW (Passat de ex) la care primul schimb se facea la 90,000 si urmatoarele la 60,000...cel putin asa am auzit si spunea lumea pe forum. La Audi nu stiu sa fie existat asta. Au fost intervale de 90,000 sau 120,000 si acum mai recent pentru common rail-ul de 2.0 TDI, la 180,000 km. Nu stiu cum e la VW, stiu ca motoarele sunt la fel in cadrul grupului, dar la Audi au pus intervale de schimb mai lungi...poate asta este si unul din micile diferente intre Audi si VW...au crescut nr de km la care se schimba distributia, rezultand costuri de intretinere mai mici. Eu am zis ca nu am vazut diferente intre kitul de 90,000 km si cel de 120,000 km pentru A4 B6. Este posibil ca cel nou de 180,000 Km sa aiba ceva modificari la tipul/structura curelei. Acum ca magazinele iti vand kitul si nu dau garantie decat 60,000 sau 90,000, este alta poveste...am vorbit si eu pe aici prin ro inclusiv la reprezentanta...imi spunea toata lumea ca nu imi da garantie 120,000 km. Abia dupa lungi discutii si certuri cu Porsche si dupa verificari peste verificari cu Germania, au fost convinsi ca la mine se schimba la 120,000 si au fost de acord cu o astfel de garantie. In final, m-am scarbit de tot, plus ca eram convins ca la cea mai mica problema va trebui sa reiau explicatiile si sa conving lumea (pt ca sigur dadeam de alte persoane care nu erau la curent cu discutiile initiale), asa ca mi-am bagat picioarele in ea de reprezentanta si am facut schimbul de distributie in alta parte. Nu am garantie 120,000 dar si pretul este 1/3 din cel de la reprezentanta.

apropo, si eu am schimbat distributia la reprezentanta,la midocar, si mi-au dat garantie 120000 fara nici o discutie dar si pretul a fost vreo 4500 lei si ar fi interesant sa ne zici si noua daca putem sa facem acest lucru in alta parte la bani putini si calitate buna.multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

120000 km? Io stiu ca numai 90000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La anumite modele este 90 000 ,dar la modelul V6 2,5 este 120 000 ,asa a vazut de cuvinta fabricantul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!