Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

Castrol gtx e mult mai ieftin fata de magnatec,dar e mineral,nu semisintetic;nu stiu daca exista gtx magnatec 10w 40(cel putin pe site-ul castrol nu apare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt Luci G:

Salut !

Ce ulei folosesti la motorul de 2.0. TDi?

Eu am făcut ultimul schimb cu un ulei adus din Germania, de la o reprezentanță VW, un ulei făcut pentru VW, pe care scrie că respectă norma Vw 507.01. si specifică faptul că este indicat pentru motoarele de generatie mai nouă care au DPF.

Am cu el peste 14.000 km si nu am completat nici un gram fiindcă este la nivel. O să pun niste poze cu bidonul respectiv.Poate cineva mai foloseste acest ulei si as fi curios de impresii.

Modificat de nikolas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un PASSAT 1,9 TDI PD 101 cai cod motor AVB are in cartea service QG1 masina are 170 000km si am pus MOBIL 5W30 ESP formula ,si vreau sa stiu daca este in regula,la 11000 km a consumat 900ml.Acum vreau sa il schimb cuCASTROL EDGE 5W40.Care e mai bun?Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e bun acel ulei pentru motorul tau.Acel ulei il punea un prieten in motor CR de pe Ford Mondeo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Hai sa postez si eu pentru statistica. Golf 5, 2006 2.0 tdi 140 cp, 90k, tip motor Bkd. Am schimbat uleiul, filtru aer, ulei si motorina. Am luat ulei Mobil synt S special V, 5w40. Am luat piesele de la autokarma. 5 l din uleiul mentionat, filtre ulei si motorine KNECHT si filtru aer PUROLATOR. Toate astea 350 ron. La ultimul schimb de ulei am luat astea cu 500 ron din Augsburg fara filtru aer... Deci e o mica diferenta nu :D. Mentionez ca filtrul de motoruna e ala cu gauri in abele capete cel pe care l-am postat in poza. Sunt doua tipuri de filtre. asta si inca unul care nu are cele doua "flanse" din capete. Filtrul asta merge pentru golfurile pana la serie 1K-6-160000. Eu am avut o mare prb :scratch: ca nu stiam de care. Sper ca va fi de ajutor postul meu. numai bine.

post-29385-1223889414_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ulei recomandati la un A4 cod motor BKE (116 cai non-dpf). In germania a folosit ultima oara CAstrol SLX longlife 3. 5W-30. Ce imi recomandati ? Nu ar trebui un 5W-40 ? Care ar fi avantajele si dezavantajele trecerii de la un ulei LL la unul normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w30 Nu e trecut in lista? la schimbul de ulei +filtre cei de la augsburg, dupa serie motor, mi-au bagat Mobil 1 5W30...! Deci ce sa votez?:angry:

Motor 1.4benzina 16V, BCA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut pe toata lumea,

am si eu o intrebare. ce ulei de motor si ce filtru de ulei i mi recomandati pt masina din semnatura, si de unde sa le cumpar?

va intreb de unde sa le cumpar pt ca la cate firme sant care comercializeaza aceste produse nici nu sti de unde sa iei si de unde le aduc.

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare. Pt 2.0 TDI, 140 cai, 505.1 voi ce ati lua? 5w40 sau 0w40? Din ce motive? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.pina acum am folosit tot mobil1 special v.daca as trece la aral pt pd ar fi vreo problema/pt ca am observat ca cu mobil 1 mananca ulei binisor.cam 1,5 la 14000km.mi se pare cam mult totusi.

si am auzit ca aral ar fi mai bun.

ce imi recomandati, sa trec la aral?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w40 pentru ca asa zice vw

vw zice 505.1. 5w40 e singurul care respecta 505.1? Intreb pt ca nu stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista Mobil Syst S Special V 5W30 care respecta 505.01 / 505.00 / 502.00.

Altul eu nu stiu.

Chiar daca mai exista si altele, fii atent sa fie trecuta clar norma 505.01 si sa fie multigrade (sa-l poti folosi tot anul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut; am si eu aceeasi intrebare ca flotouran95, ce credeti aral "se consuma mai greu" ca sa zic asa, sau sa trec la un 10w40; oare 10w40 indeplineste norma de PD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w40 hitronic aral 502.00. stiu un service care ti-l schimba gratis daca il cumperi de la ei. pret 4L aprox 150 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit inainte Mobil 1 Synt S Special V 5W40, insa acum am trecut pe Castrol 5W30 (mai nou) sau Castrol Longlife II & III, masina fiind service-ata long life. Consumul e in limite rezonabile, 300-400 grame la 7 mii de kilometrii. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut . Am facut ieri schimbul de ulei si dupa ce ca mi-a pus "meseriasul " de mecanic peste limita admisa a pus un ulei de care nu sunt sigur daca este bun ! TITAN SuperSyn plus SAE 5w-40 . Este bun? Ca nu am incredere in mecanic ! Mi-a pus 4 l de ulei si eu stiam ca se pun cam 3,4 l . Oricum este peste nivel la joja . Si incerca sa ma convinga ca nu e nici o problema !

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,citesc de citeva zile despre uleiuri si cineva scria ca din 2003 se tot discuta si ar trebui sa nu se mai puna intrebari.Da dar suntem in 2008 si in posturi din 2006-2007 se discuta despre tipuri de ulei care azi nu se mai gasesc,spre exemplu.Eu trebuie sa-mi schimb cit de repede uleiul (mi-a aparut) mesajul "service" in bord deja am mai facut vreo 400 km iar nivelul e cam mic si nu merita sa completez daca oricum schimb) si n-am reusit sa aflu ce sa iau.conform unei recomandari din partea lui aryes 13 -http://www.oilshop.ro/uleimotor/schimb-ulei-si-filtre-revizie-volkswagen-golf-iv-1.6-16v.-var-pt-11018.html am aflat ca pt.masina din semnatura ar trebui sa iau Castrol GTX Magnatec 10W-40 4L.Din cele citite pe forum unii spun ca la motoare care au cca 110000 cum e al meu e bun 5w-40 chiar txt softec(care nu se mai gaseste acum) 10w-40 ar fi bun pentru motoare mai uzate;pe de alta parte unii (inclusiv ce care-l vand)spun ca uleiul Castrol care se gaseste nu este original,unii din cei ncare au folosit s-au plans de calitatea slaba.La posturile din 2008 nu prea am vazut recomandari la tipul meu de masina (benzina) deci ma sfatuiti ce ulei sa folosesc din ce se gaseste acum in 2008 pe piata,(la masina mea care e adusa de o saptamina din Germania si e primul meu schimb de ulei)? Multumesc si scuze ca e un subiect dezbatut la nesfarsit dar progresul tehnic determina asta.

PS La urmatorul schimb promit sa nu mai intreb :)

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-si mai schimba nimeni uleiul? sau nu si l-a mai schimbat in ultimul timp,sa-mi zica si mie cineva ce sa pun? :offtopic: Pacat de motorasul asta sa nimeresc ceva gresit.Poate totusi mai deschide cineva netul si citeste.... :icon_thumright:

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat recent uleiul si am pus Castrol Edge Turbo Diesel 5W40 (recomandat de multi ptr PD`uri), inainte am avut doua passat`uri si acelasi ulei am folosit, iar consumul a fost cat se poate de normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum n-am primit nici o recomandare m-am hotarit sa pun Castrol TXT softec 5w-40.Cum aici nu este,am intrebat un prieten in Austria,acolo e 30 euro/l.Mi se pare cam mult tinind cont ca oricum se schimba anual.Deci de la noi am mai gasit TXT softec ambalat in Ro se pare la 40 Ron/l sau Magnatec 5w-40 la cca 120 Ron/4l.A folosit cineva aceste uleiuri autohtone la VW benzina/cod motor AZD?A avut efecte negative cumva?(tinind cont ca nu sunt originale si la noi nici n-am vazut sa se vinda,in Cluj).Rog niste pareri ca nivelul e sub minim si n-are rost sa mai completez,oricum m-a avertizat de "service"in mesajul din bord.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!