Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

hangyouridols

Cred ca cel mai simplu pentru tine este sa intrebi direct pe cei ce vand uleiuri ce vascozitate e buna pt motorul pompe duse si implicit poti citi direct pe eticheta produsului recomandarile.Ca si marca,Castrol,Mobil,Aral.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc la toti pentru sfaturi !

Am cautat toate etichetele si le-am pozat. Am gasit doua referitoare la uleiul recomandat:

-prima pentru marca Castrol

-si a doua pentru VW 506.01

post-22578-1219858964_thumb.jpg

post-22578-1219859334_thumb.jpg

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Mergi pe Castrol,eu folosesc si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru acest link, e foarte util, am reusit sa vad caracteristicile principale ale masinii, mai trebuie sa descopar inca o eticheta ascunsa si poate gasesc si tipul exact al cutiei de viteze automate tiptronic ( in lista sunt 3 tipuri: FBN, FLX, si GPE)

Se pare ca este de fabricatie Japoneza - Jatco, din ce am sapat pana acum.

Trebuie sa gasesc si pentru acesta uleiul recomandat

post-22578-1219860222_thumb.jpg

post-22578-1219860337_thumb.jpg

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

La Sharan:

The vehicle data plate is stuck in the storage recess under the front right seat.

The storage recess is covered by a lid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The vehicle data plate is stuck in the storage recess under the front right seat.

The storage recess is covered by a lid.

Nu era mai simplu pe romaneste ?

Si nu vad ce e offtopic cand vorbim despre indentificarea tipului de cutie pentru a sti cu ce ulei sa pun in ea.

E greu fara cartea masinii pe care o tot caut de luni de zile, iar masinile cu cutie automata sunt prea putine pentru a primi un sfat competent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica intrebare... Se pot amesteca uleiuri de vascozitati diferite? La revizie mi s-a pus 5W40 Castrol SLX Professional (VW 502.00/505.00), iar cand am fost la ei pentru un test de consum ulei, mi-au completat cu 0w30 Castrol SLX Professional (VW 502.00/505.00/503.01).

Mi s-a spus ca au aceeasi norma... deci e ok... e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e ok daca sunt de aceasi norma. Nu se intampla nimic rau teoretic.

Viscozitatea rezultata va fi o medie proportionala intre cele doua.

@remier: Scuze ca ti-am scris in engleza, dar ma grabeam si am dat copy paste.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Azi am vb cu un mecanic , care lucreaza preponderent la motoare de VW. Am intrebat cum sta treeaba cu diferenta intre uleiurile pt PD si cele NON PD. Cica uleiurile pt motoarele PD, ar avea un aditiv, care impiedica uleiul sa fie pulverizat de injector in camera de ardere sau aspirat de injector si pulverizat apoi in combinatie cu motorina. Nu prea m-am lamurit cum e cu asta. Daca stie cineva cum sta treaba il rog sa imi zica si mie. Eu am motor ALH, si vreau sa folosesc Castrol EDGE 5w40, norma 505.01 PD. Ma gindesc , ca acesta ar unge mai bine , decit castrolu` MAGNATEC 5w40. Ce parere aveti, merita sa trec la EDGE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@remier: Scuze ca ti-am scris in engleza, dar ma grabeam si am dat copy paste.

Ok !

Din modul cum a tradus Google, am inteles ca acea eticheta ar trebui sa fie ascunsa undeva pe sub scaunul din dreapta fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol EDGE SPORT 0W-40 am pus ultima oara. Imi place cum merge. Suiera turbina altfel si parca are si ceva mai multa "vana". Indeplineste norme de Prsche si BMW, si 505.00 cea pentru ALH cum am eu. Astept sa-mi spuneti daca sa trec inapoi pe EDGE Turbodiesel sau sa pun in continuare dintr-asta. Ma apropii de 14000km cu el si as vrea sa fac schimbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi sa pus la service ulei de tipul Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30. Am un golf cu motor TDI-PD de 101 CP model AXR. Intrebarea, evident este daca uleiul pus e compatibil cu tipul de motor. Am cautat pe internet si nu am ajuns la nici o concluzie. Am gasit insa ca uleiul acesta are specificatiile "VW 504 00/507 00 ". Deci e bun sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici poti vedea ca e OK uleiul 507.00 pentru tine.

http://www.bitnet.ro/vw/servicedata/servic...AXR〈=en

Atata tot ca e Longlife si e mai scump decat cel obisnuit. Ceeac e e risipa, ca oricum nu poti merge pe intervale de schimb tip LongLife in Romania. Dat nu te teme, inca e prea bun uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Uleiul Castrol Race formula 10w60 merge pe G4 cu motor alh? Am comparat fisele tehnice de la EDGE si RACE FORMULA, am vazut ca cel din urma are viscozitatea la cald la, 100 grade de 22,5 unitati, pe cind EDGE la 100 grade de numai 12,5 unitati. Race formula e mai viscos cind motorul e la 90 de grade, deci nu ar trebui sa il mai consume, cind ii dau "talpa".Poate fiind mai viscos, se diminueaza si zgomotul motorului in functionare. E doar o parere, nu dati cu paru`.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

vin si eu cu o intrebare: credeti ca daca un motor consuma mai mult din uleiul x decat din y, cam in aceleasi conditii de mers, rezulta ca x mai prost ca y?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am si eu un Polo 1995, 1,9 motorina, 47kw, motor AEF, la care vreau sa-i fac schimbul de ulei si filtre (este prima mea masina si nu am experienta de acest fel, plus ca am carnet de o luna ;) );

Am citit mai multe topic-uri de pe acest forum si inca nu sunt lamurit ce ulei ar fi mai potrivit. Masina are pe bord 165K km dar eu cred ca are peste 300K :blink: .Ulei nu stiu daca papa pentru ca nu am prea condus, este in limite normale acum. In momentul de fata, am inteles de la vanzator ca are in ea Castrol 15W40. Ce ma sfatuiti sa fac mai bine pentru motor? Sa merg pe acelasi specificatie 15w40 sau sa incerc un Castrol Edge Diesel 5W40 sau Magnatec Diesel 10W40 (asa cum am fost sfatuit de un mecanic)?

In speranta ca nu am plictisit pe nimeni, astept raspunsurile voastre.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca magnatec-ul ca e mai gros si mai bun pentru motoare cu foarte multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leto,baga castrol magnatec 10w 40,motorul meu are 265 000km si 12ani si numai ulei de asta bea;singurul lucru e ca eu prefer sa-l schimb la 7000km,nu la 10 000km .Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge Turbo Diesel 505 01 , Vascozitate 5W40 ,Multumit pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

votat 5w40 valvoline long life

In 11.000 km completat de doua ori 700 ml total

O fi bine sau nu asta e

Modificat de Alinutzu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Hiro

Excelent www.bitnet.ro!Mersi mult!Am aflat niste date despre motorul meu care nici cei de la reprezentante nu stiu sa le dea.Cred ca prin asta ne-ai lamurit pe toti in legatura cu uleiurile.Atat doar,am vazut ca topicul e foarte vechi si cred ca in lista aia nu are ce cauta uleiul ala 20W-50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru hiro si cornel, multumesc mult pentru promptitudine :P , am sa merg pe magnatec si da, am sa-l schimb si eu la 7000-8000 km.

Ce diferente sunt intre Castrol GTX Magnatec 10W-40 si Castrol Magnatec Diesel 10W-40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!