Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

La mine in carte nu scrie nimic de QG1. Schimbul de ulei a fost facut numai cu SLXII iar la scanare cu vag-com la canalele 47 si 48 imi indica diferite valori. Ce sa folosesc in continuare? As folosi Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 dar in fisa tehnica scrie ca nu trebuie folosit la masinile cu QG1.

http://www.oilshop.ro/specs/castrol/EDge_TD_5W40.html

Intrebarea este daca canalele 47 si 48 sunt active inseamna ca am QG1 sau nu. Sa tin seama de asta sau pot sa folosesc uleiul pentru Pumpe-Duse?

Multumesc

E interesant ce scrie in link-ul ala dar pare a fi doar o recomandare (sugestie) nu o interdictie. Masina mea are QG1 si eu sunt foarte multumit de castrol edge TD.Inainte foloseam castrol TXT s completam ulei in prostie daca forjam masina cu peste 130km/h la drum lung ceea ce nu se mai intampla cu Edge asta.

Asta e punctul forte al uleiului Edge fata de generatia veche TXT -tine la forja, adica mai completezi dar nu in halul in care completam cu TXT-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul este o firma renumita cu produse f. bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o mica nelamurire. Germanul de la care am cumparat masina folosea un ulei Shell 5W30 (inca mai am bidonul). De la primul schimb facut in tara am folosit Castrol Edge Longlife 5W30. Motorul este BKD, cu specificatia 506 01/507 00 Longlife pentru ulei. Nelamurirea apare cand vad ca unii colegi cu acelasi motor folosesc uleiuri cu specificatia 5W40, cineva spunea chiar ca masina a venit cu acest ulei. Si configuratorul de pe oilshop.ro tot 5W40 recomanda, dar in acelasi timp spune "Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 a fost creat sa satisfaca specifiatiile VW & Audi pentru Diesel (VW 505 01)".

... !?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut pe 0W40 (Mobil1) si sunt multumit.

post-918-1214371157_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

E foarte bine ca utilizezi un ulei subtire (0W40 fata de 5W40) pentru lubrefierea turbinei si full sintetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit ultima si singura data in Romania ulei Valvoline 10W40.

Masina are deja 180.000 km. Eu stiu ca la alegerea specificatiei uleiului se tine cont si de numarul de kilometri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 0w40. Masina e cea din semnatura si are 43000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Alin 23

Da se alege dupa numarul de kilometri dar acest lucru se face ca sa apreciezi daca motorul are uzura sau nu.Adica un motor cu 2oo ooo de km poate avea uzura si treci pe un ulei mai gros sau nu.Poti segmenta masina si atunci mergi pe varianta originala de ulei a masini.Apoi poti folosi masina in conditii dificile (greutate, traseu dificil,etc) unde consumul de ulei este mai mare si nu neaparat din cauza uzurii motorului.Deci nu te grabi sa treci la un ulei mai gros, chiar daca la inceput te bucuri ca motorul nu mai este zgomotos.Treci cind se micsoreaza compresia motorului.

Ca ulei ai ales valvoline un ulei fabricat in olanda cu proprietati bune, cu aditivi specifici impotriva "lacului" care se face in motor.Personal am utilizat citeva tipuri de produse de la valvoline (in conditii dure) si dupa mine este raport pret calitate cea mai buna solutie pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cca 50 mii km folosesc Mobil Synth S 5W40, fara sa fie necesara completarea intre schimburi de care tot aud [ultima oara am pus intentionat doar 4 litri pentru testarea senzorului de nivel ulei si am iesit in Vest (adica talpa sustinuta :rolleyes: ) nivelul e in zona hasurata]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

bravo, ai o masina inclusiv motor care nu are probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este normal sa nu ai consum de ulei....motorul tau nu este pd(daca discutam de masina din semnatura) si atunci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:(

am citit ca se vaitau de consum excesiv si cei cu non pd...

end :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 200.000 Castrol SLX Profesional 4W40.... nu pare sa pape intre schimburi....

Am completat o data dar dupa aia mi-am dat seama ca verificasem joja cu masina cu rotile dreapta pe trotuar .... inclinare serioasa :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit de 4w40. Cred ca ai vrut sa zici..5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

diaconu,

pai la tine masina este pe benzina si acest lucru nu afecteaza asa de mult calitatea uleiului ca la diesel.Daca mergi pe GPL cu atit mai putin deoarece arderea este buna si nu lasa cenusa pe pistoane implicit ajunge in ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La GPL nu conteaza uleiul?? Fals! Arderea GPL este una "uscata" si de aceea trebuie o mai mare grija cu uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa completez si eu ceva ulei la masina mea, Octavia II TDI, 1.9, 105 CP. Masina are 8000Km si as vrea sa stiu cu ce ulei as putea completa. pot folosi orice ulei 505.01? Problema este ca nu stiu cu ce ulei vine ea din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

505.01 era norma pina in 2005 pt motoarela cu PD iar din 2005 pina azi norma e 506.01

la sevice mie la revizie mi-au pus aral cu norma 505.01,deci poti pune ce ulei vrei tu cu aceasta norma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

eu folosesc castrol txt 505.01.mi l-au recomandat mai multi mecanici si in 10.000 km imi ia aproape 1l (si se intampla des sa il si forjez)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am PD la ASZul meu care e cu QG0

am decis sa pun Castrol Edge Turbo Diesel insa sunt nehotarat intre 5W-30 507.00 si 5W-40 505.01

stiu ca norma clasica e 505.01 insa 507.00 se poate folosi si in cazul meu

uleiul nu-l voi tine mai mult de 15 mii deci nu ma intereseaza aspectul longlife si nici al diferentei de pret, ci doar dpdv calitativ si al fiabilitatii conferite

ce-mi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

pai e mai complicat decit crezi astfel:

1. ca marca nu folosesc acea marca deci nu te pot ajuta,

2. un ulei 5W 40 e mai gros decit 5W 30 care e long life,

3. pe 5w 40 e recomandat sa il folosesti 10-15 ooo km.

4. la 5w 30 merge 15-20 ooo km.

5. daca explotarea masini se face in regim sportiv sau heavy cu multi kilometri iti recomand mixt, adica 5w 40 vara si 5w 30 iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In masina mea zgarcitii de nemti :D au bagat Esso 10W40 si acuma as vrea sa il schimb cu ceva mai subtire (5W40) si mai bun (Aral, Castrol, Mobil 1) dar nu stiu sigur care e specificatia (norma) pt. motorul meu (APF). Rog un om rabdator si priceput sa ma "lumineze"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manualul meu vad numai norma VAG: post-3245-1215598368_thumb.jpg

Norma SAE nu apare, dar in mod cert poti folosi un ulei de calitate SAE 5W40 sau chiar 0W40 daca te astepti la ierni cu -25 grade ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru

danbogdan : skoda are prima umplere facuta cu ulei shell. In romania de importul uleiurilor shell ar trebui sa se ocupe o firma din holdingul Mol,care face ...ceva... pe contractul cu shell....in concluzie ---n-o sa gasesti acelasi tip de ulei pentru completare(ma refer la producator), dar o solutie "sofereasca" sau de compromis este sa pui orice fel de ulei cu norma vag specificata de la 505.01 in sus. Pentru ca doua produse cu aceleasi norme sa fie perfect miscibile si compatibile este: sa contina acelasi ulei de baza si acelasi tip de aditivi de la acelasi producator. Cum Shell este al doilea important rafinator de petrol din lume, cu siguranta n-o sa gasesti acelasi ulei de baza la Mobil,castrol,texaco.aral si deci...teoretic nu este taman recomandat,dar...poti face asta fara probleme daca acea cantitate de completat nu depaseste max 20-25% din volumul primei umpleri...si asta pana scapi de prima revizie. Apropos,este recomandat,de asemeni, sa faci prima revizie undeva la 12-12.500 km parcursi.

Fabian Rusu : este absolut extraordinar daca te-ai gandit sa folosesti 507.00, in loc de 505.01. Exista DOAR avantaje in aceasta alegere(asta daca nu incluzi costurile de achizitie), deci nu poate exista nici un fel de discutie de genul 507.00 versus 505.01.

r&w : pentru masina ta norma Vag este 505.00. Din punctul meu de vedere nu este taman ok folosirea unui 10w40: fie masina este fabricata undeva intre 1999 - 2002 (iar la vremea respectiva acesta vascozitate era uzuala),ori...masina are ceva km si poate "papa" ceva ulei din cel 5w40,iar neamtul ca sa ascunda acest aspect... a folosit 10w40. Oricum, poti folosi cu siguranta 5w40(chiar si 0w40),dar mai ales eu recomand 5w50 intrucat rezultatele lui sunt excelente. Daca ai nevoie de detalii suplimentare,da-mi pm.

Stimati colegi, as vrea sa mentionez pentru a edifica mai bine pe unii dintre noi: in cartile tehnice ale masinilor, producatorii dau specificatiile MINIME, nicidecum maxime. Asadar, daca avem trecut 506.00 inseamna ca putem folosi cu incredere 507.00 dar nu este recomandat a se folosi 505.01(ba chiar interzis) iar daca este trecuta norma 505.01,se pot folosi FARA PROBLEME 506.00,507.00, Partea cu intervalul extins de revizie este doar unul dintre beneficii(NICIDECUM CEL MAI IMPORTANT), de care puteti tine seama sau nu...dar daca nu parcurgeti cei 30.000km intre revizii in timp de 24luni(2 ani calendaristici), oricum uleiul trebuie inlocuit( si aici ma refer la produsele longlife intrucat celelalte trebuie inlocuite la 12 luni) indiferent de km parcursi in acest interval.

Modificat de Nazy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, cand cumpar uleiul din magazin e trecut pe eticheta si norma de ex.505.01, am foat la metro si m-am uita la niste uleiuri dar nu am gasit norma trecuta pe ambalaj, ce ma sfatuiti deunde sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!