Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

Eu am schimbat uleiul de curand la Midocar si mi-au pus Castrol TXT 5w40. Nu au intrebat daca vreau 10w60.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul sigur ca este bun, dar eu nu ii vad utilitatea la un motor care functioneaza la turatii joase nici nu merge la turatii ridicate mult timp.

Vara intr-adevar e ok, mai ales pe caldurile de la noi.

La iarna insa nu prea imi inspira incredere. Mai ales pentru un sofer ca circula pe drumuri scurte si cu motorul rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic dar s-a discutat mai sus si vroiam o lamurire/concluzie : in oras, unde sa zicem ca mergem cu max 60km/h, daca ajung la viteza a 4-a, am cam 1600 ture (la 60km/h). E bine (adica sanatos pentru motor) sa merg asa sau trebuie sa o tin in a 3-a adica pe la 2200 ture ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca un 5W40 sau un 0W40 se comporta mai bine decit 10W60 iarna pe drumuri scurte cu motorul rece.

pe de alta parte nu stiu daca e bine sa folosesti uleiuri diferite functie de anotimp.

in plus conteaza foarte mult numele, degeaba ti se dau niste caracteristici daca in 3000 km uleiul sare afara din standarde.

inainte sa pun Castrol RS 10W60 am folosit Texaco Havoline 5W40 si pe masura ce faceam kilometri motorul devenea mai zgomotos si parca imi venea sa-l tin sub 2000 rot/min numai sa nu faca galagie!

in schimb acum diferenta e clara, e mai silentios si chiar parca mai vioi.

am sa mai intreb si pe altii, poate la iarna pun castrol txt 5W40 dar in nici un caz nu mai merg pe Texaco, Shell, nici chiar Aral sau alte balarii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Mare atentie cu motorul PD si uleiul pe care-l bagi:

Trebuie sa fie neaparat vw505.01 sau vw506.01

IN NICI UN CAZ sa nu folosesti vw505.00 sau vw506.00 pt ca distrugi motorul (fortele de frecare pe axa cu came sunt mult mai mari la motorul PD)

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am 1.9TDI-PD si am completat 500 ml cu Castrol vw505.00 pentru ca altfel n-am gasit unde eram eu. Am mers deja 300km, ar trebui sa ma duc sa-l schimb tot sau mai pot astepta 2500km pana la revizie? Ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.9TDI-PD si am completat 500 ml cu Castrol vw505.00 pentru ca altfel n-am gasit unde eram eu. Am mers deja 300km, ar trebui sa ma duc sa-l schimb tot sau mai pot astepta 2500km pana la revizie? Ce ma sfatuiti?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu trebuie schimbat. Se poate completa fare probleme cu pina la 0.5l cu vw505.00 in loc de vw505.01/506.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.9TDI-PD si am completat 500 ml cu Castrol vw505.00 pentru ca altfel n-am gasit unde eram eu. Am mers deja 300km, ar trebui sa ma duc sa-l schimb tot sau mai pot astepta 2500km pana la revizie? Ce ma sfatuiti?

<{POST_SNAPBACK}>

Da, nu este nici o problema de norma, problema apare daca in loc de 5w bagi 10w sau mai rau 15w.

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de Mobil1 ?

Eu folosesc 10W40 TD.

Este potrivit pentru motorul meu? La cati km se schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti, sau ce stiti despre "Motul Specific TDI 505.01 5w40" si cat de oportuna ar fi folosirea acestuia la Octavia 1.9 tdi 110 cai (non-PD) ? (pret cam 7 euro pe litru.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu stiu cu ce fel de ulei a venit Superbul din fabrica dar cand am trecut pe la service-ul Skoda si am cerut 1L de ulei pentru completat, am primit un bidon de Aral Tronic 5W40. Acum am facut revizia la 15.000km si mi-au pus ulei Aral SuperTronic 0W30. Mai am din cel 5W40 (VW505.01) cam 650g iar din cel 0W30 (VW506.01) cam 50g. I-am intrebat pe cei de la service ce pot face cu cele doua uleiuri si mi-au spus ca pot sa completez in continuare cu cel 5W40 dar totusi sa nu le amestec in o singura sticla. Ce credeti? Pot completa cu 5W40 peste 0W30? Daca da, le pot pune in o singura sticla ca sa economisesc spatiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu acum folosesc ulei OMV Syn 5W40 cu norma B4 care il cumpar de la statiile OMV. Indeplineste norma ceruta pt motorul meu 505.00 deci ar fi ok. Ceea ce ma face curios este: Ar putea OMV sa isi contrafaca propriul ulei sau cumparand un ulei de la benzinaria cu aceaasi marca esti asigurat 100% in privinta originalitatii si calitatii produsului... Eu asa inclin sa cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina acum am folosit numai Aral.

De 2 zile am bagat Castrol 5W40 Magnatec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline Dura Blend Diesel - 505.01 5W40

Cred ca e bun, nu ma pot pronunta inca, am doar 5000km facuti cu el, am insa incredere in Valvoline...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

castrol txt 5w40 50501 always, luat pe filiera directa reprezentant castrol romania (sa nu fim pacaliti de service-uri si alti distribuitori-tragatori de tunuri)

PS always castrol :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nou utilizator de golf si sper sa nu primesc prea multe injuraturi pentru modul in care pun problemele (stupid people way).

masina e din 2000, 90 de cai, tdi. nu am carte tehnica si nu prea stiu ce ulei sa-i pun. am cautat pe site si am gasit ca pt motorul ALH QG1 sunt bune uleiurile cu codurile 505.01 si 506.01.

dupa alte cautari am aflat ca e in functie de motor, pd sau non-pd. problema e ca habar nu am daca motorul meu e pd sau non-pd. cum pot afla?

scuze si sper sa ma lamuresc si eu. :banghead:

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ca am luat un ulei motul 5w40 cu codul 505.01 e de rau? sau nu?

<{POST_SNAPBACK}>

In "Profile", dupa:"Masina: golf4 edition tdi 2001" scrie codul de motor si primesti raspunsul! :banghead:

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Sunt nou pe forum si vreau sa spun am achizitionat c-am de doua luni un golf4 din 2001 cu motor de 90 cp tdi ALH. Masina a fost adusa din Germania si avea la bord 136000km.Totul Ok pana am schimbat uleiul vechi cu Mobil1, 5w-40. Dupa un drum mai lung de aprox.300km la cald motorul are un sunet usor metalic la o supapa sau tachet nu stiu exact.Oare sa nu fie uleiul compatibil cu motorul?Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz pt. ca nu as vrea sa se agraveze situatia.Va multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema o am si eu! Aveam in motor cand a venit din DE ulei Castrol SLXII 0w30 si mergea super motoru! Am pus un schimb la fel ca tine Mobil1 5W40 si a inceput incet incet sa tzacane. La al II-lea schimb am pus ARAL 5W40. Parca parca cu uleiul asta s-a mai diminuat zgomotul. Nu ii dau de capat nici eu...(norma ulei 505.00- motorul meu are si QG1).

Pentru QG1 ce ulei recomandati?

Modificat de tdi_man
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am observat o usoara schimbare de cind am trecut la Castrol GTD Magnatec 5W40 .Adica motorul e putin mai "galagios".Cred ca o sa trec inapoi pe Aral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH nu este PD (pompa-duza sau mai pe romaneste pompa injector).

In general poti sa pui orice ulei care respecta norma data de producator. Citeste si aici (aria TDI): http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7257

<{POST_SNAPBACK}>

10x! am aflat intre timp ca e non pd. oricum, uleiul Motul 505.01 respecta si norma 505.00, valabila pt motorul meu (alh QG1). inainte masina a avut un castrol long live (dupa eticheta lipita in topedou si cu care nu stiu exact cat s-a mers, fiind proaspat cumparata).

dupa schimbare pare sa traga mai bine, sensibil. uleiul e luat din ausburg la 1,5 M /5l

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMV 5w50 pt motociclete, ulei pt motoare de turatzii inalte. se zice ca ar avea caracteristicile unui celebru castrol pe care-l folosesc oamenii la curse, numai ca ala e peste un mil lintru!!!! n-am multzi km cu el da nu am consum la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!