Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

poate sa-mi spuna si mie cineva daca pentru motorul meu - 1.9 SDI - e bun aral 5w40? vad ca e vorba de niste norme pe aici, trebuie sa mai aiba si alte specificatii uleiul? de unde pot sa iau aral in bucuresti? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca motorul este QG1 atunci el a venit din fabrica cu LongLife Service activat si cu ulei vw506.01. Se zice ca acest ulei este Castrol SLX II.

<{POST_SNAPBACK}>

acum am o dilema, in masina care este in profil am pus acest Castrol SLX Longlife II 0w30, e ok? ce inseamna QG1 si al meu de care o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am o dilema, in masina care este in profil am pus acest Castrol SLX Longlife II 0w30, e ok? ce inseamna QG1 si al meu de care o fi?

<{POST_SNAPBACK}>

vezi pe eticheta lipita langa roata de rezerva ca sunt trecute mai multe coduri. uita-te, mai da un search pe forum si o sa gasesti destule informatii.

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi, nu stie nimeni nimic de marca "motul"? am pus eu unul cu specificatia 50501 si 50500 dar nu am nici o parere despre asta!

pls?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Motul are un ulei specific pentru motoarele VW pompa-duza , se numeste Specific 505.01 , eu il folosesc si este O.k , in plus eu sunt unul din distribuitori . Pe TDIClub am vazut ca este apreciat fiind intotdeauna comparat cu Castrol , analizele efectuate de cei de acolo il indica ca fiind superior . Pentru alte informatii ref. la pret sau alte caracteristici ma poti contacta fie PM sau telefonic - 0722209166. Uleiul are certificari VAG - 505.01 ; 505.00 si 500.00 .

Respecte,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei folosesc cei la care injectia se face prin pompe-duze? Mi s-a recomandat Aral . Care ar fi un consum "normal" de ulei la aceste motoare( eu am un Axr)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum folosesc Aral Super Tronic 0W-30 Long Life 2 - mi se pare o inbunatatire la rece cu privire la sunetul motorului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laurentiu_moraru

Pentru pompe duze eu folosesc un Mobil1 5W-40 special V norma 505.01 la motor AJM. Este f bun si acceptabil la pret. Nu stiu nimic de consum. Am masina de o luna.

Modificat de laurentiu_moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu tot motor AXR. La 60000Km am pus Castrol TXT 505.01 + schimbare de filtru. Au intrat 4 litri si mai tin un bidonas in portbagaj. Am facut cam 500Km de atunci si nu a consumat gram. Joja arata tot pe la jumatate, dar cred ca trebuie sa mai fac ceva km ca sa apara vreun consum relevant de ulei (sau poate nu apare, ar fi chiar ok).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol TXT 505.01. Abia am facut schimbul (inclusiv toate filtrele) si e ok.Rezerva de ulei e in portbagaj....sa vedem dac-l papa.

De obicei aproape de revizie incepe sa piste ulei ,in rest e ok daca merg omeneste cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai importanta este norma VW: 505.01, care trebuie sa apara pe bidon.

Am folosit de la Mobil Synt S Special V pana la Castrol TXT 505.01

Aral este la fel de bun.

Daca il calci tare, un PD (pompe-duse) poate lua pana la 1 l ulei la 1000 de km,

consumul de ulei nu e de ingrijorat la un stil de condus in forta. Sa ai ceva ulei de completat la tine, daca te grabesti undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral Tronic 431 SAE 5W-40 ... pana acum.

Desigur VW norm 505.01 asa cum indica fabricantul pentru 2.0TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am la masina aprox 9000km si inca nu a aparut nici un semn de avertizare la ulei. dar ma pregatesc de o plecare in afara tarii si mi-e sa nu faca figuri. nu am priceput cum imi dau seama sau unde vad care ulei este 505.01. e ok daca i-au aral SAE 5W-40 pt completare? motorul este 1,9tdi pd de 105cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dany: Toti dealerii Porsche au la vanzare ulei norma VW 505.01.

Din cate am vazut, si pe bidoane scrie norma VW daca e cazul.

Dar ca sa nu ai surprize, ia mai bine de la dealerii PoRo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am timp liber sa fug pe la dealer, mai des ajung in carrefour, cora etc. si intrebam daca trebuie sa scrie explicit pe el normal vw pd 505.01 eu foloseam aral pe hyundai si vreau sa merg tot pe aral 5w40 dar nu stiu daca e 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am timp liber sa fug pe la dealer, mai des ajung in carrefour, cora etc. si intrebam daca trebuie sa scrie explicit pe el normal vw pd  505.01  eu foloseam aral pe hyundai si vreau sa merg tot pe aral 5w40 dar nu stiu daca e 505.01

<{POST_SNAPBACK}>

:)) E musai ... sa scrie norma VW "505.01" pe bidon.

Ultima data mi-au pus la revizie (in service PoRo) Aral Tronic 431 SAE 5W-40 si am verificat si eu pe site-ul Aral si era 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. sunt un newbie in diesel si as vrea sa va intreb cate ceva.

1)din cate am inteles citind pe forum uleiul pentru PD difera de uleiul pentru non-PD.e adevarat?

2) eu am un sharan din 2002, 1.9 TDI, 90 Cp..am inteles ca e non-PD.dar in cartea masinii scrie ca trebuie sa-i bag ulei vw 506.01. din posturile citite aici, am tras concluzia ca vw 506.01 e pt PD. nu mai inteleg....

Poate ma luminati si pe mine va rog.

Respect !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cartea masinii scrie ca trebuie sa-i bag ulei vw 506.01. din posturile citite aici, am tras concluzia ca vw 506.01 e pt PD. nu mai inteleg....

Poate ma luminati si pe mine va rog.

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca topicul asta te lamureste pe deplin (cel putin postul lui adiq) http://vwforum.ro/index.php?showtopic=681

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pt ajutor. dupa multe cautari prin forum si informatii primite de la voi am aflat: m-am uitat la motor si dupa cum scria si in cartea masinii, sharanul meu are ulei Castrol LL 506.01....si exact asta am sa-i bag si eu acum, pt ca trebuie sa-i schimb uleiul.

Multumesc inca o data pt ajutor !!

RESPECT !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut,

dupa tot ce am citit despre uleiuri tot nu m-am lamurit daca pot folosi ulei pt. PD la motor non-PD

(interval fix de service). Am inteles ca "invers" nu este permis.

Codul motorului meu este ASV -se poate folosi ulei din norma VW 506.00 ?

Cineva lauda mult Castrol GTX 7 ?

Am folosit pina acum ARAL High tronic 5w 40 si nu stiu daca merita "sa merg" pe altceva.

Am unele indoieli si legate de "provenienta" uleiurilor de la noi...stie cineva cre ar fi mai sigure

"ca origine" ?

VA MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre provenienta pot spune ca uleiul Aral pe care scrie made in Germany e original, iar cel pe care scrie made in EU e turcesc.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sharanul meu are ulei Castrol LL 506.01....si exact asta am sa-i bag si eu acum, pt ca trebuie sa-i schimb uleiul.

:) D-asta as vrea sa pun si eu la a mea. E conform cu norma VW506.01 pentru motoare diesel non-PD. De unde il iei mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc 5W40. Am pus o singura data ARAL 10W40, cand am cumparat-o, nestiind atunci toate smecheriile. Acum e altceva. Consum .... nu am completat deloc pana acum la nici un schimb de ulei. Sper ca de acum ... mult timp sa nu completez.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiurile 505.01 si 506.01 se pot folosi si de motoarele non PD.

Eu folosesc ulei Metabond 5W40 PD TDI.

Caracteristici :

Densitate la 15 grade C - kg/m3 - 856

Vascozitate 40 grade C - mm2/s - 89

Vascozitate 100 grade C - mm2/s - 14,1

Index de vascozitate - 163

Punct de fierbere, Cleveland - 230 grade C

Punct de curgere - -39 grade C

TBN - MgKOH/g - 11

TBN =rezistenta uleiului la uzura, adica cu cit cifra este mai mare cu atit rezista mai mult uleiul la aceleasi caracteristici.

Uleiul Top Tir de la Metabond are TBN=13,5 si este garantat cam 70.000 Km

Cind cumparati ulei, intrebati ce TBN are. Daca are TBN-ul mic, cu siguranta n-o sa va spuna.

Masina mea are 173.000 Km, am cumparat-o la 164.000 Km, schimbul l-am facut la 167.000 Km si la 6.000 Km a consumat 1mm (atit arata pe joja mai putin), cit inseamna nu stiu, dar pot sa va spun ca am alergat-o.

In ulei am pus si tratament de motor Metabond Gold.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!