Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

Buna dimineata...

Dupa cum spuneam mai sus ...

 

On 13.02.2017 at 0:39 AM, PauLLB said:

am pus si eu pe jetta mea o chinezarie d'asta(luata de la erisin)era redus pretul de la 320 la 175 usd...per total sunt multumit.

urmeaza camera+kit wireless(nu vreau sa desfac toata masina)...deocamdata le mai tin in casa pana se incalzeste putin

cam asa arata dracovenia

 

ps. receptia radio este putin mai slaba decat la RCD310-le pe care l-am dat jos...in schimb de pe cd sau card mi se pare ca 'scoate' mai bine

      am primit si un card cu Igo Primo bonus(nu era specificat pe site)

 

 

... toate bune si frumoase pana cand m-am apucat sa montez camera.

Mai exact: nu ma pot conecta la chinezarie ca sa pot coda camera(sunt noob in domeniu asa ca scuzati limbajul de lemn)

Problema cred ca vine de la faptul ca am pus si can decoderul primit cu chinezaria. Am incercat si fara dar nu se opreste cand scot cheia din contact. Orice sfat/parere e binevenita

Log-WVWZZZ16ZCM085342.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca nu te poti conecta la chinezarie - nu ai ce sa activezi la ea, nu comunica la diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns. Sa inteleg ca camera ar trebui sa mearga fara nici o codare? Ecranul se face negru, apar liniile de ghidaj...si cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ce vrea sa zica Florin este faptul ca ai nevoie de camera oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata nu o sa mearga o camera OEM (care este RGB) pe o chinezarie AM ( care este VGA) .

  • activarea intrarii de camera se face din meniul chinezariei.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...am inteles

o sa butonez pe la ea sa vad ce gasesc prin meniu.

de erori am vreo sansa sa scap?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scapi de erori. Poti merge mult si bine cu acele erori. La camera trebuie tras cablajul si legata cum trebuie. Aia normal apare automat daca e legata. Chinezii nu le opresc din meniu cel putin eu nu am auzit asta vreodata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa stiam si eu (la fosta masina a mers din prima...tot chinezarie)...inseamna ca nu am facut eu ceva bine sau poate am prajit-o :)

prin meniu nu am gasit nimic sa activez/dezactivez camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, 12seven12 said:

Cred ca ce vrea sa zica Florin este faptul ca ai nevoie de camera oem

 

13 hours ago, PauLLB said:

ms de raspuns. Sa inteleg ca camera ar trebui sa mearga fara nici o codare? Ecranul se face negru, apar liniile de ghidaj...si cam atat

da - merge fara codare - nu ai ce sa codezi la chinezarii.

13 hours ago, 12seven12 said:

Cred ca ce vrea sa zica Florin este faptul ca ai nevoie de camera oem

nu, nu merge cu cea OEM de la modelul sau.

Merg si cele oem, la modelele mai noi - Golf 7, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la rcd 330 plus pe care scrie china pe spate(Fara apple play sau cum se numeste),vanzatorul mi-a spus ca merge atat china daca are nu stiu ce invertor sau ceva dar si cele oem.Partea cu oem a bagat-o de la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge oem.... dar nu de Golf 6... ci de 7. Care nu are camera RGB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 3/20/2017 at 8:51 PM, Dan Morar said:

...

Requirements
Gateway

The Gateway (aka. Diagnostic Interface for Databus OR CAN-Gateway) is responsible for passing Messages from one Control Module to another, older versions of the Gateways were not compatible and caused the Databus to stay active even with the Ignition turned OFF which resulted in excessive Battery Draw and failure. To identify if your Gateway is compatible, check the (Software) Part Number and the Software Version of the Control Module shown in the Identification provided by VCDS (for example in an Auto-Scan).

Address 19: CAN Gateway
Labels: 1K0-907-530.lbl
Part No SW: 1K0 907 530 K HW: 1K0 907 951 Component: J533__Gateway H12 0178

In this Example the Software Part Number is 1K0-907-530-K and the Software Version is 0178, now check the following List if your Gateway is considered NOT compatible - all part numbers NOT listed here can be considered compatible.

Control Module Part NumberSoftware VersionCompatibleNotes

1K0-907-530-A    0020 NoUpdate available

1K0-907-530-B    0050/0070 NoUpdate available

1K0-907-530-C          0080 NoUpdate available

1K0-907-530-D           0100   NoUpdate available

1K0-907-530-E               0110   NoUpdate available

1K0-907-530-F                0120           NoUpdate available

1K0-907-530-G             0130/0140            NoUpdate available

1K0-907-530-H             0150          NoUpdate available

1K0-907-530-J              0160         NoUpdate available

1K0-907-530-K              0021       NoReplacement only

1K0-907-530-K            0170         NoUpdate available

1K0-907-530-K              0178               Yes-

1K0-907-530-P              0191/0192          NoReplacement only


All Modules / Part Numbers that are NOT listed in the Table above are considered to be compatible. Those Part Numbers & Software Versions listed with the Note "Update available" can be updated to 1K0-907-530-K @ 0178, this often saves Money/Work which a Replacement of the Module would cause. The Update is NOT available in the US, all Rest of World VW (see TPI 2017949, 2018155, 2022606), Seat and Skoda Dealers should have access to it.

...

 

Am pe masina din semnatura (model 2008 fabricata in iulie 2007) 3C0 907 530 E J533_Gateway H10 0080 Imp 028 WSC 00028, nu il vad pe lista de mai sus decat cu 0110. Sa inteleg ca e ok ce am sau am nevoie de inlocuire/update?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok, e compatibil.

nu ai nevoie de inlocuire sau update

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am avut pana mai ieri una de la Smartech, allwinner R16, 4.4.2, 1GB ram, 7inch, de aproape 9 luni, unitate perfecta, a functionat tot pe ea, microfon, gps, bluetooth - vanduta. Am comandat azi alta tot de la Smartech 7 inch/ Android 6.0.1 care aduce foarte mult cu fata RNS-ului VW! Fiecare la vremea ei a fost aprox. 200 dolari! Recomand acest chipset, este foarte stabil, modul canbus extern inclus in pret! Iar cu vanzatorul se poate discuta pe whatsapp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Mi-am luat un Media receiver auto SONY XAV-AX100, super incantat de specificatii si de sunetul specific SONY. Am ramas complet dezamagit ca nu are integrare cu CAN-bus-ul si nu-mi merg comenzile pe volan, senzorii de parcare si altele (e complet independenta).

As vrea sa o returnez si sa-mi iau alta. As tinde catre ceva brand cunoscut (nu catre o chinezarie), dar sa aiba comunicare pe CAN-bus cu masina si neaparat Android. O varianta ar fi aceasta: http://mobile.jvc.com/multimedia/kw_m730bt/ dar iese din buget, plus ca nu are adaptorul inclus in pret.

Ceva experiente pe forum cu alte navigatii AM?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

in afara chinezariilor, gasesti si la Kenwood, Alpine, etc - care sunt compatibile cu masina ta

Pretul lor este pe masura.... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut nici la Kenwood (nici la Sony, nici la JVC, nu am verificat Alpine, Pioneer) intrare de CAN pentru VW... ati testat vreo unitate de la unul din acesti producatori care avea intrare CAN-bus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos, este exact ce cautam!

Din pacate am gasit destul de multe reviewuri negative: https://www.amazon.co.uk/Kenwood-02029DNX525DAB-DNX-525DAB/dp/B00J9GASKI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1496056765&sr=8-1&keywords=DNX525DAB

Am sa mai caut, daca mai aveti idee si de alte modele va rog sa-mi spuneti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

vezi ca si Pioneer are ceva, nu-mi aduc exact aminte modelul.

Uite la Alpine ceva, e pt Golf 7 - cauta si pentru modelul tau - cred ca acesta are interfata externa pentru comunicatia pe can http://www.carelectronicsnottingham.co.uk/volkswagen-golf-mk7.html

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul model de "buget" 2017 la Kenwood care are integrata interfata de volan este DDX 4017 BT, dar pe ANALOGIC , nu CAN BUS!

La nici un aftermarket de "buget" nu gasesti interfata de senzori parcare si climatronic!

 Se rezolva cu interfata de la connects2 , aprox 200 euro.

Comenzi pe volan cu interfate de la connects2 , aprox. 60-80 euro.

In general diferenta de la multimedia ( ex. Kenwood DDX ) la navi ( ex,. Kenwood DNX) este de minim 500 euro.

Cel mai mic pret gasesti la Zenec sau Blaupunkt , HU cu interfete integrate complet!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

clar nu vb de cele low cost.... entry level, etc. Cei care cauta asa ceva, trebuie sa se multumeasca cu ceea ce primesc.

Totusi, comparand pretul unei RNS510 noi noute, la cutie, de la magazin/reprezentanta (nu furaciuni, etc), unitatile de mai sus sunt mult mai ieftine.

Din punctul meu de vedere, Blaupunkt low cost, dedicat VW, bate spre chinezarie....din pacate

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de "buget" sunt 2 DIN, deci, +... rama adaptoare, neaparat interfata comenzi deoarece e nevoie de +12V key generat din CAN.

Interfata de clima si senzori parcare este dedicata Kenwood si universala de la connects2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, Mecatronic said:

Singurul model de "buget" 2017 la Kenwood care are integrata interfata de volan este DDX 4017 BT, dar pe ANALOGIC , nu CAN BUS!

La nici un aftermarket de "buget" nu gasesti interfata de senzori parcare si climatronic!

 Se rezolva cu interfata de la connects2 , aprox 200 euro.

Comenzi pe volan cu interfate de la connects2 , aprox. 60-80 euro.

In general diferenta de la multimedia ( ex. Kenwood DDX ) la navi ( ex,. Kenwood DNX) este de minim 500 euro.

Cel mai mic pret gasesti la Zenec sau Blaupunkt , HU cu interfete integrate complet!

 

Pe analogic nu are sens, as fi limitat doar la comenzile pe volan (fara posibilitatea accesarii celorlalte functii ale masinii, cum ar fi clima, senzorii de parcare, etc).

Din ce observ pana acum nici la cele non-buget nu gasesc interfata CAN-bus (exceptie Kenwood-ul de mai sus, din pacate nu am reusit sa gasesc ceva model Pioneer, desi posibil sa fie asta: http://www.pioneer-car.eu/au/products/avh-x8750bt/specifications )

Cu interfata se rezolva la mai multe marci (inclusiv JVC, modelul de mai sus)

Cele Blaupunkt, sunt acestea? Blaupunkt Philadelphia 835? Din pacate nu are android...

15 minutes ago, F l o r i n said:

clar nu vb de cele low cost.... entry level, etc. Cei care cauta asa ceva, trebuie sa se multumeasca cu ceea ce primesc.

Totusi, comparand pretul unei RNS510 noi noute, la cutie, de la magazin/reprezentanta (nu furaciuni, etc), unitatile de mai sus sunt mult mai ieftine.

Din punctul meu de vedere, Blaupunkt low cost, dedicat VW, bate spre chinezarie....din pacate

De ce zici ca bate spre chinezarie? se aude prost sau pur si simplu din cauza functionalitatii (daca este cu android pentru mine nu mai conteaza de cine e facuta, sa mearga bine - sa nu se blocheze - si sa se auda bine, cam asta e cel mai important). Daca ar fi sa ma uit la cele chinezesti, aveti vreo recomandare?

PS. Ce parere aveti de construirea unei navigatii: Raspberry PI + ecran + modul can-bus (https://www.cooking-hacks.com/documentation/tutorials/can-bus-module-shield-tutorial-for-arduino-raspberry-pi-intel-galileo/) + amplificator audio

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, " low cost" la AM (fara navi)  incepe cu : 1850-2500 lei!!

+ 200 euro interfata video + 80 euro MFSW .... = 700-800 euro ( un multimedia AM de brand ,nu neaparat cu fitze de mirror link si fara accesorii suplimentare )

Blaupunkt e ciudat, Philadelphia sta foarte bine la fiabilitate, New York inca de la modelul 830 la fel, total surprins....... :o A tinut si unitatea optica ....:huh:

San Diego e 1800 lei , cu NAVI!

Si la brand-uri consacrate e problema cu licentele, ma mir ca au bagat FLAC .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!