Jump to content

De la ce furnizor alimentati cu motorina?


Alextz
 Share

Furnizor motorina  

1.708 voturi

  1. 1. Ce funizor preferati?

    • Petrom
      390
    • OMV/PetromV
      475
    • Rompetrol
      410
    • Agip
      12
    • MOL
      328
    • LukOIL
      92
    • Alt Furnizor (specificati)
      10
  2. 2. Tip Motorina

    • Normala
      1046
    • Premium.(sortiment gen EVO, TOP EURO, PREMIUM DIESEL)
      671


Postare recomandată

On 12/8/2022 at 2:27 PM, vlad.w said:

Concluzie:

Pt. 3.0 TDI, in Romania, recomand Rompetrol Efix 55

 

Vad ca ai tot motor CRCA ca si la mine

Eu alimentez de 5 ani de la Petrom cu motorina normala , nu am simtit nicio problema

O sa experimentez si eu cu Efix 55 la urmatorul plin , ca tot vine iarna si o sa spun daca am simtit ceva schimbat

Efix 55 e motorina de iarna sau e prezenta si vara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, tavitara said:

Efix 55 e motorina de iarna sau e prezenta si vara ?

Cu asta alimentez şi iarna şi nu am avut probleme cu ea indiferent cât a fost de frig, deci nu cred să fie probleme de congelare. Oricum poţi urmări temperaturile în caracteristici

https://rompetrol-rafinare.kmginternational.com/upload/files/ss_2_6_11_r_efix_s_motorina_55_544.pdf

 

Şi acum văd că la ei pe site apare ca fiind EfixS Xtreme -35grade şi cu fulg, deci este de iarnă.

Nu mai ştiu dacă vara bagă biodiesel în ea (parcă nu), dar când vine sezonul rece sigur nu mai bagă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand un vedere ca de la OMV si Petrom nu mai pun neam (din motive personale ca sa nu o dam in politica) ce recomandati in rest? Rompetrol? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 12/10/2022 at 12:28 PM, tavitara said:

O sa experimentez si eu cu Efix 55 la urmatorul plin , ca tot vine iarna si o sa spun daca am simtit ceva schimbat

 

 

Merge foarte bine masina cu Efix 55

Singura chestie e ca merge la fel de bine si cea normala de la Petrom

Am alternat 3 schimburi si nu am simtit nimic mai rau sau mai bine , totul merge f bine 

Raman la Petrom pe criteriul subiectiv ca statia imi e in drum si nu in celalat capat al orasului ca Rompetrol

Dar o am in vedere pe cea de la Rompetrol pentru cazurile in care am de ales la diverse drumuri prin tara

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 120k km cu omv ( majoritar diesel maxxmotion ) am facut si eu 3 plinuri de Rompetrol Diesel EfixS, sau cum se numeste aia scumpa de la ei, si pot spune ca cel putin sonor s a ameliorat croncanitul si tacanitul de diesel in ture mai mici. Nu a disparut, dar clar s a diminuat. In rest n am observat diferente mari sau majore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 efixu de 55, cel putin iarna, e B0. Adica fara biodiesel. Cica ajuta mult CP4.1. Cel putin CAYC-ul meu (la 300k) asa zice :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Onctuozitatea combustibilului poate oare sa fie atinsa doar adaugand biodiesel? In folclor principalul motiv pt care motorina B7 ar 'unge' mai bine e pt ca e mai uleioasa.

Dar aditivii de lubrifiere din comert nu sunt uleiosi ca si aspect.

Deci asta ca efix55 nu lubrifiaza la fel de bine, nu stiu cat de adevarata este.

 

Modificat de Qu477R0
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

M-am trezit si eu sa zic urmatoarele : 1: OMV maxx motion diesel, trage mai tare, are " zvac " , dar e mai zgomotos motorul 

                                                               2: Rompetrol Efix 55 s - zici ca are turbo lag cand calci pedala, dar motorul merge super lin, totul e mai silentios. 

Ca si calitate, depinde de gustul fiecaruia, depinde ce vrei....eu asta simt la masina mea....daca vreau stil limuzina :) , bag Rompetrol, daca vreau putin mai sportiv si mai zgomotos, bag OMV. Nu stiu care lubrifiaza mai bine pompa de inalte, sau care are mai multa grija de injectoare, m-am uitat din curiozitate pe fisele tehnice ale ambelor produse, amandoi mint la fel :))) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna motorina ptr motorul meu este cea OMV maxx motion diesel: motor clar mai silentios si care trage putin mai bine. Cea de la Rompetrol, chiar daca trage bine pe autostrada, mi se pare ca imi mareste putin turbolag-ul iar motorul e mai zgomotos (se aude tacanitul de diesel). Mol premium imi face motorul zgomotos, iar de la Petrom nu mai alimentez ptr ca motorul trage cel mai prost cu ea. Deci, de departe de OMV sunt cel mai multumit la motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am apucat sa mai fac cateva plinuri cu Rompetrol EfixS si sincer, merge mai ok masina decat cu Omv MaxxMotion. Cat despre lipsa de putere nu ma pot plange, ca la 300cp nu am simtit vreo diferenta in acest sens... mi se pare ca merge la fel de tare cu ambele :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Petrom/Omv Bacau ,probleme cu motorina la trei masini diferite (din care un ALH)  ,bat injectoarele la turatii mici.

La doua din ele sa rezolvat alimentand cu efix 55 de la rompetrol.

 

Posibil sa aiba legatura cu ieftinirea din ultiima perioada si/sau interzicerea petrolului rusesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi asa in toata tara ?

Eu am facut 6 plinuri alternative , cate trei din fiecare , Petrom normala / Rompetrol EFIX S si nu am reusit sa sesizez nicio diferenta la cum merge , se aude si trage masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina scumpă cumpărată la prețul celei ieftine în weekend de la luk merge super. Oricum, de când conduc mașini diesel nu am simțit nimic wow indiferent de unde am alimentat în țară ori afară. Subiectiv maxim acest subiect. Într-adevăr am alimentat la stații mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/27/2023 at 1:36 AM, tavitara said:

O fi asa in toata tara ?

Problema locala ,statia respectiva a fost preluata de un nou administrator :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Rog administratorii sa mute postarea acolo unde trebuie ,  daca este gresit  .    https://autolatest.ro/stiri/toate-masinile-pe-benzina-si-diesel-consuma-de-la-1-iunie-cu-10-mai-mult-singurele-masini-salvate-de-la-biocombustibil-sunt-cele-pe-gpl/

Modificat de vwblabla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum a fost de 8%,acum este 10% la benzina iar la diesel era cel mult 6,5% ,acum este cel putin 6,5%

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 3/27/2023 at 8:09 AM, nicusan said:

 Oricum, de când conduc mașini diesel nu am simțit nimic wow indiferent de unde am alimentat în țară ori afară. Subiectiv maxim acest subiect. Într-adevăr am alimentat la stații mari.

Depinde ce intelegi prin ,,afara".  Nu te sfatuiesc sa alimentezi in Bulgaria. Am facut greseala sa pun Diesel vmax de la o statie Shell din Bulgaria, aflata pe drumul catre Varna. Imediat ce am iesit cu masina din benzinarie, a inceput sa huruie motorul, iar pierderea de putere a fost evidenta. Pana si sotia a observat acest lucru, m-a pus sa trag pe dreapta sa ne uitam pe bon ca nu cumva sa fi alimentat cu benzina. Nu era benzina, era motorina de cea ,,mai buna calitate". Ciudat este ca, cu 3 ani inainte, alimentasem la aceiasi statie si era OK.  Deci sub nicio forma nu poti pune o statie Shell din Bulgaria cu una din Austria, spre exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!