Jump to content

Ulei pt ALH.


Northman
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

te aujut eu cu o diagnoza la masinuta. suna-ma la 0722.764.706 si stabilim o intalnire (PS: chiar diseara ma vad si cu Ice2K pe la ora 18:30 in zona vitan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ceva despre uleiurile Liqui Moly? Am de ales intre Castrol, Aral si LM si lumea zice ca:

- Aral lasa depuneri si

- Castrol e romanesc

- de LM (uleiuri) n-a auzit probabil nimeni

... asa ca nu stiu ce sa aleg :)

Inca ceva: pe sticker nu scrie nimic ref. QGx. ELSA spune ca pot sa bag atat ulei normal cat si long-life (e vorba de un 1.8T AVJ) si - din nou - nu zice nimic de nici un QGx. Sunt incurcat - bag 503.00 (LL) sau 502.00 ("normal")?? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s_c, culmea, si eu am auzit de treaba cu aral-ul..... mai ales acum, cand GP-ul a cumparat firma ARAL si cica isi vand marfa lor ambalata "albastru".

si tot asa, nu egzista certitudinea cum ca castronu ar fi made in.

ce ne facem ?>?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s_c, culmea, si eu am auzit de treaba cu aral-ul..... mai ales acum, cand GP-ul a cumparat firma ARAL si cica isi vand marfa lor ambalata "albastru".

si tot asa, nu egzista certitudinea cum ca castronu ar fi made in.

ce ne facem ?>?

<{POST_SNAPBACK}>

M-am uitat pe audiworld si am vazut numai lucruri bune (si putine) despre LM asa ca mai verific o data norma si daca e OK o sa iau din acesta. Ce este GP?

Cu Long Life m-am lamurit: neamtul a facut numai LL service (bifat ca atare in carte, incl. "revenire la service cf. instrument cluster") asa ca LL ramane (desi nu scrie nici un QG pe sticker). QG acela e doar pt. diesel-uri? (asta e benzen)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

QG acela e doar pt. diesel-uri? (asta e benzen)

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate stiu, este si pentru benzinare, difera doar numarul de kiloemtrii la care trebuie sa te prezinti la revizii. Pentru Diesel, poate fi dus pana in 50.000 km iar la benzinar pana in 30.000 km, am impresia. trebuie verificat ce spun eu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.amiauto.ro/castrol/motor/slxllpre.htm

Este unu dintre cele mai bune uleiuri pentru 1.8T (respecta vw503.00)

Sunt sigur ca nu este fabricat in RO deoarece sticla de la noi este identica cu cea dintr-o benzinarie din Austria.

<{POST_SNAPBACK}>

Too late :) Am luat Liqui Moly. Insa 1.6-le meu ALZ tot long-life poate sa foloseasca, a.i. il voi folosi poate pt. masina mea.

FYI, Liqui Moly Long Life Plus a costat cam 1M/litru :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1M pe litru? Jaf la drumul mare.

SLX2 costa 640.000 ROL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Ce ziceti de uleiul asta ?

http://www.amiauto.ro/castrol/motor/gtdmpre.htm

<{POST_SNAPBACK}>

De asta ma pragatesc sa pun eu.

Uleiul din ea este Shell Helix Ultra LL 0w30 schimbat la 114000.

Eu am facut 9000 km de atunci si as vrea sa-l schimb. Nu poti garanta pt ceva care nu ai facut tu cu mana ta, desi datele de la reprezentante teoretic nu ar trebui sa minta (in felul asta afland ca este vorba de Shell Helix LL 0w30), si nivelul nu a scazut deloc.

Ce ma atrage spre GTD este ca este facut special pt Diesel si -zic ei- e total sintetic, si aici am inteles ca nu toate 5w40 sunt full sintetice (TXT Softec de ex) cum ar fi se de preferat de altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul din ea este Shell Helix Ultra LL 0w30 schimbat la 114000.

Eu am facut 9000 km de atunci si as vrea sa-l schimb. Nu poti garanta pt ceva care nu ai facut tu cu mana ta ...

<{POST_SNAPBACK}>

9000 de la schimb din care cati ai facut in .ro? si in ce conditii (urban/interurban)?

eu am luat masina cu acelasi ulei in ea (vazi ca respecta norma LL vw506.01) si l-am schimbat la 20kkm, din acelasi motiv cu al tau, dar .. acest ulei motor poate merge pina al max. 50kkm!

deci, daca nu esti sigur de ulei, schimba-l! altfel este pacat la 9000, mai ales daca mergi mai mult in afara orasului. merge lejer pina la 15kkm.

PS. 1.nici mie nu mi-a consumat un gram 2.eu nu am gasit acest ulei in .ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai au avut acelasi tip de ulei pentru ca sunt amandoua variant si rosii :).

Facuti in Romania:9000 - 2400 drumul (masina a facut service ul si apoi la vanzare).

Eu am verificat intrarile din cartea de service la repr in Romania si atunci mi-au confirmat datele si mi-au spus ca uleiul pus este Shell Helix LL 0w30.

Insa 100% sigur nu poti fi sigur niciodata.

O fi placebo, dar mi se pare ca parca bate(tzacane) mai tare motorul la cald (nu pot baga mana in foc pentru asta) si de asta m-am gandit sa schimb uleiul, eventual un aditiv in motorina pt injectie (discutia e lunga aici).

O mai tin sub ascultare si apoi ma decid.

In alta ordine de idei, in conditiile in care ea nu consuma vara cu 0w30 (506.01)este indicat sa trec pe 5w40 (cat e Castrol GTD ul - 505.00) acum in toamna?

Multumesc de raspunsuri.

Modificat de varuNae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus deja Castrol GTD 5W40 Magnatec.

Sincer,mi-a placut ce scrie pe bidon... :)

In plus,am auzit mai multe persoane avizate care sustin ca Aral face depuneri...

Asa ca...am votat schimbarea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai au avut acelasi tip de ulei pentru ca sunt amandoua variant si rosii :D.

;)  ;)

O fi placebo, dar mi se pare ca parca bate(tzacane) mai tare motorul la cald (nu pot baga mana in foc pentru asta) si de asta m-am gandit sa schimb uleiul, eventual un aditiv in motorina pt injectie (discutia e lunga aici).

In alta ordine de idei, in conditiile in care ea nu consuma vara cu 0w30 (506.01)este indicat sa trec pe 5w40 (cat e Castrol GTD ul - 505.00) acum in toamna?

...

<{POST_SNAPBACK}>

tacanitu poate fi si de la un injector ... aditiv in motorina poti baga oricand ... Wynn's am pus eu pt. curatat injectoare (nu tacanea dar aveam putin fum la rece)

0w30 este mai fluid decat 5w40, si daca nu este uzat (cu continut mare de soot), protejeaza motoru mai bine iarna.

dar tu hotarasti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am bagat Castrol GTD Magnatec 5W40, deocamdata sunt f multumit - parca s-a schimbat ceva, merge mai frumos motorul. Sa vedem in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am pus 5W40 Castrol GTD...si am deja aprox. 5000 KM cu el.

Acum vine si intrebarea...la cit sa-l schimb in conditiile de la noi, cu mers mai mult prin oras? 10.000...20.000 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am pus 5W40 Castrol GTD...si am deja aprox. 5000 KM cu el.

Acum vine si intrebarea...la cit sa-l schimb in conditiile de la noi, cu mers mai mult prin oras? 10.000...20.000 ?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai fiind 505.00 are specificatie de distance/travel pt 9000 mile sau 15.000 km.

Dar fiind vorba de Romania aici, cred ca il poti schimba la 10,000 poate chiar la 7-8 mii daca vrei sa fii mai zelos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu cred ca ar fi bine sa-l schimbi la 10k km in conditiile de la noi.

de ex, eu am pus castrol slx2 LL si vreau sa-l schimb la 15k desi in germania se schimba si la 30k dar costa cam 2.8 mil numai uleiul :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe Golf-ul meu Mobil 1 5W-50 care e sintetic 100%. Sepcificatiile merg pana la 15k km, dar mecanicul mi-a recomandat sa il schimb intre 8000-10000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

pun si eu o intrebare referitoare la Castrol Magnatec GTD. Eu am motor ASV de 110 cv si pana acum am avut ulei Castrol softex TXT 5w-40. Masina are 38000 km si reviziile le fac din 10 in 10 mii km. Merita sa schimb TXT-ul cu magnatec GTD?! E bun pentru motorul meu?

Modificat de motzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@motzu> este si pentru motorul tau acel ulei. Poti sa-l pui linistit (Castrol GTD 5W40 Magnatec) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!