Jump to content

Modificare sensibilitate servodirectie


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Colegi, mi-am montat jante pe 17'' de la 15'', diferenta este cam mai mare la manevrele de pe loc. Ce valoare imi recomandati pt sensibilitatea servodirectiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    5

  • 3millien

    5

  • stefffy

    4

  • Ioana

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca cineva va putea sa-ti recomande cum sa-ti reglezi nivelul de asistare al directiei. Intotdeauna cineva care prefera sofatul sportiv iti va recomanda o valoare cat mai mica iar cineva care nu are nevoie de o directie super responsiva ci doar de cat mai mult confort iti va recomanda o valoare mare. Cel mai bine e sa incerci. Probabil, ca sa compensezi latimea mai mare a rotilor, va trebui sa cresti cu o unitate valoarea pe care o ai.

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am si eu o inrebare cum se completeaza lichidul la servodirectie la masina din semnatura?nu am gasit nimic concret .intreb deoarece am sesizat un sunet ciudat la servo un fluerat.nu am aprins in bord nici un martor de avarie .

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti, ai servodirectie electro-mecanica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concret cum merge cu o curea ? ce ar putea fluiera?

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate fi vorba de curea din moment ce este un servomotor.

Avand in vedere ca nu lucreaza la turatii mari exclud sunete de tipul de fluieraturi, insa nu exclud fortari a motorului.

Daca scoti mufa sau siguranta vezi se mai aude?

post-45538-1272362066_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult o sa fac ce mi+ai spus .

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am intalnit aceasta optiune prin apasarea unui buton la un fiat punto, cred ca se poate adapta la orice masina cu directie asistata electronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate punto au acel buton de city dar nu se recomanda folosirea lui decat la parcari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este si scopul lui, nu cred ca ar vrea nimeni asemenea sensibilitate pe directie cand merge pe autostrada cu mult peste 100 km/h.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, exista vreun motiv pentru care sensibilitatea servo ar putea fi alterata fara sa fi facut vreo schimbare sub capota? Am adus rotile la presiunea care trebuie, sunt echilibrate si totusi cateodata in viteza a doua se simte foarte rigid volanul iar in alte dati se simte cum eu presupun ca ar trebui sa se simta. Mentionez ca al aceeasi viteza de rulare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

ce cod de logare e necesar pt a putea modifica sensibilitatea la directie pt un passat 2009?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la ross-tech au declarat ca nu se mai poate face modificarea la masinile de dupa 2007 (informatia asta se gaseste chiar in acest topic). Am incercat atat pe Golful meu, cat si pe Passat (2008 ambele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cei de la ross-tech au declarat ca nu se mai poate face modificarea la masinile de dupa 2007 (informatia asta se gaseste chiar in acest topic). Am incercat atat pe Golful meu, cat si pe Passat (2008 ambele).

Eu am comandat masina in decembrie 2006 si am primit-o in martie 2007.E posibil ca la mine sa pot aduce modificari la sensibilitatea directiei?spun asta pentru ca in ultima vreme ai impresia ca la parcare si la viteze mici 20-30/h trebuie sa trag ceva mai tare de volan fata de cum faceam cand era masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa gasesti cauza, nu sa elimini efectul.

Legat de asistare, poti sa incerci. Masina ta e model 2007, ross-tech a spus ca adaptarea se poate face la modelele pana in 2007. Bazandu-ne pe informatia asta, probabil ca nu va merge, asa cum nu a mers nici la mine, dar poti sa incerci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum as putea afla cauza?e posibil sa mi se para mie sau poate e o problema tehnica?chestia e ca daca as pune pe cineva la volan sa conduca sigur nu ar observa.banuiesc ca o scanare are arata daca sunt probleme nu?tin sa mentionez ca nu am avut niciodata vreo problema cu servo.singura data cand s-a aprins cateva secunde a fost cand am schimbat bateria si cand am mai scos o data borna sa montez tempomat, in rest nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare tuturor!!!Am o problema cu plecatul de pe loc la masina din semnatura : scirtiie la viraj(stinga/dreapta)Ce poate fi?Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

sa inteleg ca la mine e deja la maxim ?

nu ma lasa cu 6, cand intru la loc e tot 5.

sau poate am gresit eu ceva 

20171018_163320.jpg

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Vad ca nu s-a mai scris de mult pe forum. Ei bine detin un golf 5 variant 1.6 mpi din 2007 cu roti de vara 205/55/r16 si directia este destul de greoaie, doar pe suprafetele perfect plane (parcarile din mall-uri) servo merge destul de lin, in rest la parcari trag destul de tare de volan...intrebarea mea ar fI: se poate sa fie ceva din soft si sa trebuiasca sa ii schimb valoarea sau o fi ceva mecanic (presiunea rotilor pe fata o tin la 2.2/2.3 ).

Va multumesc si astept raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept si eu raspuns, la mine cu 205 55 16 mergea ok dar cu 225 45 17 merge cam greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punct de vedere fizic e normal sa mearga mai greu, frecarea e mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Vreau sa va zic si voua ca vineri am schimbat rotile de vara de 16 cu cele de iarna de 15 iar servo-directia mea este super moale acum, zici ca am alta masina fara sa fi modificat ceva in computerul masinii. Se pare ca la mine era de vina dimensiunea pneurilor.

Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!