Jump to content

Modificare sensibilitate servodirectie


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

la mine de ceva timp s-a schimbat taria servodirectiei (a devenit mai greu de manevrat). ce-i drept am sesizat asta dupa ce am montat un tempomat after market. Ce ar putea fii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    5

  • 3millien

    5

  • stefffy

    4

  • Ioana

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am incercat si eu sa schimb valorile cu vag-com, pentru sensiblitatea volanului, dar nu prea merge,adica pot introduce valori de sa 1 la 5, iar cand introduc valoarea 6, nu o pot salva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care are un G5 din 2004 1.9 tdi 90 de cai si am observat ca volanul lui se misca mult mai usor decat al meu (masina din semnatura), multi mi-au spus ca la diesel sunt 2 pompe sau ceva de genul si din cauza asta se mica mai usor, insa am mers cu mai multe 1.9 tdi 105 cai si tot nu se misca la fel de usor ca la tdi-ul de 90 de cai !!! Care ar fi explicatia??

Daca imi modific sensibilitatea la servodirectie nu exista sansa sa pice ceva mai rpd la directie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA G5 nu sunt pompe , directia e electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh?! Asta e noutate mare pentru mine. Cum electrica?! Nu servo-electrica ?! Cum lucreaza cea electrica (only?!) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

likudio abtine-te de la posturi de genul asta

Daca erai interesat de subiect, ai fi citit topicul inainte sa postezi

post-3944-1259698007_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am incercat, nu am putut sa-mi modific sensibilitatea la masina, la adaptari imi spune ca modulul nu accepta sa fie recodat - efectiv nu ma lasa sa fac nimic. Nu stiu daca e Vag Comul incapabil sau modulul prea incapatanat :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul, nu ma intelege gresit. Doar ca, nu ii inteleg principiul de functionare. E drept ca nici celei servo-mecanice nu i-am inteles principiul prea mult, ci doar am inteles ca sunt niste conducte cu ulei sub presiune, care ajuta la forta/manevrabilitate. Deci teoretic, nu e rotatie, doar presiune. Acum, ca vorbim de pompa electro-mecanica, e clar ca vorbim de un motor/rotor ce se invarte... efectiv, cum reuseste miscarea aceea de rotatie sa ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi e un motor electric care misca cremaliera de directie. SI are un senzor pe coloana care ii spune in ce sens vrei tu sa rotesti volanul si cat. LA fel si cea hidraulica, are un mecanism care lucreaza cu lichid sub presiune, tu dai sensul de rotatie si servo face restul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie careva care ar putea fi cauza modificarii tariei directiei de la sine - spre capat de cursa? (masina face 3 ani in martie2010 si35.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare, imi cer scuze stiu ca se vorbeste numai de Golf 5, dar vreau sa intreb si eu daca la BORA, 1.6, cea din semnatura, se poate ajusta aceasta sensibilitate, multumesc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca se aplica la toate modelele de Golf 5 sau O2 dar la GTI si O2 RS treaba sta asa > Adaptarea se poate face numai pe modelele de pana in 2007, pe cele mai noi, optiunea fiind dezactivata (am dat mail la Ross-Tech si a spus omu ca nu se poate face sub nici o forma pe cele noi). La GTI si O2 RS directia se poate seta intre 0 si 10 unde 0 = cea mai responsiva si 10 = cea mai putin responsiva. Default la O2 RS este 8 iar la GTI 5. Eu am dat la 2 si schimbarea a fost evidenta mai ales ca am si o suspensie care imi permite sa vad foarte usor orice modificare a directiei !

PS : Directia e electrica cum zice Al Bundy, lucru pe care mi l-a zis si electricianul meu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA sa nu mai fie discutii avem asa:

G5 directie electromecanica motor electric care angreneaza cremaliera mecanica

G4 directie hidraulica pompa angrenata de cureaua de accesorii si cremaliera hidraulica

Fabie directie electrodidraulica pompa electrica si cremaliera hidraulica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am sesizat prin decembrie ca s-a intarit servodirectia la masina din semnatura. Nu stiu daca are vreo legatura, dar s-a intamplat dupa ce am schimbat bateria de 61 amperi cu una de 74, apoi anvelopele de pe fata cu unele de iarna. Am scanat-o dar nu am primit erori legate de servodirectie. Am vizitat 2 service-uri si mecanicii mi-au spus ca este posibil sa fie un motoras din caseta de directie si ca trebuie schimbata cu totul. Altcineva mi-a zis ca volanul se misca greu datorita rulmentilor de pe fata care ce-i drept sunt facuti praf si trebuie schimbati.

Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Neata! Vad ca bate vantul in topicul asta - nobody knows or nobody cares :(. Nu mai conteaza, am facut niste sapaturi si am gasit rezolvarea. Dupa schimbarea bateriei, directia trebuie adaptata pentru a functiona corect - in felul urmator:

Steering Limit Stop Adaptation

(Engine still running)

* Center steering wheel (

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu am incercat sa modific sensibilitatea dar nu am reusit,nu stiu care este motivul,pe canalul respectiv pe care ar trebui sa fac setarea de la 1 la 6 imi da eroare si nu ma lasa sa fac nimic.

Dupa cu spunea si fuscobal este posibil sa fie blocat canalul masina mea fiind din 06/2008

daca stie cineva o rezolvare ,ranan dator!!!!!!!! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu sa schimb valorile cu vag-com, pentru sensiblitatea volanului, dar nu prea merge,adica pot introduce valori de sa 1 la 5, iar cand introduc valoarea 6, nu o pot salva.

Din cate stiu valoarea maxima pentru golf V este - 5! Deci poate din cauza asta nu ai putut salva pe 6.

Masina mea este din 2006. Daca este adevarat ca se poate modifica valoarea doar pt cele fabricate pana in 2007- trebuie sa existe un motiv pentru care au scos optiunea asta..poate au fost probleme de genul asta..directia fiind prea solicitata pe valoarea maxima. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, daca am setat valoarea 5, ar putea sa dauneze in timp directiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact. Am sa mai sap. Sper sa nu, pentru ca mie imi place foarte mult cum se misca acum :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu intrebarea

la mine de ceva timp s-a schimbat taria servodirectiei (a devenit mai greu de manevrat). ce-i drept am sesizat asta dupa ce am montat un tempomat after market.

Ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ramas martorul volan galben aprins in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-a decuplat bateria cand s-a montat tempomatul, fa adaptarea scrisa mai sus. Apoi seteaza si servo pe valoarea 5 sa vezi daca se schimba ceva. Verifica si presiunea in pneuri sa nu fie prea mica.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!