Jump to content

Modificare sensibilitate servodirectie


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am citit pe undeva ca se poate modifica sensibilitatea servodirectiei la Golf 5.

A facut cineva pana acum aceasta modificare? Sau stie cineva cum se poate face??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    5

  • 3millien

    5

  • stefffy

    4

  • Ioana

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da se poate am citit undeva despre asta.Exista doua feluri in care se poate face aceasta modificare: prin recodarea casetei de directie si din adaptari,dar nu mai stiu exact canalele respective dar o sa caut . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face din Vag Com si e destul de accesibil. Daca nu primesti o explicatie exacta, am sa fac eu niste print screenuri cu prima ocazie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati, se poate si la Skoda O2? (cea din semnatura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma stie cineva cum? Ce trebuie exact modificat cu vag-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face mai precisa,exacta sa raspunda mult mai prompt cand virezi de volan sau unghiul sa fie ceva de genul sport.Stie cineva mai multe detalii ca sa ne explice si noua necunoscatorile ca sunt tare curios de modificarea respectiva.Daca se poate spune '+' si '-' ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de ce,dar la golfu meu cateodata servo e usoara cateodata tragi mai greu ?daca descopera cineva cum se face sensibilitatea rog sa posteze sa aflam si noi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce vorbim noi ca se poate seta aici este sensibilitatea coloanei de directie in sensul ca vei trage mai usor sau mai greu de volan in functie de aceasta setare.

Pentru a modifica acesti parametri aveti aici modalitatea:

44 - Steering Assist

----

10 - Adaptation

Canal 1

Se poate alege un nr/valoare intre 1 si 6.

nowar, la Golf 5 sensibiliatea servodirectiei variaza in functie de viteza de deplasare. Prin urmare de aici poate veni nedumerirea referitoare la faptul ca trebuie sa tragi cu forte diferite de volan. O alta componenta ar putea fi suprafata pe care se afla rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Istef de explicatie.Eu ma gandeam la cai verzi pe pereti ca poti face :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Directia este electro-mecanica. Cu cat creste viteza de deplasare, cu atat directia devine mai ferma si trebuie sa tragi mai serios de volan. Cam toate masinile de generatie noua au acest sistem.

Modificat de Co5min
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef: Asta vroiam sa aflu. Multumesc.

Acum mai trebuie doar sa imi cumpar o interfata ca ma tot tin sa cumpar de nu stiu cand. :icon_thumright:

10x again!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva daca si la Passat B5,5 se poate face acest? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5 nu are caseta electro-mecanica asa ca nu se poate seta sensibilitatea servodirectiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la intalnirea de la cluj am facut aceasta modificare, de la 2 am schimbat la 6 la masina lui calint. Initial nu am simtit mare lucru dar cand am plecat cu masina mea, chiar am simtit ca la a mea merge un pic mai greu. Deci se simte o imbunatatire la manevrarea volanului. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca la 6 este cea mai mare sensibilitate?

abia astept sa pun mana pe un vag sa imi bag nasul in el putin ca sa se invarta covrigul mai usor:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da zi am modificat valorile cu ajutorul lui ''adicuu'' :) si la viteze mici sau la manevre pe loc directia se simte mult mai usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu mi-am facut setarea asta si e foarte ok , chiar se simte la condus in special in oras, evident :ceuameni: !

Modificarea a facut-o un "mester" din Piatra Neamt, foarte priceput in chestii din astia pe la masini, si o am din octombrie 2008 pana acum totul a mers brici, deci v-o recomand cu caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ca idee e benefica? de ce s-o modificam? care este riscul la viteze mari? se poate strica ceva daca o modificam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la viteza, am inteles ca volanul devine mai "dur" la viteza, sper ca e asa.

Modificat de DArtagnan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asistarea directiei este reglata in functie de viteza in baza unei diagrame inregistrate in memoria unitatii de comanda.Unitatea de comanda determina asistenta necesara pentru directie si activeaza motorul electri pe baza momentului de torsiune,vitezei autovehicului,turatia motorului si a curbei caracteristice memorate in unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa modificarea valorilor directia a devenit mai usor manevrabila doar la viteze foarte mici sau pe loc ,la viteze mari nu cred ca sa schimbat nimica directia se intareste cu cat creste viteza tot ca inainte .Valoarea avuta inainte era 2 si acum este 6 ,asteptam si alte pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal si bine, faptul ca se intareste odata cu cresterea vitezei. In acest fel, ai un control MULT mai bun/sigur asupra directiei. :Driver: safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intreb aici pentru a nu mai deschide inca un topic pe aceiasi tema, pe aria MK4.

Deci, intrebarea: :) Pe Golf 4, se poate face aceasta adaptare?

Mie mi se pare ca forta care trebuie "aplicata" volanului la viteze mici e mult prea mare.

(de ex. nicio sansa sa conduci :) cu dosul palmei sau kind of).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu golf IV nu are directia servoelectrica deci nu crede ca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!