Jump to content

Montare trapa electrica


GildedBullet
 Share

Postare recomandată

Pai si pana la urma iti monteaza ei sau doar o cumperi de la ei?

E adevarat diferenta nu e mare dar totusi si asa e cam mult pt o trapa.(parerea mea)

Modelul 700 e si mai marfa... Iti dai seama cat costa aia... Oricum la 700 e mai dificil montajul.

La 300 mi se pare simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce am aflat cu stupoare e faptul ca trapele OEM sunt produse tot de Webasto. Si trimise la fabrica Skoda.

El mi-a zis ca nu se poate monta h700 decat in fabrica. Acum cred ca se refera la plansa aia de interior si la alte kikitze care mai sunt pe acolo. Eu nu cred in "nu merge" :D .

O sa-mi cumpar de la ei dar sa-mi asigure montajul ca sa am cum sa-i strang de gat si sa-mi dea negru pe alb de garantie. Au zis ca DACA e sa ploua suporta orice.

Daca-mi scrie asta pe certificatu de garantie... :D

Partea mai nasoala e ca ei acum fac "training" pentru montaje. Deci s-ar putea sa cam fiu cobai. As incerca sa o montez si singur. Ca nu e greu. Trebuie doar sa respecti instructiunile alea si sa tai drept.

As putea sa iau trapa...vb cu colegii de la Descarcerare, iaun un plafon de la vreo aplicatie....tai pe ala si incerc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie ce necalificati au... glumesc

Montajul la ei intra-n pretul trapei?

Daca e etansat bime nu are cum sa ploua.

Depinde ce adeziv are in kitul montajului.

Modificat de cris tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu in tabelul de pe site-ul lor, pe a mea se potriveste h300 deluxe medium (adica am selectat producator, model, an fabricatie si asa mi-a dat trapa). M-am uitat si la dimensiuni si se incadreaza in ce am masurat eu, nu cred ca sunt puse din burta oricum.

Referitor la montaj: mai mult ca sigur ca n-or sa faca training pe masinile noastre, probabil or sa-si exerseze indemanarea pe masini lovite ca de aia sunt in training ;) doar nu-i tine toata ziua sa se uite pe youtube ca noi. Si nu e vorba numai de decupat, e vorba si de partea electrica. Aici n-am idee, trebuie desfacut bordul?

Calin n-are rost sa schimbi plafonul, costa prea mult. Ce se taie vine mascat deci n-o sa se observe.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se desface nici un bord. Ce treaba ai cu bordu? Iti trebuie un + si un - care le iei de la plafoniera. Nu ai ce sa desfaci.

Cristi, mie mi-a zis ca nu se pune nimic in juru chederului. Dar cred ca nu stie el. Nu are cum sa etanseze asa mult "rama" aia care se pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, mie mi-a zis ca nu se pune nimic in juru chederului. Dar cred ca nu stie el. Nu are cum sa etanseze asa mult "rama" aia care se pune.

Asa zic si eu ca nu are cum sa etanseze un simplu cheder.

Eu as aplica si un silicon (asta in care nu exista nimic in kitul de montaj)

In legatura cu conexiunile electrice, eu zic ca nu este vorba doar de un + si un - la 12V.

Se leaga si la Inchiderea centralizata. In momentul in care armezi, trapa se inchide automat.

Treaba e mai simpla cand vezi schema de montaj.

Atunci vom sti mai multe.

Pana atunci doar ne dam cu parerea.

Modificat de cris tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa da. In cazul in care vrei sa o incui cand incui masina...etc...se pleaca cu plusu de acolo si se leaga pe confort. Sa se inchida cu geamurile...etc.

De partea electrica nu mi-e frica.

De montajul ei in sine mi-e :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta facem echipa :icon_thumright:

Eu ma pricep mai mult la mesterit, taiat, gaurit, surubarit, etc.

Dar nici la electrica nu dau inapoi.

Inca nu ai precizat daca la pretul de 460E intra si montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Montajul este separat, maxim 200 euro. Cel putin asa mi-a zis. Vedem cand ajung la ei. Mi se pare cam mult 200 euro ca sa taie 70 cm pe 30 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dac-o legi cu motorul pe plafoniera imi inchipui c-o sa umbli cu punga de sigurante dupa tine. Ce naiba, tragi o sarma in interior de la baterie, siguranta pe fir, apoi prin stalp in sus pana in capitonaj.

Inchiderea comfort o poti pune pe + continuu de la plafoniera, e deja in capitonaj, si atunci se inchide si trapa la 5 minute dupa ce inchizi masina, cand taie curentul general pe accesorii. Mai iese un fum, o caldurica, intre timp.

Acum am vazut si eu ca e data si Octavia 2 in application chart ala. Initial o sarisem, de-aici si ce ti-am zis pe yahoo, ca nu cred ca se poate. Eu unul as cumpara trapa si kitul de trim interior (zice ca vine cu el) si as merge la un dealer VAG. Poate poate ai noroc si ramai si cu garantia anticoroziune, pe asta cica o pierzi daca intepi tabla tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa o luam asa garantia anticoroziune n-o mai am de cand am gaurit haionu sa montez camera :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut niste masuratori si am ramas putin dezamagit.

Ma orientasem catre h300 deluxe medium dar e mult mai mica decat OEM.

Atasez poze cu trapa OEM si cu dimensiunile trapei after.

Luni o vad live si pe cea after. Poate o sa fac niste poze.

post-13747-1236262045_thumb.jpg

post-13747-1236262049_thumb.jpg

post-13747-1236262055_thumb.jpg

post-13747-1236262060_thumb.jpg

post-13747-1236262065_thumb.jpg

post-13747-1236262070_thumb.jpg

post-13747-1236262076_thumb.jpg

post-13747-1236262081_thumb.jpg

post-13747-1236262085_thumb.jpg

post-13747-1236262090_thumb.jpg

post-13747-1236262094_thumb.jpg

post-13747-1236262099_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic nu se compara cu oem la capitolul asta....

Eu ti-am mai zis dar vad ca , nu ne intelegem , cauta tu una rasturnata cu trapa buna :)) si daca nu are cine sa ti-o monteze ca nu au laser, ti-o montez eu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invers, una lovita dar nerasturanta ca sa aiba plafonul intreg. Ce folos plafonul daca e sifonat? :)

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi plafon de la o masina rasturnata sa-ti pui tu ;)

Parca mai mult ma incanta ideea sa tai local.. pt trapa decat sa tai tot plafonul masinii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deeeeci... ieri am fost si am vazut trapa after Webasto. F tare :)

Nici nu ma gandesc sa NU pun :)

Singurul impediment....tapiseria de pe interior cu tunelul de pe mijloc. Trebuie retapitat ca sa vina bine. Dar..am rezolvat-o si pe asta :) am gasit plafon fara tunel.

Deeeeci....cam in 2 3 saptamani maxim o sa am trapa pe masinaaa \:D/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo. De abia astept sa vad pozele cu ea. Pana la urma la ce model ai ramas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H300 Deluxe Large. Cu touch si roll :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma, pentru a monta trapa after... trebuie muuuulti nervi si este ffff costisitor.

Deci:

- Trapa 450€

- Montaj 100-150€

- Plafon interior (tapiserie) trebuie schimbata deoarece avem acel tunel pe mijloc. Si pentru a reface tapiseria pe interior... 700 ron

Total: aproximativ 760 € - 3300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu astept cu interes primele poze. :huh:

Unde pot vedea si eu live o trapa Webasto?

Modificat de nic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze, poze poze.... eu o vreau real :) Aiurea e la mine kktu ala de tunel :(( Nu gasesc nici o improvizatie sa scap de el...

Trapa o poti vedea live in bucuresti la repr. webasto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sediu la Webasto au trapa montata pe o masina sau e expusa in showroom? Intreb pentru ca sunt curios daca e legata la curent sa vedem cat gliseaza. Oricum, asteptam primele poze. :D

Modificat de nic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au expusa. O alimenteaza ei si vezi cat se deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

unde mai exact este dealerul webasto ? si-a montat cineva asa ceva pe masina ? cum a iesit ?

Modificat de raveboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@Calin ai montat trapa? Cum a iesit? Ceva probleme cu etanseitatile? Impresii? Poze!

Se poate lega la senzorul de ploaie al masinii? sau trebuie luat musai senzorul de la Webasto?

Modificat de super
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!