Jump to content

Montare trapa electrica


GildedBullet
 Share

Postare recomandată

Aveti grija mare la montatul trapelor, mai nou se pot cumpara multe modele. Eu unul am vazut o trapa montata in RO dupa cumpararea masinii, pe un BMW seria 3,( mentionez ca era trapa de firma, luata cu acte, noua la cutie cu toate accesoriile ) rezultatul este catastrofal, e montata stramba rau, ploua in masina intr-o veselie, si-a patat tapiseria cu mizerie si noroi,omul si-a astupat gaurile cu banda adeziva... va las sa va imaginati si voi. Acum nu mai are ce face masia e pocita forever. Deci ganditi-va de 10 ori inainte sa va hotarati, riscati toata masina. Parerea mea este ca in RO nu este nimeni in stare sa faca lucrarea asta ca lumea, mergand la cineva riscati sa invete pe masina voastra.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,ce se mai aude cu trapa,a montat cineva pana la urma??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu am renuntat momentan. Nu mi se mai pare cine stie ce :censur: Am renuntat pentru ca momentan nu dispun financiar pt asa ceva. adica mi-au venit alti pitici pe cap. Vreau sa-mi iau motocicleta...bla bla :offtopic:

Cat despre montaj...m-as risca. Nu merg pe principiul ca e din Ro e prost. Totusi au o licenta nemteasca. Daca dau buf tot ei au de suferit mai mult. Eu in cel mai rau caz schimb plafonul, pe banii lor evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Webasto pe centura Bucurestiului,mi-au dat un nr de telefon,de acolo alt nr de telefon si am sunat.Nu monteaza ci doar vand,o trapa la duba mea pe la 250 euro.Consider ca montajul nu e mare lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m- am gandit sa montez o trapa simpla pe masina mea, precizez ca am un T4 din 2001, si trapa am gasit- o la dezmembrari la un pret f f rezonabil.

Montajul o sa il fac singur, iar ptr etansare voi folosi silicon la culoarea masinii sau transparent, astfel voi reusi sa economisesc f f multi bani. Succes tuturor.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii, eu inca nu am renuntat la ideea de a avea trapa, iar dupa lungi cautari, am reusit sa-mi gasesc un plafon cu tot cu trapa, inclusiv capitonaj, plafoniera, cabluri etc. OEM.

L-am taiat de pe un leon din 2003.

Partea cea mai grea pentru mine, este cu firele.

Firele care pleaca dinspre trapa, spre bord (4 la numar) intrau intr-un manunchi mai gros de fire. Eu le-am taiat de acolo.

Ma poate ajuta cineva cu o schema ceva, cum sa leg firele la mine?

Voi atasa si niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si pozele.

Stie cineva cum pot sa fac legaturile de la mufa din poza la instalatia masinii?

Firele, de fapt, sunt 5 la numar. Credeama ca sunt 4.

Mufa este de la motorasul trapei.

post-33167-1271014915_thumb.jpg

post-33167-1271014923_thumb.jpg

post-33167-1271014935_thumb.jpg

Modificat de cris tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Cristi da`mi un tzr si ne uitam la firele alea si vedem ce si cum :icon_thumright:

Apropo.. cine ma ajuta si pe mine cu un cod pt plafoniera din poza de mai jos.

Ei bine incet incet visul devine realitate :) Patram surpriza pana la sfarsit :icon_cool:

Vreau VA ROG daca se poate codul EXACT ca cea din poza pt ca este gri sobolan (tapiseria onyx) care o s`o pun si eu pe masina.

Merci

post-13747-1287773021_thumb.jpg

Modificat de Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 5 months later...

salut am si eu un vw passat b4 si in august as vrea sa im pun trapa am mai avut o maina identica cu trapa am luato cu tot ce avea acu trebuie numa sa o decupez pe a mea operatiunea o va face tatal meu acu ceva ani a mai facut asa ceva e tinichigiu de meserie eu sper sa iasa

Limba romana mai are si semne de punctuatie!

Modificat de forceturbo
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce trapa pui si asteptam poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am o problema cu trapa nu mai imi etanseaza la fata si imi baga apa,se pare ca nu o mai ridica indeajuns sistemul,se poate repara?cunoasteti pe cineva care se ocupa?multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regleaza. Se calibreaza. Scoate-i plafonierasi vezi ca poti sa umblii la motoras.o lasi pe inchisi de tot... O ridici manual din imbus in motoras , Ii scoti motorasu, dai sa faca o tura la motoras in gol dupa care il pui la loc.

Eu asa am reglat-o.

Modificat de Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
adinecula1977

intrebare ptr un golf 5 cunoaste cineva..?cam cat costa o montare de trapa electrica originala si daca merita..ma refer aici..la cheltuieli am gasit la cineva o trapa electrica sticla + motor la 400 lei ma intereseaza montajul daca este ff greu de realizat cu etanseitatea cum e..?este cineva care a facut asa ceva..?in afara de trapa ce mai am nevoie..?sunt necesare si alte piese.(calculator comfort sau altele)..?comutator am gasit pe ebay la 40 de euro (plafoniera cu comutator)multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Daca stii pe vre-un meserias bun, si aici ma refer la baieti care intr-adevar stiu ce fac pot sa-ti dea jos plafonul tau din punctele de sudura de fabrica apoi sa-l puna pe cel din dezmembrari, cu tot cu plafon. Sa pui doar trapa si sa decupezi plafonul e imposibil in conditii de atelier, poate sa fie oricat de dotat.

Etanseitatea tine de cat de curate sunt scurgerile de la trapa, in general acestea sunt cele cu probleme, si mai verifici in prealabil sa fie ok furtunele. Nu trebuie taiat in stalp, fiindca sunt acolo locurile de scurgere pt trapa, doar ca sunt puse dopuri.Sa iei cu tot cu cablaj trapa.

CCM nou nu trebuie (cel putin nu la golf4), doar legi cele 4 fire, 2 la alimentare pe siguranta si 2 la CCM si atat. Nu trebuie recodat absolut nimic, repet, la golf4 care a avut 4 geamuri el de la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pana la urma a reusit cineva sa monteze trapa? Acuma incerc si eu sa fac instalatia electrica ,insa nu stiu unde ar trebuie sa mearga firul alb/albastru pinul 6 din mufa trapei. Eu am gasit o schema, insa e pentru passat b5 din 99, nu stiu daca e la fel la b5.5 (cazul meu)

20160703_121000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ceasuri, mufa albastra, pin 3 - este semnal viteza - fir de culoarea alb/abastru - vezi ca apare numai in diagrama pentru BDN

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eugeniusandu
On 7/3/2016 at 4:11 PM, ichimcornel said:

Pana la urma a reusit cineva sa monteze trapa? Acuma incerc si eu sa fac instalatia electrica ,insa nu stiu unde ar trebuie sa mearga firul alb/albastru pinul 6 din mufa trapei. Eu am gasit o schema, insa e pentru passat b5 din 99, nu stiu daca e la fel la b5.5 (cazul meu)

20160703_121000.jpg

Da am reusit eu. Voi uploada poze cu masina inainte si dupa ce am pus trapa cat si poze facute cu telefonul in timpul operatiunii deaceea scuzati calitatea dar se distinge ce dezastru trebuie facut sa se monteze trapa. Se desface tot pavilionul ca o conserva. Indicat ar fi sa iei toata instalatia de pavilion de la masina donatoare si asa nu ve avea de conectat decat 4 fire plus minus in care vei avea fir tras la blocul de sigurante si alte 2 fire pe modulul de comfort si gata. Pt. cei care au postat anterior nu iti trebuie vreun service cu pretentii pt. operatiune decat un meserias bun si priceput. De notat ca masina mea este in 2 usi deci fata de cele in 4 are mai mult de sudat la incheietura pavilionului cu aripa. Totul functioneaza perfect in urma transplantului.

Nu stiu de ce nu ma lasa sa uploadez toate pozele odata voi uploada in mai multe reply-uri

Golf IV  000160a_resize.JPG

Golf IV  000161a_resize.JPG

Golf IV  000163a_resize.JPG

Golf IV  000164a_resize.JPG

Golf IV  000165_resize.JPG

Golf IV  000235_resize.JPG

Golf IV  000272a_resize.JPG

IMG_20160314_102307_resize.jpg

IMG_20160314_102314_resize.jpg

IMG_20160314_121846_resize.jpg

IMG_20160314_141006_resize.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,am reusit pana la urma sa fac instalatia. Am facut si un mic test. 

facebook.com/passat23ycm/videos/913934025402784/

La fel vreau sa fac si eu la anul cu trapa,decapsez tot plafonul si pun altul cu trapa.

 

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exact asa se face desfaci cu bormasina punctele de sudura si pui pavilionul de pe masina donatoare. Multi mi-au spus ca am facut o prostie ca am desfacut pavilionul dar ii intreb eu daca era sa fie masina avariata de grindina ce faceau o tencuiau cu gletiera cu 7Kg. de chit sau alegi solutia asta care oricum in cartea tehnica pavilionul e piesa de schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o prostie, daca se face corect iese super, nu e element de rezistenta ranforsat, toata treaba e sa lucrezi cu putina atentie la montaj, piesele vin de la sine usor doar au fost montate de roboti, nu creeaza probleme la aliniere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, calin.g said:

Nu e nici o prostie, daca se face corect iese super, nu e element de rezistenta ranforsat, toata treaba e sa lucrezi cu putina atentie la montaj, piesele vin de la sine usor doar au fost montate de roboti, nu creeaza probleme la aliniere.

Da asa este au fost facute de roboti sudurile in puncte pavilionul donator este de pe o masina din `99 iar masina mea este din 2002 si punctele de sudura au picat exact pe gaurile date cu bormasina.  Nefiind lovita masina mea cat si cea donatoare cand am pus tabla la loc ziceai ca e de acolo se vedea diferenta ca e verde decat, as fi vrut sa gasesc pavilionul de la masina donatoare de aceeasi culoare ca a mea ca nu aveam decat de retusat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l prinzi in nituri pop, sa eviti sudura, dar e mai complicat cu etansarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!