Jump to content

Inel ghidare


adinho
 Share

Postare recomandată

am iesit in afara,140-150 km/h si vibratii deloc,asa ca cei care nu aveti ar trebui montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Kostas

    7

  • mircea munteanu

    4

  • darin

    4

  • Glumetz

    3

Inteleg ca in loc sa iei din inel, ai luat din janta ca sa intre ?!

Si acum ce faci, le faci semne ca sa nu le incurci intre ele ?!- ai procedat cam anapoda, dar bine ca ai avut noroc si a mers ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da inele din plastic nu se gasesc?cum vin cu jantele cand le cumperi noi.

aste de otel nu stiu cum sunt.

stie cineva vreo firma sau vreun site de unde pot sa cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca in loc sa iei din inel, ai luat din janta ca sa intre ?!

Si acum ce faci, le faci semne ca sa nu le incurci intre ele ?!- ai procedat cam anapoda, dar bine ca ai avut noroc si a mers ...

am luat foarte putin ,se vede numai daca stii acest lucru si odata montate acolo raman ,sunt din metal si practic acum sunt una cu janta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inele astea au rol doar de ghidare in timpul schimbarii rotilor, odata roata ajunsa pe pozitia ei si stransa in prezoane, aceste inele isi pierd in totalitate utilitatea. Prezoanele sunt conice si jantele se centreaza tocmai prin aceasta conicitate, roata NU sta pe inelul de ghidare (ca dovada ca majoritatea sunt din plastic). Si chiar daca prin absurd s-ar centra pe inele, cand strangeti prezoanele roata va sta in pozitia dictata de prezoane si nimic nu o poate scoate din pozitia ei, cu atat mai putin niste inele de jucarie din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut un set de inele de ghidaj la un strungar: i-am spus cat trebuie sa fie diametrul interior & exterior si au fost gata in 24h.

nu am dorit inele de ghidaj din plastic pt ca acestea se fac praf dupa 4-5 montari/demontari de roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Greutatea masinii nu trebuie sa stea numai pe prezoane.

Inelele tale sunt din plastic?

Eu mi-am facut inele de metal la un strungar la un pret de nimic (10 lei toate 4).

scuze ca ma bag si io ca musca in lapte . urmaresc si io discutile voastre de ceva timp si miam dat seama ca am si io aceiasi problema adica am inele de plastic si as vrea sa le schimb crezi ca am vr o sansa sa imi dai si mie nr de tel al strungarului care ti lea facut tie tks

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi greutatea masinii sta NUMAI pe prezoane. Chiar daca voi nu vreti sa credeti. Cum am spus in urma cu 2 saptamani, odata prezoanele stranse aceste inele isi pierd in totalitate functia. Indiferent ca sunt confectionate din metal, plastic, azbociment, titan, carton, mamaliga sau chiar aer. Deci chiar nu merita sa umblati sa le schimbati, sa faceti la strung etc.

"Unii nu inteleg".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

stie cineva unde pot gasi aceste inele in bucuresti ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
rifflections

Eu mi-am facut anul trecut la o vulcanizare. O gasesti cum mergi catre Cora pe linia lui 41 imediat dupa mcdonalds pe dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer....nu am avut rabdare sa citesc tot topicu...am citit doar prima pagina...dar.......eu am un logan....1.6 benzina...si mi-am cumparat niste jante de aluminiu....si pe cand le-am pus sus....nu imi intrau cu inelele de plastic....le-am luat jos...si le-am pus doar in prezoane.....sincer....am fost cu 170 cu el si nu vibra volanul deloc......asta....e la mine....poate la altii e altfel....eu mi-am spus siutatia mea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,dilema inelelor am avut-o si eu. ca sa n va chinuiti cu inele cumparate care e posibil sa nu se potriveasca incercati in targul vitan.cum intrati in targ,pe colt, al doilea stand unde se vand cauciucuri. e acolo un tip care cunaste nu stiu ce strungar, vine,iti masoara pe janta si a doua zi le ei. costa in jur de 50 ron.dupa cateva luni de schimbat inele am rezolvat la el si intr-adevar,nu mai tremura.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Poate cineva sa imi spuna dimensiunile inelelor de centrare pentru golf 3? Am schimbat jantele de tabla OEM cu unele din aliaj si trepideaza intre 40km/h si 70km/h si stiu sigur ca nu au inele de centrare, as vrea sa le fac la strung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am comandat niste jante OZ si vin cu inele de centrare de plastic, am intrat aici sa ma documentez sa vad despre ce e vorba.

Anterior am avut unele replica, fara nici un fel de inele. Replica sunt identice la dimensiuni cu OEM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Jantele OEM Golf 4, modelul AVUS 2 au nevoie de inele de ghidaj?

Sau mai general, jantele OEM, originale au nevoie de astfel de inele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele OEM NU au nevoie de inele de ghidaj...daca le pui pe masina pentru care a fost facuta janta...

In cazul tau Avus 2 sunt dedicate Golf 4 deci nu ai nevoie de nici un inel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare colegi, am cumparat pentru sezonul rece jante de tabla de audi. Problema este ca aceste jante au gaura de centrare de 66.6 iar la passat am 57,1. Inelele de centrare se pun si la jantele de tabla sau doar la cele de aliaj?  Mii de multumiri! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
iuliangolfulet

Salutare colegi, vreau sa stiu si eu daca pe jantele Santa Monica, trebuie inele de centrare ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian, la cele oem nu ai nevoie de inele de centrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!