Jump to content

Inel ghidare


adinho
 Share

Postare recomandată

Inelul de centrare poate avea joc, o guma poate fi proasta din fabricatie (galme, fabricate prost-deformate). Pot fi multe cauze.

Schimba rotile intre ele vezi cum se simte la urma. Sau jantele pot fi ovalizate din fabrica.

Un link util... cum se repare jantele http://www.alloywheelrepair.net/wheelrepair.html

Poate sa se rupa roata din prezoane, daca nu e centrata fortele sunt mult mai mari si devine periculos.

Si da, cred ca poate sa fie si de la ceva elemente de directie paradite.

Modificat de kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Kostas

    7

  • mircea munteanu

    4

  • darin

    4

  • Glumetz

    3

Parerea mea e ca inelele de centrare au fix doua intrebuintari: 1. il ajuta pe cel care monteaza roata sa o monteze mai usor, sa nimereasca gaurile prezoanelor.

2. daca sunt de plastic, poti sa dai roata mai jos, deoarece plasticul adera mai putin pe fier decat fier pe fier ( se stie ca daca trece o lunga perioada de timp fara a demonta roata, ea se lipeste oarecum de butuc).

99% din prezoane si gaurile in care intra sunt conice, si ele se aranjeaza pe masura ce le strangi. Daca are cineva impresia ca inelul acela de centrare poate sa aseze mai bine roata decat 5 prezoane infiletate, se inseala amarnic. my2cents.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde mult de la caz la caz (adica de la janta la janta). momentan am inele din aluminiu facute la autosoft daca tin bine minte. am avut de plastic anterior si aveau o mica vibratie. fara nimic nu am mers, nu stiu ce sa spun.

daca exista vibratii, dupa cum spunea si kostas mai sus, pot fi multe cauze, le iei prin eliminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c6t9 ti le-au facut cei de la autosoft la comanda sau aveau modelul ce se potrivea pe janta/masina ta !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a masurat cineva cu un subler. din ce stiu eu, din aluminiu sau alt metal nu exista pe masuri, doar plastic. ideea e daca ai sau nu nevoie de altceva decat alea de plastic, care pot fi foarte bune daca se potrivesc perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand am schimbat si eu jantele mele Avus pe 15" cu unele pe 16", Dezent S

Schimbul a fost facut cu un prieten care avea Golf 4 si ii placeau jantele mai inguste pe 15, eu nu prea eram incantat de design-ul celor care le aveam si am hotarat sa le schimbam. Le-am schimbat in fata blocului, ale mele s-au demontat usor, insa ale lui un pic mai greu, din cauza unor inele de plastic ce erau puse pe butuc, si carora nu le-am dat atentie atunci. Am montat apoi jantele lui pe masina mea, si am plecat. Am inceput sa simt in mers, in treapta a doua de viteza, pe plaja de turatii 2000->3000 rpm ca un fel de trepidatie, ca si cum as trece peste niste denivelari mici,si simteam cum motorul trage parca impiedicat de niste obstacole intalnite de roti pe asfalt. Cautand rezolvare, am gasit acest topic si am aflat acum de fapt ce erau acele inele de plastic si ce rol au.

Din spusele colegilor mi-am dat seama ca problema mea poate fi de acolo, lipsa acelor inele cauzand acele mici disconforturi la rulare, si de faptul ca nu e indicat sa circuli fara ele. Ma gandesc sa cumpar un set, dar mi-e sa nu iau ceva si sa-mi para rau, am decis sa nu recurg la facutul lor la strung, ci sa iau unele din magazin. Ce ma sfatuiti? Plastic, teflon sau aluminiu? (am inteles ca se gasesc in variantele astea de material)?

Cauciucurile cat si jantele sunt in regula, echilibrate si nu au deformari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea munteanu
Parerea mea e ca inelele de centrare au fix doua intrebuintari: 1. il ajuta pe cel care monteaza roata sa o monteze mai usor, sa nimereasca gaurile prezoanelor.

2. daca sunt de plastic, poti sa dai roata mai jos, deoarece plasticul adera mai putin pe fier decat fier pe fier ( se stie ca daca trece o lunga perioada de timp fara a demonta roata, ea se lipeste oarecum de butuc).

99% din prezoane si gaurile in care intra sunt conice, si ele se aranjeaza pe masura ce le strangi. Daca are cineva impresia ca inelul acela de centrare poate sa aseze mai bine roata decat 5 prezoane infiletate, se inseala amarnic. my2cents.

Asa ar parea la prima strigare si asa considera majoritatea care nu s-au intalnit cu aceasta problema, insa nu e deloc asa. Eu am patit-o pe pielea mea si si pot afirma cu cea mai mare siguranta ca cel care se inseala esti tu. Centrarea corecta a rotii se face pe butuc.

h3llboy : vibratiile datorate lipsei inelelor, la mine apareau la viteze de de peste 100 km/h si nu se manifestau doar intr-o anumita plaja de viteza. La tine poate fi si altceva daca spui ca simti vibratii intr-a 2-a. Cred ca nu conteaza asa mult materialul din care sunt confectionate inelele. Cele din comert sunt in general de plastic. Eu mi-am facut tot din plastic la un strungar si nu mai am nici o vibratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, oricum o sa le cumpar si o sa le montez, mai ales ca le-am vazut montate pe golful de pe care am luat jantele ( banuiesc ca butucul de la roata la golf 4 e identic cu cel de la bora, deci clar am nevoie de ele), sper sa-mi rezolv problema si sa nu dau banii degeaba. Nu pot sa descriu foarte bine senzatia, nu e vibratie foarte mare, e o miscare a masinii (eu o simt in scaun, ca se misca cu totul)asemanatoare cu cea produsa de un motor innecat care fiind accelerat se chinuie sa traga, ca si cand ar vrea sa moara si isi revine, si se repeta de vreo 3-4 ori, dar nu foarte brusca miscarea, lin se produce. Ma gandeam sa fie si cauciucul deformat, dar ar trebui sa faca tot timpul, nu doar in treapta a doua si in acel interval de turatie, la viteza peste 100 km/h nu am nicio problema, nu vibreaza deloc si nici miscarea aceea nu o mai simt (probabil datorita vitezei de rotatie mai mare a rotilor). Cat mai curand o sa fac un unghi de fuga si un echilibrat al jantelor, si montarea inelelor. O sa revin cu impresii dupa ce fac cele enumerate. Multumesc deocamdata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sal,

As vrea si eu sa stiu daca are cineva inele de ghidare de la 66.5 LA 57,1 .

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pt ce model / marca iti trebuie inelele, caci difera in functie de producator !

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Pentru un Passat B6 la care am cumparat roti de Passat CC si au gaura din centru mai mare cele de CC .

Cum pot sa masor diametrul gaurii de pe noile jante ca sa stiu exact cat este ca pe butuc stiu exact ca e 57,1 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diametru interior al jantei il poti masura cu un subler, eu asa am facut. Intr-adevar butucul are 57,1 dar interiorul jantelor difera. Eu mi-am facut unele din metal si le-am pus, si nu am probleme. Sau daca jantele sunt de passat cc, cauti detalii despre acestea, cote, etc.

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
Spre deosebire de jantele O.E.M (de fabrica) jantele after-market se livreaza impreuna cu inele de centrare, care se fizeaza pe butucul masinii si pe gaura centrala aflata in spatele jantei.

Nemontarea acestor inele, poate provoca vibratii pe timpul rularii.

Fiecare marca de masina are inele de o anumita dimensiune.

Ale mele sunt aftermarket (O-Z Prestige) vin perfect pe cercul ala de la discul de frana si stau chiar fara sa insurubez nici un surub. Deci nu e numai la cele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

De unde imi procur si eu niste inele de ghidaj pentru jante in Cluj?

Modificat de X-Ecutor
Scris cu caps.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor,

am o mica nelamurire sau poate nu am inteles eu bine din discutiile anterioare. Intrebarea mea este: pentru jantele originale de fabrica (O.E.M.) trebuie montate aceste inele de ghidaj sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt cele cu care ai comandat masina raspunsul este: nu. Nu vin cu inele de ghidaj.

Am mai vazut colegi pe forum care au dorit alte jante OEM mai mari si au nevoie de inele de ghidaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rezolvat problema cu inele de ghidare la un strungar...ca si cele originale...

Dupa:

masina nu mai trepideaza si pot merge linistit peste 130 la ora ca nu mai vibreaza toate cele la masina...

recomand ca toti cei ce nu au inele si le trepideaza masina sa isi procure inele...sunt obligatorii asta e concluzia mea

All the best

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele sunt modelul Santa Monica pe 17" ,le-am cumparat recent, inca n-au fost pe masina, de aceea am intrebat despre necesitatea acestor inele de ghidaj ca sa le montez corect si sa nu am probleme ulterior. Eventual cine detine astfel de jante, il rog sa-mi spuna daca a montat sau nu inele de ghidaj... Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

Daca jantele sunt originale de pe o masina identica mai trebuie inele?

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Asa cum scrie si 2 posturi mai sus, daca sant jante OE, luate de pe acelasi tip de masina,nu e nevoie de inele de centraj !

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rezolvat problema cu inele de ghidare la un strungar...ca si cele originale...

Dupa:

masina nu mai trepideaza si pot merge linistit peste 130 la ora ca nu mai vibreaza toate cele la masina...

recomand ca toti cei ce nu au inele si le trepideaza masina sa isi procure inele...sunt obligatorii asta e concluzia mea

All the best

Azi am demontat rotile la un Seat Ibiza , cumparat de curind de o ruda , si la roti ( de aliaj ) erau inele de ghidare , dar care erau dintr-un fel de plastic relativ elastic , nu erau de metal . Cine si dece le-a pus pe masina nu stiu , atit am vrut sa spun , ca nu erau de metal ci din ,,plastic''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea producatorilor de jante le vand cu inele de ghidaj din plastic. Cele din plastic tin mai putin dar nu se "lipesc" ca cele din metal. Nu se lipesc la propiu, doar se dau f greu jos.

Eu mi-am facut din metal la Sama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Jantele sunt modelul Santa Monica pe 17" ,le-am cumparat recent, inca n-au fost pe masina, de aceea am intrebat despre necesitatea acestor inele de ghidaj ca sa le montez corect si sa nu am probleme ulterior. Eventual cine detine astfel de jante, il rog sa-mi spuna daca a montat sau nu inele de ghidaj... Va multumesc anticipat

salut,eu am avut santa monica 17 si nu au nevoie de inele de ghidaj, sunt oem, probloema am acum cu unele ats 16 care de pe la 100 110 tremura masina ca o caruta si azi mergand sa le echilibrez am primit recomandarea acolo la service sa fac acele inele si abia apoi va urma echilibrarea ,de fapt baiatul mi-a spus ca poate sa imi ia banii si acum dar efectul este zero asa ca m-am conformat ,luni sunt gata si pe urma sper sa scap de tremuriciuri :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat inelele ,sunt din metal si 3 dintre ele s-au potrivit perfect dar al 4-lea nu intra sub nici o forma(ca doar 80 lei sunt putini pt 4 tinichele :P ),asa ca solutia a fost sa luam f putin cu o freza partea din interior a jantei ramane sa le probez la viteza mai mare pt ca azi in oras nu aveam cum,sper sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am fost la Sama sa-mi confectioneze baietii asa ceva si se page ca omul care manuieste strungul nu mai lucreaza la ei. Stie cineva unde pot merge sa-mi fac astfel de inele in Bucuresti?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!