Jump to content

Mobel Auto


antonie
 Share

Postare recomandată

Are cineva ceva experiente legate de Mobel Auto - dealerul Skoda din Ploiesti?
Astept sa-mi aduca masina si imi vine sa innebunesc, de-o saptamana tot vine maine.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt ploiesean la origine si trec deseori pe langa sediul Mobel Auto de la intrarea in Ploiesti cand vin "acasa". Singura mea "experienta" legata de ei a fost atunci cand au expus, intr-un week-end, mai multe modele Skoda (inclusiv noua Skoda Octavia Combi 4x4) pe platoul din fata fostei Case a Sindicatelor. Era si o masina de drive-test acolo, erau si persoane care pareau interesate sa afle mai multe informatii despre masinile respective, dar nu era nimeni de la... firma (cel putin vreo jumatate de ora cat m-am invartit si eu pe acolo). Interesul lor de a vinde mi s-a parut sublim, dar lipsea cu desavarsire!

Nu fi trist, ajunge ea masina pana la urma! :) Dar cunosc sentimentul: nerabdarea e maxima! :D

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai pus comanda?

<{POST_SNAPBACK}>

Am pus comanda pe 3.04. Dupa amiaza ma duc sa iau mashina. Uraaaaaaaaa! Revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut 1300 cu masina si merge bine.

Dealerul a fost Ok la predare.

Astept numerele de leasing si aprobarea ca plec afara sa fac o tura.

consum 8-9 oras, 5.6 - 6 afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Eu sunt ploiesean la origine si trec deseori pe langa sediul Mobel Auto de la intrarea in Ploiesti cand vin "acasa". Singura mea "experienta" legata de ei a fost atunci cand au expus, intr-un week-end, mai multe modele Skoda (inclusiv noua Skoda Octavia Combi 4x4) pe platoul din fata fostei Case a Sindicatelor. Era si o masina de drive-test acolo, erau si persoane care pareau interesate sa afle mai multe informatii despre masinile respective, dar nu era nimeni de la... firma (cel putin vreo jumatate de ora cat m-am invartit si eu pe acolo). Interesul lor de a vinde mi s-a parut sublim, dar lipsea cu desavarsire!

Nu fi trist, ajunge ea masina pana la urma! :banghead: Dar cunosc sentimentul: nerabdarea e maxima! :unsure:

stai linistit ca eu nici cu Loganul nu am putut face un simplu drive test.

la ei macar am avut ocazia sa conduc vechea Octavia RS, Noua O2 2.0 TDi, anul trecut.

intr-adevar nu simplu, cu putin ajuotr..dar asa e in RO. e o chestie generala. OT: cand am luat Seatul nici nu facusem testdrive. nici nu stiam cand m-am suit in el de unde se aprind farurile. dar asta e..vina mea ca am acceptat.

revenind la Mobel Ploiesti, sa stii ca eu sunt multumit de ei. acolo am schimbat de curand distributia si placutele de frana si uleiul si au lucrat bine. am avut programare, si au respectat-o.

deci, bila alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bogdan, vad ca tu ai Golf TDI. Si eu am un Touran cred cu acelasi fel de motor (AVQ) de 101 CP. Se baga Mobel si la VW chiar daca ei sunt Skonda (stiu ca e aceeasi masina). Cat te-a costat toata treaba cu/fara piese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repara orice VAG si nu numai acolo. eu am fost si cu Seatul si a mers super. costul nu il mai stiu, ca a fost si acum 1-2 luni, dar si am avut ceva reducere ca merg mereu. fa programare si intreaba atunci.

eu am ATD ca tip de motor. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Eu am o parere buna despre ei!

M- am dus la show room, m-am suit in toate skodele de acolo, le-am butonat , le-am deschis, trantit, si am mai si facut un drive test cu oct 2 2.0 tdi!

Baiatul de acolo a fost foarte amabil atat la drive test cat si la discutiile premergatoare si cele de dupa!

Per total mi-a lasat o impresie de seriozitate si ca, chiar vrea sa-si vanda masina!

Eu le-as da o nota 9 (nu 10 pt ca mi-a zis ca tre sa astept 15 min pt drive test si am asteptat 30 plus ca drve-testul a fost destul de scurt).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Desi locuiesc in Bucuresti, e prima oara cand am fost la Mobel in Ploiesti cu mica problema de tinichigerie (bara spate si aripa stanga sterse) si o problema de mecanica (nu-mi mai mergeau stergatoarele). Vrea sa spun ca au fost serviabili si foarte prompti. Am dus-o luni si vineri dimineata am luat-o cu ambele probleme rezolvate. Lucrarea de tinichigerie fost facuta perfect si nu se cunoaste absolut nimic. Problema cu stergatoarele era de la un contact imperfect si a fost rezolvata pe garantie.

Nu e vorba de lauda sau reclama, dar vreau sa spun ca au fost cat se poate de profesionisti.

Am ajuns in Ploiesti din cauza faptului ca in Bucuresti sunt doar 3 service-uri Skoda si au ajuns sa te programeze la service la interval de 3 luni pentru o lucrare minora (probabil ca se astepta o mica oferta din partea clientului). Dupa o experienta nu prea fericita la Brady Trade SRL din Bucuresti, am optat sa vin in Ploiesti la Mobel. Si nu am gresit cu nimic. Data viitoare (sper sa nu fie prea curand :)) tot la ei voi apela. Foarte seriosi si f. profesionisti. Bravo lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ati facut acolo si avariile pe care intentionati sa le rezolvati "gratis" la Brady ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Intre timp si-a mai facut cineva vreo parere despre acest service? Am avut si eu un mic incident cu unu care nu a vazut stopul...Si trebuie sa las masina pe la ei, doar tinichigerie, nu mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut nervoss.

ai rezolvat cu masina la mobel? ai si vopsit-o? cum a fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu. dupa 8 zile de cand au dat comanda de piese, multe telefoane din partea mea, am fost programat peste inca 8 zile(calendaristice). Pe 02. iunie masina mea trebuie sa intre la ei in service :frigbaitata:. Se pare ca importatorul(Porsche Romania) Nu are pe stoc aripa drepata de Octavia II.

Reparatia se va face pe CASCO(imi pare rau ca am refuzat s-o repar pe asigurarea vinovatului si ca nu am mers la PEX).

Astept un raspuns si de la Porsche Ro, dar consilerul de service mi-a zis ca le-am facut rau ca am vorbit si la Porsche :)

Acum sper doar sa nu-mi schimbe/ strice mai multe lucruri la masina cand o voi duce in service :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut bine ca ai vorbit,noi ca natie facem treaba excelenta cand suntem monitorizati de sus(obiceiurile comuniste se pare ca mor cam greu :blah: ) .

Sa-si dea interesul mai mult in viitor si nu va fi nevoie de vreun telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incompetenta de la marele service Mobel Ploiesti este egalata doar de nesimtirea unor angajati. Sa ma explic:

Ca urmare a sesizarii mele la Porsche Romania si a unei impresii lasate pe site-ul lor, marele consilier Lucian Nistor a luat decizia de a intrerupe comanda(nici nu cred ca o lansase inca) si a-mi returna actele: "mergeti si va faceti masina unde vreti, ca la noi nu va place!" Pai cum sa-mi placa mai **** cand dupa mai bine de o saptamana tu n-ai dat nici comanda de piese???:vaidecapulmeu:

In viata mea nu o sa mai calc pe la ei!!! Chiar daca urmatoarea masina o sa fie tot skoda, sigur o sa fie achizitionata de la alt dealer.

Cine mai face ca mine, sa pateasca macar pe jumate cat am patit eu!:angry:

Drept urmare actele au fost mutate la PEX. O sa va tin la curent si cu evolutia de aici.

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum ma asteptam.Asa ma bucur ca reviziile le fac cei de la Proleasing..eu nu am fost niciodata multumit de serviciile prestate de ei si niciodata nu m-am simtit bine in showroom-ul ala unde cei de la Mobel au mai multa grija de flori decat de cei care le calca pragul. Irinel..sper sa iasa bine masina la Pex..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

But, eu zic sa nu-ti pui mari sperante nici in Proleasing. ia cauta sa vezi cate amenzi au avut si ei in ultimii 5-6 ani. :) si cate probleme au avut si ei.

eu am fost mereu multumit de Mobel (in materie de...~90% sa zicem...)..ani de-a randul. dar in utlimii ani am ajuns la pex sau la cardinal.

ma duceam la mobel de cand aveau sediul cel mic..prin p-ta Anton si mereu s-au purtat bine.

Iar la Pex, sunt din ce in ce mai multumit. am avut chiar acum 2 sapt o problema cu ei si s-au comportant excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sper sa iasa bine BUT.

Bogdan, pana acum si cu mine s-au comportat f bine cei de la pex...Ramane sa vedem pana la sfarsitul lucrarii. Daca va fi bine, au castigat un client sau mai multi, dar asta depinde doar de ei.

Oricum o sa va tin la curent cu evolutia, o sa fac si niste poze sa va puteti face o idee de cum a fost/ cum s-a lucrat si cum a iesit(la sfarsitul lucrarii).

Mobel are o mare bila neagra de la mine, cam cat sediul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobel presteaza servicii preferentiale,cred ca o duc prea bine de-si permit asemenea lucruri.

Anul trecut am fost la ei sa intreb de inlocuirea unui injector(achitionare piesa de la ei si montaj).

Mi-au spus ca lucreaza doar pt skoda...politica firmei.

Ieri ma intalnesc cu un amic ,care avea tot un seat leon 1p(fr) si aflu ca a avut de schimbat tot un injector.Ghiciti unde si l-a comandat si montat?...

Lui i l-au schimbat,mie nu. Diferenta era de marca injectorului(mie imi trebuia bosch,iar amicul avea nevoie de siemens)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am fost placut surprinsa astazi de atitudinea celor de la Mobel. Nu este prima oara cand trec pe la ei, am mai fost cu Octavia si la momentul respectiv nu m-au impresionat. Astazi i-am contactat pentru o programare urgenta pentru Golf (fara pile sau alte interventii), mi-au spus sa vin la ora 13. La ora 13 consilierul de service ma astepta in picioare, a ascultat cu amabilitate expunerea problemei, a notat cu grija numarul de km si am plecat impreuna cu masina in service. A chemat 2 mecanici ce si-au dat cu parerea, mi-au permis sa stau langa masina, mi-au estimat o perioada pentru lucrare, in jur de o ora. Mi-a spus ca pot lasa linistita lucrurile mele in masina (detector, statie, etc.) si dupa 20 minute m-a sunat sa-mi dea "vestea cea buna" ca masina este gata. Din fericire era doar un colier de la evacuare desfacut, deci nu a fost vorba de cine stie ce lucrare. Dar per total mi-a placut atitudinea lor, atat a consilierului de service cat si a baietilor care au lucrat la masina.

Intr-adevar, mi-au spus si mie ca nu comanda piese decat pentru Skoda, noroc ca nu am avut nimic de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioana, tind sa cred ca daca era ceva mai serios o scaldau .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am dus la ei pentru o constatare (nu pentru vreo lucrare), ca sa stiu ce ar fi trebuit sa fac mai departe. Stii bine ca am service-uri preferate unde ma duc pentru revizii/alte lucrari. Nu aveam asteptari prea mari, pentru ca stiu parerile generale despre ei. Am colaborat cu alt consilier de service decat cel pe care-l mai intalnisem acolo, iar acesta a fost mult mai amabil si mai dornic sa ma ajute sa rezolv problema. Daca era vorba de comandat piese nu stiu cum ar fi fost situatia, dar se gasea o rezolvare pentru ca bunavointa exista.

Ideea este ca am sunat la Cardinal (care inca este autorizat VW) si desi am spus ca am urgent nevoie de o verificare, mi-au raspuns cu sila ca "poate pe joi asa".

M-am dus la Mobel cu gandul ca mai rau decat la Cardinal nu are cum sa fie :)) Si pentru experienta de azi le dau o bila alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!