Jump to content

Cutie viteze


dumi
 Share

Postare recomandată

ok, mersi jan

nu stiam daca mai cetesti si tu pe acilea

o sa ma apuc si eu de treaba ca si asa stau cutiile degeaba.

ca si motor, am un tip 4 de 1,8 industrial care incerc sa il mai inbunatatesc

cand ma apuc o sa fac si niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • seby

    16

  • jan

    13

  • KRAKEN

    13

  • TZepeSH

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu scula de reglat la cutia de viteze pot oarecum sa te-ajut, iti zic ce-i pe pemeu daca te preocupa. Ala industrial s-ar putea sa te dezamageasca, vezi ce ax cu came avea inauntru, sa n-aiba vreo 50 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ma intereseaza scula aia de reglat in cutie, si inca o intrebare,

eu acuma am cutia de pe masina un AT care sare din marsarier. si mai am o cutie scurta, nu mai stiu ce cod, care e buna, adica mergeau toate vitezele si marsalieru bine.

trebuie sa lucrez la cutia AT care e acuma pe masina, deci data jos, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-7466-0-78965900-1322494896_thumb.jppost-7466-0-57131000-1322494908_thumb.jppost-7466-0-57131000-1322494908_thumb.jp

poze cu cutia de bus si cea de broasca AB si CU

tu ai zis ca merg pe cutiile de bus mai noi in cutia de 1303 , dar merg in cutiile AT cu planetare umede, sau nu e vro diferenta?

.

.

post-7466-0-41700200-1322495280_thumb.jp

post-7466-0-76646500-1322495316_thumb.jp

post-7466-0-50615600-1322495477_thumb.jp

post-7466-0-22743200-1322495489_thumb.jp

post-7466-0-65010100-1322495530_thumb.jp

post-7466-0-22132300-1322495543_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cutia scurta n-o sa poti adapta mai nimic din à de bus, doar in aia AT. La cutia scurta merg doar piese aftermarket.

Daca sare din marsarier... nu-i bine, e pinionul ala micu si/sau mufa 1-2 cu care se angreneaza el. Pinionul nu merge decit de la cutii AT, in orice caz nu de la cutii mai vechi si nici de la aia tip 091 de bus. Vestea buna e ca pinionul exista inca in lista de piese originale vw, nu mai stiu care era site-ul, nu-i ceva scump, dar tre sa vezi cum faci sa-l gasesti, ca nu mai stiu codul lui.

Cutie AT cu planetare umede... nu stiu. Esti sigur?

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, foarte sigur e AT cu planetare umede

o sa ma bag sub masina sa fac poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic, orice se poate, oricum ar trebui s-o crapi daca sare din marsarier. Cind te bagi sa faci poze, vezi daca are tot un cod cu 002 in fata pe ea p-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, m-am bagat sub masina si este un AC

greseala mea

modificarea mai este lavabila sau desfac degeaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci degeaba. Nu prea avea cum sa fie AT, astea au un singur capac in loc de doua la planetare. Cu toate c-am auzit c-ar fi si unele dintr-o serie timpurie, probabil, cu doua capace, la care s-ar putea (?) pune planetare umede.

La fel, ca legenda, exista si cutii lungi seria AO, deci nu A0, de pe Karmann cu planetare umede, da-i putin probabil sa gasesti asa ceva. In cazul asta, cred ca cel mai simplu si ieftin ar fi sa pui o cutie de tip 3, daca pui motorul de tip 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cutia de tip 3 nu este medie, atunci si asta AC este tot medie

cum ma ajuta asta de tip 3 daca nu e diferita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jane, ma intereseaza si pe mine informatiile despre reglajele alea de la cutie si despre scula aia speciala. Da-mi pm dincolo, ca am inteles ca aici nu merg pm-urile. Mai am o cutie IRS, AH parca, si parca m-as baga sa ma joc un pic la ea sa ii pun niste rapoarte mai interesante, ca si asa sta degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, AC e cutie medie, nu scurta. La fel ca AH sau aia de tip 3. Daca ai bani mai multi (cum pare sa aiba Tepes :) ), poti s-o convingi si p-asta sa faca ce vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, eu vorbeam asa, de forma. Cutia pe care o am este AB, tot medie. Acum m-am uitat pe situri la preturi si intr-adevar, iti trebuie buzunare adanci si pline. Dar ca exercitiu, tot ma intereseaza sculele alea, macar sa desfac si sa bag si eu un ochi, mai invat cate ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, scurta. La asta ar merge, probabil, alt diferential, da-i mai mare daraua, scosul si pusul rotilor pe arbore sint explicate pe citeva pagini in manual, iti trebuie presa de scos, de pus... S-ar putea ca scula de care zic io (daca mai exista) sa nu mearga, adica sigur nu merge, daca rulmentul cel mare dinspre pinionul diferentialului e prins cu flansa cu 4 prezoane, asta facut de mine merge la cutiile de dupa nu stiu ce an, c-o piulita uriasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva am o cutie de viteza cu codurile : 901.301.101.0R ... 902/1 ... 131434 ce ziceti de ea ? Ce rapoarete ar avea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uite ce de informatii, in 30 de secunde de cautare pe google:

http://forums.pelicanparts.com/porsche-912-technical-forum/167030-901-902-transmission.html

http://www.blueskymotorsports.com/index.php?option=com_content&view=article&id=17&Itemid=6

Informatiile de pe cele doau situri se bat cap in cap. pe unul spune ca e cutie in 4 trepte, pe altul spune ca ar fi in 5. De pe ce masina e data jos, ce an?

Spor la cautat!

PS. Nu e asa simplu de pus pe broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uitam acum la rapoarte. Raportul de a 5-a da 0,85, cu R&P 4.42. Rezulta un raport inferior cutiei AT de broasca. Banuiesc ca tu ai ceva cutie de 1200 pe masina, deci cu rapoarte scurte/medii. Cutia asta de porsche te-ar ajuta la demaraj, treptele sunt destul de scurte, si ai avea si a 5-a cu care ai putea sa mergi cum ai merge cu cutia cea mai buna de broasca. Si partea buna e ca ai putea sa pui un motor mai potent fara sa distrugi cutia. Oricum in a 5-a ai merge destul de turat (dupa pareamea) - la 100 km/h ai avea in jur de 3000-3200 rpm.

Oricum este o imbunatatire clara fata de orice cutie de broasca (in afara de AT), daca iti permiti sa faci modificarea. Pe langa cutie mai ai nevoie de schimbator, ambreiaj, "nasul" cutiei, traversa, planetare si inca altele, plus ca ar trebui si un motor mai vioi si in combinatia motor + cutie iti trebuie si frane si suspensie...

Pe ce masina ai vrea sa pui cutia? Daca e masina e fara planetare dublu articulate, tare am impresia ca trebuie sa modifici tot spatele sa accepte asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o cutie de Porsche 911 (early transmission 902/1) zise baiatu-l este de pe Ebay si costa 775$ si deocamdata vreau sa pun pe broscutza mea din 66" motor inca in constructie oricum ceva peste 1oo calutzi , frane si suspensie nu imi bat capu ca este ;)) io caut o cutie ca si a lui Xellex cu 5 viteze tot de pe un Porsche 911 dar care le gasesc sunt :o fara cuvinte mai bine zis si asta mi-a sarit in ochi datorita pretului scazut mai ales ca zise ca e de Porsche 911 si app toate se fac in cet azi luam una maine 2 si peste o sap am tot ;) dar nu intelegeam ce mama ei de serie are pe ea ! Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutia lui Xellex e 915, de pe 911-le mai noi. 902-ul e mai vechi si nu are rapoarte atat de bune. Evident si preturile reflecta asta. 901/902 sunt la sub 1000 de euri, 915 rar gasesti sub 2000. Acuma depinde ce vrei, doar o cutie in 5 trepte sau vrei pe cea mai buna dar dai ceva bani in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

BRE.. cautai peste tot in topic si nu gasii ce vreau sa stiu:  :dry:

 

merge schimbat capacu' in care intra ambreiajul de la o cutie de 1,6 cu unul de cutie pt. motor de 2 mii?? asta ca sa nu schimb volant de 228.. :icon_confused:

 

vorbim, DESIGUR despre cutii de bus, ca n'am altceva.. se stieeee... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca musca-n lapte... 

 

Are cineva de vanzare o cutie de bus pentru motor de typ 4 (in 6 coaste they call it)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am cutia asta- spuneti-mi va rog, e de tip3 sau de broasca?? daca e de broasca, cam din ce an//model..? :icon_confused:

post-1207-0-98255100-1399830491_thumb.jp

post-1207-0-10610700-1399830512_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!