Jump to content

Cutie viteze


dumi
 Share

Postare recomandată

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • seby

    16

  • jan

    13

  • KRAKEN

    13

  • TZepeSH

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

cauciucurile originale aveau 80 inaltimea

mai sunt pe forum programe cu care poti sa-ti calculezi viteza in functie de diametrul rotii

problema mea- pe cutia mea de viteze nu este niciun cod, doar cel cu 133-al piesei de schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia mea are Seria AM si cred ca e cu a-4 lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia mea are Seria AM si cred ca e cu a-4 lunga.

seria AM corespunde unei cutii cu scurte,standard...cu un raport de 0.93 in a 4-a si un diferential de 4,375

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, daca ai o cutie de viteze scurta cu seria AB sau AM si are diferentialul de 4,375 iar rapoartele sunt aceleas cu una lunga ( din tabel) asta inseamna ca singura diferenta dintre una lunga si una scurta este diferentialul care are si daca da, acesta se poate schimba,

este acela care l-a pus dihorul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi singura diferenta dintre una lunga si una scurta este diferentialul, 4,375 respectiv 3,875...

in schimb cutia medie are un diferential de 4,125 si un rap la a 4-a de 0.89 fata de 0,93 la cea lunga si cea scurta

...cat despre schimbare probabil,nu ma pricep dar trebuie sa mearga

Modificat de dumi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, cei care schimbau nush ce din cutia de bus si puneau la broasca, ma gandesc ca asta schimbau, diferentialul nu?

si inca o intrebare

am de ex pe un 1300 din 65 o cutie dar nu are serie cu litere si intreb daca ea e aceiasi cu una scurta, sau e mai scurta ca cele cu seriile ab am etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, cei care schimbau nush ce din cutia de bus si puneau la broasca, ma gandesc ca asta schimbau, diferentialul nu?

si inca o intrebare

am de ex pe un 1300 din 65 o cutie dar nu are serie cu litere si intreb daca ea e aceiasi cu una scurta, sau e mai scurta ca cele cu seriile ab am etc

poate sa fie orice serie,mai sti cine,ce a pus pe ea...

singurul reper sunt seriile... te uiti la serie,dupa care te uiti in tabelul de mai sus si vezi ce fel de cutie este...intelegi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg asta, dar la cutiile vechi nu mai ai seriile alea, sunt doar numere

ma refeream daca are rapoartele la fel ca una scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg asta, dar la cutiile vechi nu mai ai seriile alea, sunt doar numere

ma refeream daca are rapoartele la fel ca una scurta.

poi nu-i ceva batut in cuie,dar de ex. eu stiu ca multe din broastele cu motor de 1.2 au o a 4-a mai lunga tocmai ca sa poata ajunge la 120 km/h,dar nush nimik sigur...ce stiu eu ca vitezele 1,2,3 sunt la toate cutiile acelasi raport singura diferenta e diferentialul si a 4-a...dar e posibil sa ai pe ea o cutie lunga,se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e adevarat, motoarele 1.2 nu au a 4-a lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am observat si eu ca motorarele de 1.2 nu au raporul din cutia de viteze lung, dar cutia de 1300 are, deci daca ii schimb diferentialul ar trebui sa mearga nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vavi nush,am si zis ca nu stiu sigur doar am auzit,dar e logic ca cutia sa ajute motorul de 1200 sa ajunga la vieze mai mari,sa compenseze caii putere...

cat despre diferential schimbat nush ce sa zic,multi spun ca cutia de viteze e ca cutia pandorei,odata deschisa,numa necazuri aduce...

Dumi

Modificat de rifel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea o cerere.. adica am cautat date despre cuta de bus. ma refer la cum a pus si dumi in primu post

daca da careva de ceva info, va rog sa postati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

acest tabel face referire si la cutii pt motoare de 2000 ? daca nu poate sa-mi spuna si mie cineva unde gasesc ceva similar pentru cutiile de pe motoarele de 2000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Tocmai am demontat de pe un 1500 din '67 o cutie de viteze cu seria D :) . Teoretic ar trebui sa fie o cutie medie, dar nu am putut verifica acest lucru deoarece nu am gasit nicaieri o serie formata doar dintr-o singura litera. Dupa seria de sasiu masina ar trebui sa fie din februarie '67 (11760....) Ma poate ajuta cineva cu o informatie suplimentara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata bine cutia de tarina si sigur o sa gasesti tot soiul de cifre litere SN-uri si PN-uri si pe baza lor ne putem da seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare...

cutia de viteze de pe bus T2, cele cu motorare de 1.6, se potrivesc in vreun fel pe brosc...sau karmann?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu dar logica spune ca ar fi o idee proasta sa pui o cutie de bus ( gandita pentru carat greutati si viteza redusa ) pe o masina usoara sau sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e tot ce tine de seria cutiei, restul sunt coduri ale diferitelor repere.

post-19659-1237917705_thumb.jpg

post-19659-1237918057_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma inseala memoria tipul cutiei este scris pe partea stanga, a soferului, restul sunt coduri de piese (carter, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"All the 'raised' letters and numbers are casting part numbers. The Gearbox Code is stamped into a flat(ish) area on the right hand side, between the driveshaft and the nosecone.

A 1500 Beetle would have had a gearbox code beginning with AC, or AH. (or AE if it had Limited Slip Differential)." e luat de pe volkszone..... uite aici si link-ul http://www.volkszone.com/VZi/showthread.php?t=349216

Sau aici http://www.volkszone.com/VZi/showthread.ph...age=1&pp=10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cutia de bus pe brosc tot nu m am lamurit....

se potriveste sau nu ??? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!