Jump to content

Kit Aerodinamic Leon si Noua Ibiza


Elanul
 Share

Postare recomandată

Porsche Romania , va derula o campanie de promovare a kit-urilor aerodinamice pentru Seat Leon si Noua Ibiza.

Ceea ce unii dintre voi stiati, altii nu, puteti cere , in momentul in care aveti o dauna la masina, bara fata , sau bara spate , sa solicitati in loc de bara originala , sa vi se monteze o bara din kit. Desigur , veti plati diferenta de pret , insa manopera ar trebui sa fie aceeasi. Diferenta pe care ar trebui sa o platiti, ar trebui sa fie doar la bara , ca si piesa, plus grilele si elementele de prindere aferente. Faptul ca va monteaza alta bara, nu justifica manopera mai mare. Faptul ca se vopseste alta bara , nu justifica costuri la vopsea mai mari. Intrebati de disponibilitatea acestor elemente la dealer, in momentul in care va loviti masina. Consilierii de service nu va propun lucrul acesta din comoditate, decat sa isi bata capul , mai bine stau linistiti. Acum insa va urma o informare generala in toata reteaua, dar pina consilierii vor fi obligati sa va propuna si alte variante , intrebati voi. Importatorul va comanda kit-uri pe stoc, care pina in momentul asta s-au vandut destul de bine, (80 buc), doar la Leon, si le va putea sparge in componente, ca sa puteti cumpara pe bucati.

La pretul lor nu se va umbla, dar va trebui sa aveti grija la dealer sa nu va factureze in plus manopera si vopsitorie.

Cereti toate detaliile si stresatii, pentru ca ei nu vor sa isi bata capul. Iar daca va spune cineva ca nu se vinde bara spate de kit separat , va rog sa faceti o sesizare.

Voi intretine acest subiect permanent , odata cu inofrmatiile noi aparute.

Pentru orice intrebari, ..topicul e deschis. (rog un moderator sa il incadreze corect si sa il faca sticky.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare si bine de stiut. Multumim pentru info. Merge la sticky pana la terminarea promotiei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca va arata destul de bine si al meu cu asa ceva mai ales ca e galben !

leon_kitt.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E valabil si pentru LEON 1M?

NU din pacate. Pentru Leon 1M toledo vechi si alte masini mai vechi de 4 ani, Porsche Romania, prin reteaua de dealeri , va face o promotie, pe care o va promova in media (fac topic separat), cu niste preturi foarte bune la piese. Si anume se va materializa printr-un discount la piese de 25%, toata gama de piese , si un 10% la ulei , care reprezinta 33% din valoarea unei revizii. Dealerii , la sfatul nostru , ar putea sa suporte un 10% discount la manopera. Nu toti sint de accord, ex: Avia motors, dar in schimb Porsche Vest 2 a zis..DAAA sigur. E vorba de socotelile fiecaruia.

Modificat de Elanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am beneficiat de o bara fata fr si grila cupra in septembrie,gratie unui dobitoc.

cel de la service mi-a sugerat,am avut de ales intre cea fr/cupra si cea aero.

am ales de fr pt ca cea aero era mai joasa si am amici care si-au pierdut ''prizele'' negre.

eu nu am platit nimic diferenta

mi se pare o initiativa buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mentionez ca desi pina acuma se puteau achizitiona componente din kit, separat, problema in care am intervenit este pretul. SI anume, daca puteai cumapra o bara fata/ spate de kit cu o anume suma, mult mai mare , acum, prin fragmentarea kit-ului , intelegem faptul ca se vor reduce preturile la componente, astfel incat , in momentul cumpararii pe bucati , pretul total al componentelor sa nu depaseasca pretul kit-ului intreg.

Deci un calcul simplu, bara fata + spate + eleron + praguri = pretul kit-ului, cumparat complet.

Si zic asta pentru ca cine a intrebat, bara de aero, costa in jur de 50mil. O sa fac un print screen din Etka.

Modificat de Elanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bara de aero, costa in jur de 50mil.

asa mult?

esti sigur?

cea de cupra/fr e in jur de 1300ron...si sa mor de nu e mai frumoasa/agresiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mult?

esti sigur?

cea de cupra/fr e in jur de 1300ron...si sa mor de nu e mai frumoasa/agresiva

sigur. e stupid , dar nu facem noi preturile ci Fabrica. Da, asa e, la Cupra si Fr, dar e vb si de gust. Mi se pare ca in ton cu linia geneala a masinii, Fr, Cupra nu se potrivesc. SInt bari agresive, cu colturi si unghiuri drepte. Pe cand Aero...e la fel cu masina, multe linii curbe. E vb de preferinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Elanul:Foarte tare initiativa celor de SEAT si multumit ca ne-ai adus in vedere acest lucru.

Faza este ca in Constanta, la dealerul SEAT zonal, kit-ul AERO costa 4500 lei tot. Fara vopsit si fara manopera de montaj.

Nu se poate sa coste doar bara fata sau spate sau amandoua 5000 lei.

Undeva este o greseala sau nu ai inteles tu bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Elanul:Foarte tare initiativa celor de SEAT si multumit ca ne-ai adus in vedere acest lucru.

Faza este ca in Constanta, la dealerul SEAT zonal, kit-ul AERO costa 4500 lei tot. Fara vopsit si fara manopera de montaj.

Nu se poate sa coste doar bara fata sau spate sau amandoua 5000 lei.

Undeva este o greseala sau nu ai inteles tu bine.

Te rog sa recitesti postul .

NU am zis de bara fata si spate 5000. CI pretul pieselor din kit adunate , vandabile ca si repere separate sa nu depaseasca , sau poate cu putin pretul kit-ului.

Si anume bara fata + spate + praguri + eleron + toate grilele sa fie la fel ca pretul kit-ului. Adica daca azi vrei sa cumperi doar bara fata si maine bara spate , iar peste 2 sapt rastul pieselor, la final cand tragi linie sa nu te coste mai mult decat daca ai fi cumparat kit-ul intreg tot odata.

Aceasta masura se face deoarece pe bucati ar costa mult mai mult decat kit-ul in sine.

post-8900-1232962215_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si zic asta pentru ca cine a intrebat, bara de aero, costa in jur de 50mil. O sa fac un print screen din Etka.

Scuze. Nu am citit eu bine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce e nasol la bara aero este faptul ca acea grila nu e bine prinsa si exisa riscul sa o pierzi pe drum.

stiu multe cazuri si chiar m-am uitat la cum se prind...cateva cleme mici,plus ca plasticul e f rigid si se rupe usor

ai idee daca se vor furniza separat si aceste grile/prize negre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce e nasol la bara aero este faptul ca acea grila nu e bine prinsa si exisa riscul sa o pierzi pe drum.

stiu multe cazuri si chiar m-am uitat la cum se prind...cateva cleme mici,plus ca plasticul e f rigid si se rupe usor

ai idee daca se vor furniza separat si aceste grile/prize negre?

Categoric. Orice piesa din kit , va avea posibilitatea de a fi cumparata separat si la un pret ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!