Jump to content

Probleme mici si enervante


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Salut.

Apropos de bricheta...Se poate seta (muta) de pe + permanent pe + contact? Sau de unde se poate trage un fir cu + pe contact in zona cotierei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate,se muta firul corespunzator intr-un locas gol  din panoul de sigurante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In panoul sigurante nu este nici o siguranta cu plus contact (sa apara cand pun contactul si sa dispara cand scot cheia) iar locurile libere nu au fire in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

singura problema pe care o am acuma este cu iluminarea acului a indicatorului la motorina si temperatura apa nu mi se aprind intotdeauna la punerea contactului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce masina ? la Superb 2 ? daca da, ledurile de pe placa clusterului, sunt problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la superb 2 cateodata merg si cateodata nu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie refacute lipiturile, daca tot asa face, atunci inlocuiesti ledurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Cum reusesti sa refaci lipiturile  ?

Desfaci bordul ? care e procedura ?

Cand am citit posturile de mai sus mi-am amintit faptul ca un amic, posesor de Superb 2,  ce nu este membru al formurului  umbla de ce ceva timp cu partea superioara mijloc  a cadranului ce indica viteza, neluminata. Ledul / ledurile ce erau responsabile de acea zona, au cedat sau undeva este un contact imperfect.

A avut aceleasi simptome, cand iluminau , cand nu, pina la in moment dat cand s-au decis definitiv sa "nu".

Stiu ca omul a vorbit telefonic la Skoda Timisoara , fara sa mearga insa  la o verificare si i s-a spus la acea vreme ca trebuie sa schimbe intreg bordul !!!, acesta fiind  ''sigilat''. 

Evident,  a lasat-o "moarta" si tot asa circula. I-as face o surpriza placuta daca I-as oferi informatii asupra modului  cum ar putea rezolva situatia.

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca la o reprezentanta ti se spune ca se schimba bordul. Nimeni nu se baga la o lucrare/bricolare de genul asta.

Trebuie sa dai jos ceasurile de bord si sa umbli probabil la placa cu circuite, sa verifici mufele si lipiturile. Pentru un electronist e lejer de facut, trebuie doar sa-i duci bordul. 

Ar trebui sa fie destui in TM care sa te ajute, la ce multinationale care lucreaza in automotive aveti ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/5/2011 at 11:37 AM, sarbul said:

 

Nu pe mine trebuie sa ma ajute, din fericire eu nu am astfel de probleme, ci pe amicul meu care a preferat sa nu-si prinda urechile si sa circule fara iluminare a cadradunului vitezometrului,  exact in zona intre 80 si 120 km. Din cate stiu, a mai incercat si variante genul careia o propui tu, insa, tot asa , nimeni care sa se bage. Speram sa fie cineva pe aici care sa poata furniza ceva informatii suplimentare, cineva care sa mai fi avut o problema de genul si sa ne impartaseasca modul in care a rezolvat.. .

 

Ps: sesizez ca eu am o problema reala la modul cum reusesc sa postez. Scriu de pe tel si nu reusesc sa ma descurc cum mi-as dori...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
adrian_ciurariu

prieteni aceeasi problema am avut si eu la superb , am gasit un tip la vaslui care a dat jos ceasurile si a pus leduri foarte simplu , nu e nimic complicat de facut , trebuie  putina indemanare . Cost 150 ron  dar diferenta e semnificativa , e altceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am primit si eu instiintarea pentru a ma programa in service pentru schimbarea softului.

A mai fost careva cu motorul de 170 cp, ati simtit eventuale modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De azi inainte postati separat in topicurile de probleme punctuale, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!