Jump to content

Faza scurta obligatorie si ziua.


andREI
 Share

Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?  

525 voturi

  1. 1. Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?

    • Da, foarte utila, scade riscul accidentelor
      338
    • Da, poate fi utila uneori
      127
    • Mmmm... nu sunt sigur ca e utila
      16
    • Nu cred ca ajuta cu ceva
      24
    • E inutila... cred ca doar mareste consumul
      4
    • Ar fi groaznic!! Consum marit, uzura becuri etc.
      15


Postare recomandată

Sunt pentru folosirea fazei scurte in afara localitatii...este de foarte mare ajutor.

cat despre proiectoarele de ceata (cele situate jos in spoiler,nu cele integrate in far) sunt pt folosirea lor in orice conditie,atata timp cat sunt bine reglate.in schimb folosirea stopului de ceata trebuie sa fie doar in conditii meteo nefavorabile.

Paul_L a dat cea mai buna explicatie utilizarii proiectoarelor:

"De la orice distanta proiectoarele de ceata nu trebuie sa lumineze mai sus de 50 cm. Daca iti lumineaza mai sus sunt aiurea reglate si nu te vor ajuta nici pe ceata. Proiectoarele de ceata sunt gindite sa lumineze numai soseaua si sa nu se ridice raza in cimpul vizual ca sa nu te deranjeze dispersia luminii in ceata . Un proeictor bine reglat nu va deranja niciodata decit pe cei care se oftica ca ei nu au . :-)"

eu sincer mai repede ii condamn pe cei care isi monteaza becuri mai puternice si isi ridica farurile! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 427
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    36

  • razdan

    27

  • Ice_2k

    26

  • Zorro Classic

    26

de folosit sa se foloseasca, dar de catre TOTI participantii. Sunt unii care uita sau pur si simplu nu doresc sa si le apinda. Dupa parerea mea in conditiile actuale cand restul au farurile aprinse , acestia sunt adevarate pericole, pentru ca daca vezi farurile stii ca vine masina, dar daca intri intr-o depasire te uiti dupa faruri si te trezesti cu un camuflat in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai atins un punct tare aici.. am patit si eu stand in coloana sa depasesc, vedeam o groaza de masini pe contra-sens cu farurile aprinse si am plecat in depasire... surpriza in ultimul moment din cauza luminii slabe am vazut o dacie veche fara lumini trasa mai pe dreapta pe contra-sens, interesant e ca era pe drum european unde este obligatoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!