Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord


PaulBogdan
 Share

Postare recomandată

Ce treaba au ele cu airbag-ul din scaun? Problema este in conectorii de sub scaun(asta daca airbag-ul e ok).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e in directa legatura,"declansatorul" responsabil de airbag-ul lateral(aflat in scaun) se afla in usa..eu asa am inteles din tot ce s-a discutat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect dar acum depinde si de eroarea pe care o ai...banuiam o eroare de igniter...posteaza eroarea si vedem.In conectorul din stilp ai fire intrerupte?Daca da,refa legaturile ,sterge eroarea si vezi daca mai apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intampin si eu o problema cu airbag-ul lateral din scaunul de la sofer la Octavia 2 FL.Si asa cum patim toti uneori am tratat problema oarecum in ordine inversa si m-am dat de ceasul mortii sa aflu ce e,demontat scaun etc etc etc.Dupa ce am rasfoit tot topicul asta am fost la masina si am verificat firele din "burduful" acela dintre usa si stalp si...surpriza,atasez poza cu locul faptei sa imi spuneti daca sunt firele responsabile 100%.Ele oricum vor fi reparate,dar sa stiu daca mai am de cautat.Multumesc cu aceasta ocazie tuturor celor care au postat in acest topic informatii folositoare

 

senzorul de impact lateral se afla in usa - da, de la acele fire ai problema.

 

iti era mai usor sa scanezi masina, dupa care sa mergi direct la sursa problemei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se puneau in scurt nu riscam sa se declanseze airbag-ul lateral? 

Si totusi..vad ca e o problema generala,chiar nu au gasit o solutie din proiectare la ea?

Modificat de alex_optick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Baieti.

 

am un Golf 6 din 05/2009 varianta "cheala" , si m'ar interesa sa-mi pun un volan de GTI. aveti idee daca se potriveste? eventual daca imi vor merge comenzile ?

 

si daca ma poate ajuta cineva, sa-mi spune si un pret pt instalare.

 

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

first of all, thanks for reply.

 

nu, nu am comenzi, este trendline...din ce stiu, airbagul s-ar potrivi pe cel de GTI. dar ma intereseaza daca trebuie schimbat calculatorul de coloana..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Baieti.

 

am un Golf 6 din 05/2009 varianta "cheala" , si m'ar interesa sa-mi pun un volan de GTI. aveti idee daca se potriveste? eventual daca imi vor merge comenzile ?

 

si daca ma poate ajuta cineva, sa-mi spune si un pret pt instalare.

 

va multumesc.

 

 

first of all, thanks for reply.

 

nu, nu am comenzi, este trendline...din ce stiu, airbagul s-ar potrivi pe cel de GTI. dar ma intereseaza daca trebuie schimbat calculatorul de coloana..

 

schimbi doar volanul - airbag-ul se potriveste, pt volanele de GTI sau R, cablajul pentru volan comenzi si calculator de coloana. Cumperi unul cu CH, CJ, CK - daca masina este DSG, ultimul nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutiile legate de pret, etc - nu se pot discuta in ariile tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor!

Am si eu o problema legata de airbag.

Daca puteti va rog sa-mi interpretati si mie eroarea, va sunt recunoscator.

Multumesc!

Address 15: Airbags        Labels: 1K0-909-605.lbl
   Part No SW: 1K0 909 605 C    HW: 1K0 909 605 C
   Component: 07 AIRBAG VW8   013 2100  
   Revision: 02013000    Serial number: 0033HD07BLXM  
   Coding: 0012343
   Shop #: WSC 01269 785 00200
   VCID: 2C57210A8FA8155EFD-8078

   Subsystem 1 - Serial number: 6332MSME093B0854B

   Subsystem 2 - Serial number: 6342MSME093A232DE

   Subsystem 3 - Serial number: 6351HSME06332612X

   Subsystem 4 - Serial number: 6361HSME064874715

1 Fault Found:
01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199) 
            001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intareste contactele din mufele de la scaunul soferului sau pune firele pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti

Am si eu o problema la airbag la Golf 5 1.9 tdi

Am dat intr-o groapa pe partea dreapta pe fata si s-a aprins in bord martorul de la Airbag.

Am fost la service si mi-a sters eroarea. Dupa cateva ore mi-a aparut din nou, am mai fost odata si mi-a dat Eroarea pe tester ca ar fi "Circuitul de declansare al airbagului frontal pasager dreapta" Mi-a dat cu spray de contacte pe mufe si toate bune aproximativ 3-4 zile dupa iar a aparut. Astazi am fost iar si aceasi eroare si era alt electrician la service si mi-a sters eroarea si dupa s-a bagat si a miscat de mufe a tras a impins si nimic nici o eroare. El mi-a spus ceva sa fie de la capsa de declansare. Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intareste pinii din mufe, eventual taie-le si pune-le pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci  martorul a aparut atunci cand am dat intr-o groapa. Si nu a umblat nimeni la mufe inainte doar pur si simplu cred ca sa  scuturat zdravan senzorul din bara dreapta. In momentul de fata am anulat airbagul pasager si nu s-a mai aprins nimic. Ca spunandu-mi pe tester ca e circuitul declansator airbag frontal pasager  ma gandesc ca ala este. Nu ala declanseaza airbagu? Cum pot sa verific daca ala e de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai fa o scanare si pune exact eroarea care iti apare. Abia dupa aceea iti putem spune cu exactitate, care este rezolvarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut scanare si asta mi-a spus. Eroare Circuit declansator airbag frontal pasager 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, valu123 said:

Am facut scanare si asta mi-a spus. Eroare Circuit declansator airbag frontal pasager 

 

valu.... exact asta te-am rugat - nu o eroare povestita... ci eroarea asa cum apare la tester - cod - s.a.m.d. - pentru ca este foarte important, in diagnosticare si remediere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e problema ca nu am luat codul si eroarea e stearsa momentan e ok asa nu a mai aparut. Daca o sa apara iar o sa merg si sa vad codul si il postez. Dar ma gandeam ca s-a mai confruntat cineva cu problema asta. 

Ok multumesc. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine, cand se aprinde, mergi la o diagnoza si solicita eroarea pe stick, mail, etc... o postezi si vedem exact.

erori de acest gen sunt mai multe - mai multe cauze.... mai multe rezolvari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Al Bundy said:

Intareste pinii din mufe, eventual taie-le si pune-le pe direct.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!