Jump to content

Norma poluare - Euro?


Popescu Costy
 Share

Postare recomandată

Polo 6N2 1,6 16V, desi conform VW au Euro 4, in Romania sunt inregistrate la Euro 3 (vezi si aici http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf) . Solutie: contestatie + plata testarii RAR a nivelului de poluare. Parca sare de 1500 EUR (deci nu prea merita pentru o masina care costa cam 5-6000 EUR).

Pufy, ai pile la RAR in Brasov?

asa zisa lista euro3 de pe site nu mai este valabila, aceea lista era valabila pana a se introduce taxa de prima inmatriculare, adica incepand cu 1 ian. 2007, intru-cat inaninte de a intra in UE nu era asa mare valava cu normele euro...de ex. exista renault laguna 2 inscrise inainte de 1 ian. 2007 care conform certificatului sunt euro4 dar se stie clar ca renault a produs motoare euro4 doar din 2005, asa ca daca te duci acuma cu o laguna clar va fi euro3...cam asta e povestea, asa ca nu va mai luati dupa lista aceea...o sa incerc sa pun cateva liste in care sunt trecute clar normele euro la toate motoarele....deci 100% AUA = euro4 si nu e nevoie de pile la RAR :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    6

  • Popescu Costy

    5

  • keyafy

    4

  • The Kello

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zorro , era vorba de 1.4 16V cod AUA ...ala este garantat Euro 4 fara nici o pila .... mai sunt si alte 1.4 16V (AUB, etc ...) , 1.6 16V ...(vezi APE :P ) care nu stiu daca sunt EURO 4...dar AUA ...e numai unul :D :wub: :wub:

PS: I miss you all :( ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la rar grivita cu brieful si mi-au zis ca daca in brief scrie ca e euro 4 si motorul e cel de pe acte,este euro 4 ! Voi vedea la inmatriculare.Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare: ce s-a intamplat cu forumul de pe vwpolo.ro, nu mai merge ???????????????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in mentenanta :)

Mai exact se schimba serverul parca si hosting-ul ... dar isi revine curand ;) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 16V APE este EURO2!

OT: Ciocu' mic amandoi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Polo GTI 1.6 16 V
Polo 6N2 1,6 16V, desi conform VW au Euro 4, in Romania sunt inregistrate la Euro 3 (vezi si aici http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf) . Solutie: contestatie + plata testarii RAR a nivelului de poluare. Parca sare de 1500 EUR (deci nu prea merita pentru o masina care costa cam 5-6000 EUR).

Pufy, ai pile la RAR in Brasov?

eu am 1.6 16 V si e euro 4 conform RAR.Motorul e AVY si exista atat cu euro 3 cat si cu euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot gasi o lista cu tipul de motor si norma de poluare pentru polo? Ma intereseaza pentru un polo 1,4 din 2000 60 CP. Pe talonul din germania scrie EURO 4 dar tipul motorului nu scrie. Unde pot sa caut tipul motorului altundeva in afara de talon? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania nu motorul este ci masina. Asa e si logic: mai exista acolo un catalizator, niste sonde si altele. Conform unui comunicat al Vw, incepand cu anul 2000, TOATE masinile VW Polo respecta standardul EURO 4. Dar vad ca nu a ajuns si la RAR. Ca de obicei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat numai la Polo 6N si 6N2! Rog sa se mute acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tipul motorului este AUD cel putin yo asa am pe al meu polo care are tot 60cp si 1400cmc nuami ca este din 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot gasi o lista cu tipul de motor si norma de poluare pentru polo? Ma intereseaza pentru un polo 1,4 din 2000 60 CP. Pe talonul din germania scrie EURO 4 dar tipul motorului nu scrie. Unde pot sa caut tipul motorului altundeva in afara de talon? Mersi!

Tipul de fapt seria motorului o gasesti si in portbagaj, daca ridici covorasul langa roata de rezerva...e o hartiutza acolo cu multe serii printre care si cea de motor...in cazul meu este AUD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am cumparat recent un golf 4 din 02/1999

motor 1.4 16v serie AHW

se poate identifica la rar cu euro3???

post-38467-1231932791_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, ai toate sansele sa fie Euro 2 :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Vw Polo an 2000 1,4 16V cod AUA,100% EURO 4,acum am venit de la rar si fara atentii pe acolo a trecut fara probleme !!! Bafta to all. :) :)

Modificat de The Kello
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce stiti de injectoarele de la benzinare 6N2 , se curata , ca eu am probleme cu unul ..nu mai lucreaza?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu zic ca este euro2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut

polo 6n2 cu motor de 1.4 16v 55kw - cod AHW este euro 2 (este montat si pe golf 4 acelasi motor si la fel este euro 2)

- cod AUA este euro 4 (euro 3 cu asemenea motor nu este)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

SaluT! ma scuzati daka nu postez unde trebuie dar am si eu o intrebare! de curand am gasit un Vw golf 4(2.8 for motion) din 10/2000. intrebarea mea este ce euro are? are euro 4? arata super si la un pret aporape de nimik! multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In mod normal ar trebui sa fie Euro 4.Eu la un polo 6n2 din 10.07.2000 am avut norma de poluare euro 4 la R.A.R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mishudragos

1.4 16v 101cp cod motor AFK ce euro are daca stie careva pls??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul motor este AFH nu AFK.

Euro 3 nu este pentru ca nu se regaseste in lista motoarelor Euro 3 a celor de la RAR.

Poate fi ori Euro 2 ori Euro 4 . Depinde si anul de fabricatie. Cel mai bine intrebi la VW (reprezentanta) sau le dai un mail in Germania .

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!