Jump to content

Recodari si adaptari cu VCDS


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

Verifica in fisierul debug care era codarea initiala a centralei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    36

  • F l o r i n

    29

  • vw11wst

    17

  • Ex member

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am un prieten cu un Audi TT 8N din 2001 ce are pompa (ecu) ABS/ESP defecta...nu primeste semnal de la Steering Angle Sensor..

Am pus o pompa compatibila (nu exact la fel ca si cod) si aceasta primeste semnal de la Steering Angle Sensor, insa are alta codare la Soft Coding si Shop# WSC ... tocmai de aceea imi da si eroarea No or Incorrect Coding.

Am incercat cu login-ul 40168 insa tot nu merge.

Ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pompa de ABS are si PR ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e un Audi TT 2001 1.8T cod motor APP si are controller ATE ESP MK20 cu codul 8N0 907 379 ... am pus una compatibila cu codul 1C0 907 379

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am si eu o problema foarte stresanta: de vreo un an lampa a treia de frana(respectiv haion la fabia combi elegance) nu mai functioneaza, nu mai ajunge plusul la ea, aceasta fiind buna, daca ii aduc un plus aceasta se aprinde. Am studiat schema electrica aici pe forum si am aflat ca firul de duce undeva in spatele bordului, dar cu am curaj sa desfac acolo( mai este o mufa intermediara pe aripa spate dreapta dar nici acolo nu sunt probleme).

Cel mai stresant lucru este ca la fiecare apasare de frana imi bipaie si imi apare in display ca am un bec ars pe frana! Se poate dezactiva undeva aceasta lampa, s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul dintre lampa si becul de frana este ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiano30002003

Vreau sa stiu pot folosi vag com 4.09 sa schimb instrumentul de bord pt un golf 4 1.6 16 motor azd. Pt ca cand incerc sa scriu nr de chei sau sa recodez can gateway mi se pare ca nu face nimic.

Am reusit sa fac toate modificarile in noul instrument este un vdo, functia range aprindera lumina cand bag cheia modificare km folosid vag commander si straniu o banala interfata pe serial, ceea ce sincer nu credeam. Dar nu reusesc sa fac nimic cu vag com. Specific fac exact ceea ce scrie pe situl ros tech

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare tuturor,

apelez si eu la amabilitatea celor mai priceputi pentru a-mi ajuta un prieten, posesor de audi a4 (cred ca model b8, masina e din 2010) pentru a dezactiva avertizarea de centuri. in cautarile mele pe net am gasit asta:

Removing Seatbelt Chime:

[17 - Instruments] [Coding - 07] -> Long Coding Helper -> Byte 0 Bit 2-4 – Seat Belt Warning inactive

conform imaginii se alege varianta dorita

dar varianta mea de vagcom (10.6.4) nu este documentata pe codarea acestui modul.

pot seta manual in binar byte-ul 0? care ar fi valoarea pentru bitii 2-4 (sau valoarea binara a intregului octet)? cred ca imi scapa ceva, ca nu inteleg cum se pot seta de exemplu valorile 08 sau 0C disponibile in lista cu doar 3 biti (respectiv 2, 3 si 4), si n-as vrea sa fac vreo tampenie...

codarea lui pe modulul 17: 0F00080002000008010000

multumesc anticipat!

post-67251-0-88664400-1339175591_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la Coding,. cat ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FLORIN, am pus mai sus, banuiesc ca e partea bolduita:

Address 17: Instruments (J285) Labels: 8T0-920-xxx-17.clb

Part No SW: 8K0 920 900 B HW: 8K0 920 900 B

Component: KOMBIINSTR. H20 0255

Revision: 00000000 Serial number: CIJ17TX99

Coding: 0F00080002000008010000

Shop #: WSC 02391 823 56573

VCID: 295DF997F969

edit:poza pe care o atasasem era luata de pe net ca exemplu despre cum s-ar face operatiunea cu o versiune mai desteapta/documentata de vagcom

Modificat de doni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Discutiile legate de interfete/softuri piratate sunt interzise prin regulamentul forumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Cum se seteaza webasto sa apara in meniul settings de pe consola ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare la totii am si eu o intrebare,se poate activa ridicarea automata a geamurilor la inchiderea masini din telecomanda la un passat b6?mentionez ca nu am alarma instalata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai la apasarea mai lunga pe incuiat - pana pleaca geamurile - dupa care urca singure.

Se face din Long coding, pe 46 - convenienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ms mult dar nu am reusit sa fac ridicarea automata in schimb am descoperit ca am alarma pe masina(dupa 2 ani de cind am masina)si am reusit sa o activezsi mai vreau sa precizez ca cei de la vw acum un an au zis ca nu am alarma si ma costa 500 euro cea oem :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna colegilor.Am un g5 si am incercat sa activez deschiderea hayonului din cheie.acum masina se comporta astfel>la deschiderea masini sare si hayonul .eu as dori sa se deschida tinand mai mult pe butonul de hayon de la cheie. am incercat o multime de combinatii si numai aia buna nu imi iese. va rog ajutati-ma careva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat info despre setare intensitate iluminare ceasuri de bord (si extins toata iluminarea masinii) cu Vag-com. Reglajul functioneaza corect din potentiometru, insa intensitatea maxima (vazuta noaptea) este prea mica pentru mine (sunt vizibile cadranele). La alte masini am observat intensitatea maxima mai ridicata. Daca stie cineva de unde s-ar putea regla aceasta valoare cu vag-com (interfata ce o detin) ar fi super de impartasit (pentru mine cel putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce sa setezi cu vcds-ul, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va rog ajutor cu vag comul.nu reusesc sa ma conectez la modul 46 .merge doar la engine si vreau sa setez inchiderea si deschiderea usilor.am versiunea 311.2 si o interfata cu cip serial convertor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deconecteaza acumulatorul masinii pentru cateva secunde, reconecteaza si incearca si dupa sa faci diagnoza. Cateodata ajuta. La ce masina incerci ca acum am observat ca ai golf 3?

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina din semnatura

merci de sfat o sa incerc probabil maine ca acum sunt la servici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta nu cred ca ai ce diagnostic si setari sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca nu, deoarece nu are 46-Convenienta.

Intra pe 35-central lock, adaptation sau coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vreo experienta deosebita cu golfurile 3 si este posibil sa ma insel dar, conform schemelor electrice din elsa, nu apare linie de diagnoza la modulul de inchidere. Niste date suplimentare despre masina ne-ar ajuta sa elucidam problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!