Jump to content

Vreau sa repar masina in alt service decat cel agreat


puricele
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

vreau sa repar masina in alt service decat cel agreat de catre firma de CASCO.

Stie cineva cum procedez? preturile sunt mai mici ca la reprezentanta (nu am facut expertiza, dar asa este in mod sigur).

Ma intereseaza care ar fi pasii si daca trebuie sa platesc eu (ceea ce nu este recomandat de nimeni!!!)

Cat timp ma poate plimba firma de casco pana va plati catre service a.i. sa imi iau masina?

In cazul alegerii reprezentantei sunt aceleasi probleme?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vor fi probleme. Te duci si vorbesti cu agentul constatator, si ii explici ce vrei. Eventual lista cu service-uri cu care colaboreaza compania de asigurari la care ti-ai facut tu casco. Ar fi bine sa il intrebi care este valoarea calculata de ei in programul "audatex" (ceva de genul asta - cauta, ca am citit acum cateva zile pe un alt topic) pentru ca daca service ul iti da deviz mai mare decat ce au ei in program diferenta o vei plati tu.

Bafta.

PS: cred ca topicul va fi inchis deoarece s-a mai discutat pe forum aceasta problema.

Te salut, si bafta cu reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit, caut ce m-ai sfatuit!

scuze daca s-a mai discutat si nu am fost mai rebdator :D

dar e prima busheala (bara fata avariata de mine in parcare!) de cand am masina si vreau sa merg cu temele facute la firma de casco.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vino duminica la intalnire si discutam mai detaliat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe celalalt topic ce s-a intamplat... imi pare rau, asta e, shit happens. Si eu am ambele praguri "tunate".

Sfatul meu e sa te duci la politie, iti iei dovada (cu putina diplomatie, cred ca scapi de puncte si amenda), mergi si vorbesti cu casco, si vezi ce te sfatuieste agentul constatator. Daca nu iti da inlocuirea reperului (desi este greu de crezut, bara fiind rupta, nu indoita) cere-i asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu unu nu iti recomand s-o repari in service care nu este agreat de catre firma de asigurare,

si eu am o dauna platita din luna Mai, si inca nu am vazut bani returnati de la firma de asigurari.

te plimba de nu-ti mai tra masina si e posibil sa nu-ti plateasca toata paguba.(sa nu-ti plateasca orele de manopera, sau piesele),

ce sa zic inarmeazate cu rabdare si tutun,

multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: va rog sa puneti si firma la care ati avut dauna, macar sa stie cei din aceeasi localitate!

observ ca problemele difera de la localitate la localitate in promptitudinea si calitatea reparatiilor la aceeasi soc. de asig.!

Respect!

Modificat de dem3ntor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Deci eu am avut in 2008, 2 dosare de dauna la OMNIASIG. Unul a fost un mic accident iar la al doilea dosar am avut nevoie de vopsire totala dupa ce am gasit-o toata zgariata in parcare. Constatatorul imi e vecin si mi-a spus clar ca nici o societate de asigurari nu poate obliga sa mergi la un service sau la altul. Tu alegi service-ul, care poate fi oriunde pe teritoriul Romaniei. (cel putin asa mi-a spus vecinu`). Intradevar pretul trebuie sa fie < sau = cu cel din programul lor. Mie de exemplu, la accident, mi sa-au rupt si clemele la faruri si mi-au dat inlocuire, logic. Ei, m-am interesat cat sunt cele originale si apoi am mers la un magazin tuning si mi-am luat faruri in pretul acela (era vb de vreo 1200 ron). Am dus factura la ei, au pus-o la dosar si gata. Ce-i drep e ca trebuie sa astepte cam mult firma respectiva de la care am cumparat farurile pana platesc astia factura...cam intr-o luna si ceva s-a facut plata. Daca platesti tu in 30 de zile sunt obligati sa-ti dea banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proprietarul este cel care decide unitatea in care se efectueaza reparatiile. Asiguratorii au dreptul sa refuze plata sumelor ce depasesc costurile "de reprezentanta".

Audatex este un program de devizare care are teoretic toate normarile "de reprezentanta". Nu este tocmai asa. Un ex. este la Passat B6 - D/R bara fata + Dezechipat / Echipat - 16 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF TOPIC - eu sunt cel in cauza cu Passat-ul.

ON TOPIC - piesele necesare reparatiei, din devizul dat de service, li se par cam mari celor de la asigurari (ei motivand ca la reprezentanta sunt mai ieftine-nu toate piesele ci numai 2 repere). In cazul in care devizul dat de reprezentanta este mai mare decat cel de service (si in mod sigur asa va fi) si asiguratorul nu vrea sa-l plateasca integral ce e de facut?

Asiguratorul are dreptul sa refuze si acest deviz (cel dat de reprezentanta - adica refuzul platii integrale a devizului)?

Ce pot face in cazul refuzului asiguratorului de achitare integrala a reparatiei (atat pentru devizul dat de service cat si pentru cel dat de reprezentanta)?

p.s. Nu-mi sugerati cautarea unui service care va cadea pe solutia data de programul asiguratorului! (n.r. Audatex).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"In cazul in care devizul dat de reprezentanta este mai mare decat cel de service (si in mod sigur asa va fi) si asiguratorul nu vrea sa-l plateasca integral ce e de facut?" - pai, in contract de obicei scrie ca preturile trebuie sa fie mai mici decat la service autorizat (repr). daca duci un deviz de la repr. si se vede ca preturile sunt mai nici decat la repr. ar trebui sa nu mai caraie. daca nu vor, singura sansa e reclamatie la CSA cu ambele devize atasate.

Si eu am probleme cu un program asemanator (inacs) in care au niste preturi de parca as avea dacia 1310.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

spui ca parca ai avea dacia 1300? pai nici la dacia 1300 nu au preturile astea. uitati exemple de preturi de piese luate din calculatia facuta de euroins pentru bmw-ul meu. cititi si va minunati. mai devreme m-am certat cu una de la bucuresti care se ocupa de dosarul meu. a pus punct. 69 mil imi dau si atat. din 192 mil cat a facut audatexul.

senzor parcare 148.63 lei pret real 450 lei (aproximativ)

toba esapament 579.86 lei pret real 1200 lei

toba intermediara (aia cu catalizatorul) 295,85 lei pret real 2500 lei (fara catalizator)

tripla stanga spate 234.31 lei pret real 700 lei

preturile sunt pentru piese originale, masina mea inainte de acciodent fiind intacta (abia o adusesem). si acum ultimele doua preturi, pe care eu le-am considerat bataie de joc, jignire asa cum le-am spus si lor in adresele trimise si la telefon.

tampon toba 0,07 lei pret real in jur de 80 lei

izolant toba 0,07 lei pret real in jur de 200 lei.

si acum si niste manopere

schimbat aripa stanga spate (cu demontat luneta si tot portbagaju) 120 lei real cam 15-20 ore (socrul meu este tinichigiu la G&P braila si stie) deci cam 8-10 milioane vechi. in rest 20 lei pe linie la ce mai e de reparat/inlocuit.

urmatoarea mea mutare ---- tribunalul ca la csa le-am facut reclamatie. si inca niste chestii cu care au incercat sa ma abureasca. la ei se scade uzura din piesa noua care se inlocuieste (total ilegal) si inacs-ul asta de care se vorbeste, ei il considera persoana juridica autorizata (asta mi-a spus madam cand am intrebat-o daca programul asta e autorizat sau daca de erori avand in vedere ultimele 2 preturi pe care vi le-am prezentat).

deci haideti sa platim asigurari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am depus reclamatie la CSA din ianuarie, primul raspuns. care a venit dupa fix 30 de zile a fost "ne cerem scuze, dar nu am primit inca documentatia de la firma de asigurari pentru a putea demara cercetarile.... " o sa pun un scan zilele astea. am trimis iar sesizare in care le-am spus ca acela nu este un raspuns demn de o autoritate in domeniu (e normal ca aia sa le dea "documentatia"). Cat despre preturi.. D_zeu cu mila, si tu ai facut greseala pe care am facut-o si eu (am semnat ca primarul!)

Poti sa incerci si la ANPC sa faci sezizare! Cu CSA-ul m-am lamurit!

LE: aici este raspunsul de la CSA Post #20

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu am fost cu o cunostinta pe toata filiera(ARDAF),dupa o bataie de joc evidenta:discutii cu cei de la daune,cu cei de la antifrauda,audienta la sediul central,reclamatie la CSA(nu am auzit pe nimeni sa rezolve problema aici),reclamatie la ANPC(raspuns politicos de genul bla-bla-bla),avocat.E pe rol.

Mai sigur cu un avocat ce a avut genul asta de "procesuri".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tampon toba 0,07 lei pret real in jur de 80 lei

Scuze dar asta e chiar :vaidecapulmeu: Cred ca nici materia prima care intre in producerea unui tampon (chiar si de proasta calitate) nu costa 700 lei vechi....

la ei se scade uzura din piesa noua care se inlocuieste (total ilegal)

Imi place ca la inceput companiile de asigurari s-au aliniat la Audatex (rau-bine, era macar un reper REZONABIL cu preturi acceptabile (adica nici service-ul nu incarca dar nici la calitate nu se facea rabat)). Daca au scazut de 3 ori cat audatexu...

Am mai auzit de treaba asta cu uzura la piese care mi se pare iarasi, absolut genial... De parca daca masina are vechime si piesele care mi le monteaza ei sunt vechi... Jesus cum s-a ajuns... :vaidecapulmeu: Cum li se mai permite unor asemenea firme sa mai activeze pe piata? (intreb retoric ca este evident cum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si vina noastra ca s-a ajuns aici , pentru 20 lei preferam ceea ce este mai ieftin in ideea ca cel putin la RCA nu avem noi treaba , insa asa gandeste si vecinul ....si uite asa ajungi sa te loveasca unu care a gandit tot ca tine si incepi sa iti smulgi parul din cap de complicatii !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sustin aceasta idee.

Macar din spirit civic si ar trebui "amendati" asiguratorii neseriosi prin achizitia asigurarii RCA de la firme serioase.

Sa facem un exercitiu de presupunere. Am cumparat o asigurare RCA noname si fac un accident serios la care RCA nu plateste paguba sau nu deconteaza regresul . Stiti ce se intampla? Este chemat vinovatul in instanta solidar cu asiguratorul noname.

Pe scurt vinovatul ajunge sa plateasca in locul RCA-ului noname. Nu mai adaug deranjul, timpul pierdut, nervii samd...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti chestia asta cu diferenta de pret unui pensionar sau unuia care traieste din somaj.Asigurarile se supun aceleiasi legislatii (ambigua si stufoasa);pana nu vor fi obligati asiguratorii sa ofere servicii de calitate,nu se va schimba nimic in mentalitatea asiguratilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sustin aceasta idee.

Macar din spirit civic si ar trebui "amendati" asiguratorii neseriosi prin achizitia asigurarii RCA de la firme serioase.

Sa facem un exercitiu de presupunere. Am cumparat o asigurare RCA noname si fac un accident serios la care RCA nu plateste paguba sau nu deconteaza regresul . Stiti ce se intampla? Este chemat vinovatul in instanta solidar cu asiguratorul noname.

Pe scurt vinovatul ajunge sa plateasca in locul RCA-ului noname. Nu mai adaug deranjul, timpul pierdut, nervii samd...

cum sa plateasca vinovatul?

exercitiu este gresit: in instanta sunt chemati cei doi dar asiguratul prezinta rca-ul si cu asta basta.

daca instanta hotaraste ca mai este ceva de platit atunci obligatoriu va plati firma de asigurari.

asta legal, ca de multe ori cei pagubiti cer bani de la vinovat prin alte metode nu chiar legale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios? Te astept prin Bucuresti la TMB sa vezi cam cati proprietari sunt "chemati in garantie" pentru ca nu acopera RCA-ul valoarea daunei.

Pana si eu am o problema similara (personala) in care l-am dat in judecata pe cel ce a produs accidentul.

Iti dau un hint ca sa nu mai vb in necunstinta de cauza. Tu lovesti din vina ta un Golf 4 asigurat Casco la 10000 Eur . RCA-ul tau va plati CASCO-ului V.M.D. (cauta in norme sa afli ce inseamna) iar de restul daca este o firma mai acida si doreste te va da pe tine in judecata.

"asta legal, ca de multe ori cei pagubiti cer bani de la vinovat prin alte metode nu chiar legale." - nu asta am zis . M-am referit doar la metodele legale. Iar restul postului tau e doar o parere naiva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Un pic de ajutor si pentru mine... chiar daca nu am problema cu o masina din grupul VAG. Saptamana trecuta am fost lovit de un taximetrist grabit in timp ce se afla pe banda 2 fara sa se asigure a trecut pe unu unde eram eu ... avarii rezultate aripa stanga fata, far stanga, semnal stanga, bara fata sparta, grila bara fara sparta, oglinda electrica si incalzita sparta carcasa, rupt suport si distrus partea electrica(nu mai merge) dupa calculele lor in regie prorie reparatia masinii costa 1132 lei - 24 TVA asta insemnand aproximativ 900 lei. La dacia service dupa ce am discutat cu un inginer de acolo (pe care il cunosc) a trimit un om sa se uite la masina si a spus ca doar vopsitul costa atata(300 lei pe piese) aripa, bara, oglinda,... un far aprox 300 lei, semnal 90 lei , oglinda 300 lei, bara nu mi-au trecut-o hotii de la euroins la schimbat ca cica a mai fost reparata, la fel si grila din bara care avea un surub in ea... deci dupa un calcul simplu... reiese 1600 lei + usa nu au trecut-o la retus, semnalu din aripa nu lau trecut care e zgariat si cica trebuie si ala schimbat, ... acuma ce e de facut? ei mi-au dat un deviz sa il semnez pentru 1132 lei dar nu e conform a ceea ce zice serviceul? Masina este un ford mondeo 1.6 din 1995 vopsea metalizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar devizul de reparatie nu e facut de omul din service,care stie ce si cat costa?agentul de asigurari nu ar trebui doar sa constate pagubele si sa le treaca pe procesul verbal?Dar si asta de fata cu tine si apoi sa iti dea lista cu service-uri cu care au contracte ca sa alegi unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kelu, da am semnat dar pe ce am semnat eu nu scrie nimic despre suma oferita.

adiboss, el din cate stiu eu face constatarea si dupa aia intra pe Audatex si de acolo imi face devizu insa devizul facut de el este mediocru de mic...:-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Tu te-ai dus la un service cu care au ei conventie?

Daca da, acestia trebuie sa ceara reconstatare daca e cazul si apoi sa intocmeasca devizul in vederea obtinerii acceptului de plata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!