Jump to content

Pierderi lichid spalare parbriz


sebastian stefan
 Share

Postare recomandată

Nu aruncati cu pietre....am citit toate posturile si nu am gasit nimic...

Asadar pierd lichid de spalare pe undeva prin fata si nu imi ajunge la stergatorul de la luneta...cupla de la luneta este ok,cea de la lonjeron de asemeni este ok... Ceva pareri ???

Multam' fain

@Imhotep.....am avut aceiasi problema numai ca am depistat-o repede ca pierdeam lichidul pe undeva sub bord de imi curgea pe picioare :icon_thumright: dupa verificarea traseului am depistat ca mai prelingea si pe langa pompa de vacuum...in principiu am gasit ca pierde pe la cuplele de imbinare...se slabesc in timp sau plasticul de la cuple devine rigid la frig si usor incepep sa scape....iti recomand sa verifici traseul furtunului incepand de la pompa sau daca nu vrei sa dai spoilerul jos, incepand de sub baterie pe langa pompa de vacuum de la frana...la intrare in bord...pe sub bord...prin prag....etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DragosR

    8

  • Imhot3p

    7

  • sebastian stefan

    5

  • mihai60

    4

Spoiler-ul trebuie sa-l dau jos ca este lovit :vaidecapulmeu: cand o sa am "timp" sa-l schimb o sa verific si cuplele respective...

In masina nu imi intra picatura de apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut asa cum a zis si colegu trebiue sa desfaci la roata in stanga e posibil sa iti curga la pompa daca nu cumva o fi bidonul spart ca parca ziceai ca spoilerul e lovit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect..spoilerul este lovit,dar este in partea dreapta si problema o aveam inainte de a lovii spolerul...

cat timp este lichid in bidon pot spala doar parbrizul,la luneta nu ajunge picatura de lichid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta nu iti ramine decit sa mergi la o ghicitoare daca tu nu vrei sa faci ce ti se spune :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai nu ma fi rau....dar este prea frig sa ma apuc acum... o sa incerc ceva mai tarziu...

Oricum,multumesc mult pentru informatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sint rau dar ma irita putin situatii d-astea :Driver::

tu nu vezi nimic suspect la masina ta, ne intrebi, noi raspundem fara sa vedem ce ai acolo, nu faci ce zicem si apoi tot tu te intrebi ce are => rezulta timp pierdut pt noi :Driver:

daca acum e frig, stai sa vezi mai incolo ce vine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat iti ajunge pe parbriz insemna ca rezervorul e ok...problema ramane la traseul lunetei care trebuie verificat cu atentie....pune pe cineva in masina sa "pompeze" iar tu te uiti atent la cuple/conducte/imbinari....sa observi unde ai pierderi...atata vreme cat stropitoarea nu e actionata nu ai cum sa iti dai seama pe unde scapa deoarece poate sa se prelinga undeva unde nici nu ai cum sa vezi.....si iti recomand sa rezolvi problema acum cat sunt 10 - 20 grade afara.....ca la -20 o sa-ti tremure dintii in gura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor,va multumesc pentru sfaturi si o sa actionez exact asa cum mi-ati spus....

Maine ma apuc de treaba si o sa revin cu detalii.....multumiri inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a rupt furtunul care duce apa la luneta in tubul de cauciuc de la hayon. Stie cineva cum pot repara acest furtun? si la mine curgea pe la aripa stanga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo s-a rupt si la mine; dupa ce l-am reparat o data s-a rupt din nou. S-a rupt in celasi loc, si anume, in locul unde se facea indoitura, la intrarea in hayon. L-am reparat cu o bucata de tub de cauciuc, dar de data asta am cautat unul in unghi drept, pentru ca acolo se face o indoitura care in timp se sectioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stropeste in spate si sub presul stang din spate e plin de apa.sa fie de la asta?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

SI mie mi sa intamplat sa-mi curga apa prin partea din spate roata stanga. Am mers la servis si sa rezolvat problema .Mi-au spus ca furtunele au niste imbinari de plastic ,care din cauza frigului au iesit.Mai rau acum de cand a dat gerul ,a inceput sa-mi picure apa pe sub bara fata partea soferului ! Nu stiu cum sa ma uit la bidonul de apa ,poate observ ceva si pot remedia fara o vizita la servis !Driver.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum e si mai rau ca mi s-a scurs tot lichidul de parbriz ,si am sters parbrizul cu un burete care cred ca a avut o pietricica in el si m-am ales cu niste zgarieturi pe el naspa ! Asa ca nu mai stergeti cu ,,orice'' Aveti ideee cum sa ,,sterg'' zgarieturile de parbriz??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgirieturile de pe parbriz le poti anula cu un ciocan sau o piatra; pe urma o sa pui unul nou fara nici o zgirietura :rolleyes:

ca sa ajungi la vas, desfaci roata stinga si scoti contraaripa din plastic si asa o sa ai acces la o mare parte a vasului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns .O sa revin dupa ce o sa rezolv problemele ,inclusiv cea cu parbrizul :D

Modificat de Aditu
Quote aiurea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ... de ieri a intrat in familia noastra si un Polo 9N3, versiunea comfortline ... dar are o problema referitoare la vasul pt. lichidul de parbriz ... picura din el sau pe la ceva furtune ... imi puteti da niste indicii cum sa identific problema? unde ar trebui sa ma uit prima data? furtune,coturi, vas, etc ... Mi-ati fi de mare ajutor ...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai zice daca iei topicul asta la lecturat de la inceput? crezi ca vei gasi solutia problemei tale ?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa dau roata jos si aripa sa vad ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se pare ca e separatorul dintre luneta si parbriz ... am dat comanda de altul :icon_thumright:

si @DragosR .. NU, nu cred ca gasesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei carora nu va merge spalatorul spate, intrucat este acelas sistem ca la Ibiza, aruncati o privire aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat motorasul cu separatorul luneta/parbriz si acum nu mai am pierderi ... toata afacerea 45 ron ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vezi sub calculator este o inbinare care a sarit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Am observat recent ca pierd lichid de spalat si n-am presiune la spalat parbrizul.Acum 1 luna am gasit furtunul din haion sarit l-am pus la loc l-am si asigurat,dar acum observ ca pierd lichid si in fata in dreptul spalatorului si se prelinge si in portbagaj pe aripa din stanga.As avea nevoie de o schema detaliata a instalatiei de spalare.

sal

aceeasi problema am avut si eu si tre sa faci urmatorul lucru...sa desfaci aparatoarea stinga fata si dupa ce ai indepartat aparatoarea o sa constati ci furtunul ce pleaca de la pompa de lichid parbriz este tocit pina la sectionarea transversala a lui...concluzie..de la trepidatiile motorului acel furtun dintrun plastic mai tare se freaca de aparatoare pina se sectioneaza...rezolvare..retezi furtunul de unde e tocit si il prelungesti cu o bucata de furtunas prin inbinare...tre sa ai grija ca furtunasul trebuie sa reziste la o presiune mai mare...eu asa am facut si functioneaza si in ziua de azi..ca sa schimbi tot furtunul nu recomand..bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut colegi,bineinteles ca am si eu o problema:D

De cateva zile am observat ca nu mai ajunge lichid pe luneta si surpriza,am desfacut tot haionul,probe...alea alea...nu ajunge nici macar la haion,ca mai tarziu sa descopar o fisura undeva in dreptul scaunului soferului(cred ca e in sasiu)...pe unde mi se scurgea tot lichidul care trebuia sa ajunga la luneta.Aveti idee cum as putea sa scot acel furtun sa-l inlocuiesc,o schema ceva?danke

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!