Jump to content

Activare martor usa deschisa, la GOLF 4.


Dan Fizesan
 Share

Postare recomandată

Switchu ala are 2 pozitii : duce odata masa la lampa portbagaj si nu duce la ccm si acesta vede hayon deschis

                                         si a doua duce la ccm ca sa inchida circuitul si lasa lampa fara masa ; corect?

Daca switch functioneaza atunci unde e problema cu martoru hayon si avertizarea pe BC? Specific ca nu stiu daca a mers vreodata. De cand am luat eu masina nu mi-a functionat. Am inteles ca ar putea sa nu fie fir tras de la CCM la IC ???E posibil asa ceva sa nu fie instalatia completa? Datorita acestui fapt intreb de pinul de iesire din CCM si intrare in IC. Masina model edition, si are multe dotari si daia cred ca acest martor ar trebui sa merga si sa aiba instalatia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • Al Bundy

    10

  • ovidiu94

    10

  • JackD

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai, verifica daca da ajunge informatia de la switch in ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch--- CCM t23/15 maro/negru---CCM pinul ?---pinul 16 IC maro/albastru, sau switch maro/negru direct la IC pinul 16 maro/albastru care ajunge desigur si in CCM la t23/15 maro/negru??

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ceasuri ajunge maro/albastru, la pin 16, in mufa T32 albastra.

 

este aceelasi circuit care pleaca catre CCM si care acolo ajunge maro/negru (care pleaca din pin 1 de la switch, tot maro/negru) - in T23, pin 15 - au un nod de legatura, pe cablaj.

 

deci, verifica daca ajunge in CCM si mai departe in ceasuri - daca nu ajunge in ceas, da-i masa acolo sau fa punte de la conexiunea care ajunge la ccm, de proba - ca sa nu ai vreo problema pe cablaj

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

buna ziua .acceas problema am si eu .se aprinde becurile in portbagaj si portiere fata stanga.dar nu arata martorul in bord ca hayon deschis sau portiere.de unde ar putea fi problema ,mentionez ca este masina din semnatura an 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu nu ai martor de portiera deschisa daca ai de portbagaj, la anul tau de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.dar martorul hayon deschis nu apare.desi merge becul din portbagaj


ar putea fi un fir rup din mufa de la hayon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de usa nu ai, de portbagaj ai.

 

switch-ul are doua contacte - simplificat.... unul aprinde lampa, celalalt aprinde martorul din bord - poate switch-ul este defect pe partea aceasta... sau probleme cablaj, comunicatie, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firul maro/negru care pleca din pinul 1 de la switch portbagaj la firul maro/negru la CCM T23/pinul 15. De acolo masa ar trebui sa plece in ceasuri (IC) din CCM din pinul 15 la T32 albastra pinul 16 firul maro/albastru.

Posibil sa nu ai fir tras din CCM in IC. Poti incerca sa vezi daca merge becul din ceasuri punand o masa pe pinul 16/T32 albastra.Daca ti-a mers vreodata ai fir tras si interrupt pe acest traseu de mai sus.

Nici la mine nu merge dar o sa ma ocup cand s-o mai incalzi ca si asa am mai multe de facut pe la CCM. La mine cred ca nu are traseul tras din CCM in IC.

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, mi-am achizitionat ceasuri de golf 4 cu maxidot IMMO3 si vreau sa le montex pe un seat 1M. Mai trebuie trase ceva fire sau nu da poata arata usi deschise?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, chiar daca masina ta are BC acum, trebuie trase firele de can de la modulul confort la ceasuri, ca sa iti arate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

deci sa inteleg ca CCM reprezinta modulul de confor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da CCM este modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ce fire trebuie să trag din CCM la IC maxidot immo 3 să-mi arate ușile deschise? IC - ul e schimbat acum, mașina e din 99 și arată  doar hayon ul deschis cu scrisul aferent. Până să adaptez ceasurile pe mașină îmi arăta pictograma mare cu mașina, acum nu mai apare deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am dat masa in ceasuri mufa albastra t32/16 pentru martorul de portbagaj deschis si nu se aprinde. Led in acel loc are, ca am avut ceva probleme cu 2 leduri care s-au aprins odata cu pozitiile (cele de langa displayul cu ceas), si am vazut ledul fizic. Cat despre instalatia electrica am masurat daca vine masa in ccm si ajunge la pinul t23/15 dat in ic t32/16 nu (chiar daca are fir in acel pin).

Dupa ce am vizionat un filmulet pe youtube,am vazut ca persoana care a facut filmuletul avea contactul pus si la punerea contactului acel martor de portbagaj deschis se aprindea pentru 2-3 secunde (check) si pe urma se stingea. l-a mine nu se aprinde deloc, nici la punerea contactului.


Merge doar cu contactul pus? Eu cand am dat masa in ic nu aveam contactul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit in manualul masini ca nu trebuie sa ai contactul pus pentru a functiona martorul m-am apucat si am desfacut ceasurile. Am vazut ca am led acolo si m-am apucat sa alimentez masa pe pinul 16 si pinul 23 plus permanent (terminalul 30) si merge. Pe pinul t32/16 exista fir la mine maro/negru. Am dat masa pe acest maro negru din t24/15 CCM si merge dar numai cu contactul pus. Acum e contradinctie in ce scrie in manual, scheme electrice si cum merge in realitate.

Am masurat daca vine plus permanent pe t32/23 si vine. Poate din cauza cablului care este la pinu t32/16 sa faca figuri (la pinu 16 am pus masa mea si am lasat si cablul vechi)?

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MArtorul de usa deschisa se aprinde doar cu contactul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual zice : ,,19 - Afisare deschidere usi si capac portbagaj

Afisajul trebuie sa se stinga atunci cand toate usile si capota sunt inchise (pana la ultima rasta).
La autovehiculele echipate cu sistem de navigatie este afisat in indicatorul multifunctional toate usile deschise precum si capota motor/portbagaj deschise.
Acest afisaj lucreaza fara ca, contactul motor sa fie pus si trebuie sa se stinga dupa 15 secunde dupa ce s-a incuiat autovehiculul.''

Am incercat cu ceasurile scoase sa iau + de pe pinul 23 si masa de pe caroserie si lampa de control a mers fara contact pus deci e plus permanent pe 23. Dupa am luat acest + din pinul 23 si masa de la ccm t24/15 si iarasi lampa s-a aprins. Urmatorul pas a fost sa pun firul care era deja in mufa t32/16 plus firul pus de mine de la ccm t24/15 (masa) si + din 23 si ce sa vezica nu s-a mai aprins lampa. Acum nu am testat cu ceasurile puse sa scot de tot firul vechi de la t32/16.

Care e logica?

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, am citit tot aici dar nu găsesc un răspuns pentru mine căci nu e chiar comuna treaba. După trecerea la immo3, i-am cerut persoanei care a făcut-o să îmi activeze și martorii pentru ușa deschisă. Acesta a făcut-o, dar doar pentru ușa șoferului, am văzut ulterior. Cum pot face sa le vadă și pe restul?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic. Adica, alt modul confort cu 1c0 959 799x, alte calculatoare de usi, compatibile cu acest modul si modificat instalatia electrica pt acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi este vag cum a reușit la ușa șoferului să activeze martorul și la celelalte nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti este vag...deoarece nu cunoști. Ti-am explicat mai sus ce ai nevoie,  daca vrei sa iti afiseze si celelalte usi. 

Immo 3 necesita toate acele componente

Modul conf 1j0....cum ai tu, stie doar de usa sofer. Recodezi can gateway cu 00006.....si iti afișează usa sofer, capota.... mai departe, ai lista. Daca simți nevoia afișării....spor la modificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare tuturor, 

De curând am montat pe golful meu (an 1999) geamuri, oglinzi electrice și cheie telecomandă. Toate le-am luat de pe un alt golf donator (calculatoare usi, calculator confort 1JO 959 799 J, cu 2 mufe, cabluri, etc)... greu, dar a meritat, totul functioneaza perfect, mai puțin închiderea-deschiderea  haionului. Broasca este nouă (cu acel switch).

Problema este că, dacă descui mașina și ridic haionul (fără să deschid nici o ușă), mașina se încuie în aprox. 15 sec, nu recunoaște portbagajul deschis, nu cred că este normal și sigur nu am legat cablurile corespunzător la modul.

Întrebările mele sunt: 

1. Pe ceasurile de bord la modelul meu, cu modulul existent, ar trebui să se aprindă martorul cu haion deschis ? (martorul l-am verificat si este în turometru).

2. Broasca de la haion are 3 fire. Maro, maro/albastru care cred că alimentează becul din portbagaj (funcționează la deschiderea haionului în prezent), iar firul maro/negru unde trebuie să meargă la modulul meu și la ceasuri? 

 

Mulțumesc și iertare de lungimea scrisului.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai martor portbagaj deschis, in bord.

Ce cod motor are masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!