Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

Da , rezistentele sunt de care are baracuda , deocamdata sunt ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu,kitul de la Baracuda merge super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

revin cu problema rezolvata,adica inlocuirea rezistentei din sezutul scaunului sofer.Am gasit exact ce aveam nevoie tot pe forum la rubrica vanzari(alte accesorii)la "DanuAL" din Alba Iulia.am cumparat rezistente de sezut exact ca cele OEM ,am descusut rezistenta defecta si am cusuto la loc pe cea noua;calitate garantata cu minim de cheltuiala dar putina munca.daca aveti nevoie de detalii vi le ofer cu placere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am scos modulul de incalzire scaune de sub scaunul soferului si e facut praf.Ca sa nu cumpar unul nou degeaba, cum pot verifica la mufa de la modul, daca circuitul este complet?Adica sa mut butonul de la incalzire pe o treapta si sa verific cumva cu buzzerul.Am vazut ca acolo e o mufa cu 8 pini.Stie cineva ce reprezinta fiecare pin?Pe care ar trebui sa tin aparatul de masura ca sa vad daca circuitul e complet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce sens e facut praf ?:mecanic sau sa supraincalzit???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nu stiti la golf V ce numar are siguranta care se ocupa de scaunele incalzite? ca am umblat pe acolo cand s-a ars siguranta de la spalatorul de faruri si cred ca am mutat siguranta astora si acum nu mai functioneaza. nu este urgenta mare, ca numai iarna le folosesc, dar totusi, as vrea sa fie totul functional pe masina. cu multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sc4 cea de mica putere si SC37 cea de alimentare a rezistentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. Ma uit azi sa vad care a cedat.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat, nu a cedat niciuna, insa cea mare de 30A era mutata la pozitia S36, ca se poate pune si acolo, insa habar nu am la ce ajuta.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La mine pana anul trecut incalzirea in scaune mergea perfect.

Anul asta de cand o folosesc, scaunul soferului se incalzeste foarte putin, succesiv de la 1 la 5 dar mult mai putin decat in mod normal si cel din dreapta care functioneaza normal.

Am citit tot topicul, nu am gasit nici o pista, ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate s-au rupt unele rezistente prin el, daca te urci in genunchi exista riscul sa cedeze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am apucat si eu de operatiunea de instalare a pernelor de incalzire in scaune ( cele de la DanuAL ), dar parca-mi pare rau deja. e horror sa dai husa jos de pe scaun!!!

nelamuriea mea este urmatoarea:

husele sunt prinse cu 3 tije de plastic de sezut cu ceva clipsuri de plastic, cum se vede si in poza atasata. pernele sunt dintr-o singura bucata, si ca sa le trec pe sub husa am gasit 3 solutii:

a. le tai pe la tijele respective sau

b. descos materialul de care e prinsa tija si cos la loc cu perna de incalzire cu tot sau

c. incerc sa bag perna de incalzire sub tije

Q 1. se pot taia, coase sau orice altceva aceste perne de incalzire?

Q 2. care din solutiile de mai sus o recomandati sau daca aveti una mai bune, va rog!

Q 3. are importanta pozitia pernei? adica partea cu care sa fie spre burete sau spre husa?

Q 4. senzorul de greutate n-o sa sufere de la caldura?

Q 5. si o ultima intrebare, cum sa spal husele? ( daca tot le-am dat jos :) ), masina de spalat? 30 grade, detergent lichid sau manual, evetual alta solutie :).

multumesc.

post-78748-0-83486200-1319761881_thumb.j

post-78748-0-40752400-1319761889_thumb.j

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine e parfum cu tijele alea de plastic. sa vezi cum e la O2 FL ca husele sunt prinse de tijele din burete cu inele de metal, inele care nu se mai pot refolosi, se inlocuiesc cu soricei de plastic.

In dreptul chestiilor alea rosii de pe burete fa o gaura in pernele de incalzire (daca sunt de carbon) si urmaresti forma buretelui.

Nu inteleg ce zici de partea cu caldura. Pune cu firele cat mai in sus sa vina caldura mai repede.

Senzorul de greutate nu este influentat de pernele de incalzire.

Ai climatronicul cu butoane? Ai modulul de incalzire de sub scaun ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy. In momentul asta sunt foarte fericit, fiindca ma asteptam la solutia cu descusut si cusut la loc, care era ceva mai grea :D. asta pare a fi cea mai usoara cu gaura la plastice.

Mda, tije din acelea am si eu doau pe partea din spate a spatarului :D.

Am comandat climatronicul si unitatea de sub scaune ( 1K0 959 772 ), mai urmeaza sa comand cablajul de la kufatec, sau daca stiti alte solutii, sunt foarte bine venite :).

Ce nu mi-e clar inca legat de cablaj, ca nu l-am vazut exact cum arata, e ca, masina fiind din 2007 are un singur modul sub scaunul din stanga ( cel putin Etka asa zice ) si zicea cineva si in acest topic, si nu stiu daca o sa trebuiasca sa trag un cablu de sub scaunul din stanga pana sub scaunul din dreapta sau vine direct din bord. Presupun ca e varianta 1, cu cablaj de la scaun sofer la scaun pasager fiind nevoie sa fie cuplate rezistentele dupa unitatea de control. Sper sa-mi fie de ajutor si daca vad cablajul :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul ar trebui sa fie de genul: o bucata pentru scaunul pasagerului pana in podea , oa lata bucata pentru scaunukl soferului, si o alta bucata intre podeaua scaunului soferului, bloc de sigurante, climatronic, podeaua scaunului pasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat si eu rezitenta pernelor si la mine cea pentru spatar are in jur de 5 ohmi si cea pentru sezut are in jur de 4,4 ohmi. Nu am eu foarte multe cunostinte de electronica dar din cate tin minte, U=R*I, deci in cazul meu o perna de sezut va avea consum de I=12/4,4 ~ 3A iar o perna de spatar in jur de I=12/5 ~ 2,4A, in total in jur de 11A. Am gresit eu ceva la calcule sau chiar atat de mult consuma aceste perne? Duce alternatorul un consum suplimentar atat de mare? Termistorul meu la 24 de grade arata 8K ohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alternatorul duce 140 A. si daca centrala vede ca alternatorukl nu face fata taie alimentarea unor consumatori,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert nu-ti fa probleme cu amperajul ca ce ai masurat tu este rezistenta la temperatura camerei ,ele cand incep sa se incalzeasca isi modifica valoarea in sus si astfel curentul scade si mai este si termistorul care monitorizeaza treaba acolo.eu am schimbat rezistenta sezutului care a fost defecta cu alta luata tot de la danu -al dar am descusut-o pe cea veche si am cusut-o pe cea noua si aiesit treaba buna.....succes!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am ales si eu varianta mai profi, sa descos si sa cos pernele, doar ca din pacate nu sunt sigur ca a fost alegerea prea buna, nu ma refer la solutie ci le executie :(. Am gasit un tapiser in TM, care se lauda ca face nu stiu ce lucrari complicate, creaza tapiserii de la zero pentru masini samd ( SQLEVEL se numesc in timisoara, pe calea Dorobantilor nr. 1 ). Pana la urma sa va arat si voua ce a iesit :), poate va dati si voi cu parerea :)

- le-am zis exact cu care fata spre tapiserie sa-mi coase, a fost de acord cu mine ca asa trebuie, apoi mi-a cusut exact invers, si a avut tupeul sa-mi zica "asa e mai bine"

- cusaturile nu sunt drepte

- pe langa cusaturi mi-a lipit nu stiu ce banda cu prenandez sau ceva lipici, nu inteleg nici acum de ce! probabil sa ascunda ceva, dar mi-e groaza sa desfac

- tapiteria are niste tije pe interior de diferite dimensiuni, care normal ca le-a pus aiurea, nu la locul lor

- am lasat tapiseria 1 zi, dar s-a imbacsit cu fum de tigara de parca as fi fumat toata viata in masina, si chiar nu se fumeaza deloc in masina!!!

- in magazin miroase a fum de parca s-ar fuma in continuu ( cu siguranta asha e ), si nu se aeriseste deloc. nici nu vreau sa ma gandesc ce e in atelier :D.

post-78748-0-07653300-1320390247_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut. Mi-au ajuns si mie piesele pentru incalzire ( dupa indelungi asteptari ). problema mea este ca nu stiu cum sa conectez cablurile :). mai exact mufele de pe cablajul kufatec sunt cele 2 din stanga, banuiesc ca cea din stanga vine sub scaunul soferului unde se gaseste si unitatea de control , iar cea din mijloc sub scaunul di dreapta. Mufa unitatii de control ( mufa din dreapta ) are o structura total diferita fata de mufele de pe cablaj si fata de mufele de la pernele de incalzire :(. Aveti idee cum fac adaptarea? Si inca o problema, mufa care merge sub scaunul din dreapta are doar 3 fire ( 2 pentru alimentare si una care merge la climatronic ), iar pernele mele au 2 fire spatarul ( rezistenta ), si 4 fire sezutul ( rezistenta si termistor ), deci dupa calculele mele mi-ar trebui cel putin 4 fire in conditiile in care unesc rezistentele de la spatar si sezut. Rog sa ma lamuriti si pe daca aveti idee :).

post-78748-0-08387300-1321277604_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspund tot eu :). cred ca am nevoie de 2 cablaje :

1K0 971 392 FJ - dreapta

1K0 971 391 FJ - stanga

Poate sa-mi confirme cineva, pls?

Sau o schema a legaturilor mi-ar fi de mare folos.

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai nevoie de cablajele din scaun, dar alea poti sa le faci singur, cauti mufa pereche de la cele car5e la ai acum, ceea ce ai tu se monteaza in podeaua masinii, mufa cu mai multe contacte se monteaza sub scaunul din DREAPTA acolo unde vine si mufa cu 8 pini ai unitatii de control. Pernele se leaga in paralel, deci ai 2 fire, la unul din ele se leaga si un capat al termistorului si ceea ce rezulta se leaga la masa. Mai tarziu iti postez si schema. Din ce an e masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este din 2007.

din ce am citit pana acum pe forum, unitatea de control la masinile din 2006 incoace, este doar sub scaunul din stanga, si din cate imi dau seama, nici nu ajunge sa duc mufa cu mai multe contacte sub scaunul din dreapta, din cauza ca panoul de sigurante este in stanga soferului, iar CECM inca nu stiu exact unde se afla :(.

atasez poza cu cablul de la Kufatec si comentarii cum cred eu ca ar trebui sa fie. te rog sa ma corectezi daca gresesc.

daca ai, poti sa pui si schema pentru cablul la care se conecteaza unitatea de control?

multumesc.

post-78748-0-22324800-1321349921_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, unitatea de control este sub scaunul pasagerului, dar vad ca . cablul e facut sa fie tocmai invers, nu e o problema.

CCM este sub panoul de sigurante.

Printing from Tmplt6.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult.

stii cumva si codul mufelor? eu ce am gasit pana acum , dar nu sunt 100% sigur ca sunt bune:

carcasa mufa incalzire scaun 10 pini ( mama ) - 1J0 972 725

pini - ???

carcasa mufa unitate control incalzire scaune 8 pini ( mama ) - ???

pini - ???

carcasa mufa perna sezut inclazire 4 pini ( tata ) - ???

pini - ???

carcasa mufa perna inclazire 2 pini ( tata ) - ???

pini - ???

din cate stiu eu la reprezentanta se vand carcasele si pinii mufelor separat, de aceea le-am trecut asha :).

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!