Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

In functie de anul de fabricatie al masinii de pe care ai luat scaunele, comanzi de la kufatec.de cablajul pentru incalzire scaune.

Cablajul vine si cu schema de montaj.

Daca ai cumparat scaunele complete, atunci ar trebui sa aiba si modulele pentru incalzire.

Spor la treaba :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa dotez si eu masina cu incalzire in scaune. dupa ce am citit pe forum am observat ca e complicat sa adaptezi o instalatie aftermarket la butoanele originale (vorbesc de g5). am cautat indelung si am gasit pe sitzheizung.de un produs ce se cheama classic vario. a montat cineva pana acum si poate spune o parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

popilam, tocmai asta spuneam, ca nu stiu ce inseamna acel "complete". In plus, am luat si cablurile, efectiv am desfacut instalatia electrica a masinii (cea pt dezmembrat) , ca sa vad eu efectiv unde vin firele... postia mea e afost ca am luat si firele de la centuri si de la airbag-uri, in loc sa ma concentrez doar pe firele de la incalzire. Drept urmare, am toate cablurile dar nu stiu sa le montez :zzzzz: Si am si ceva emotii, sa nu ma trezesc ca imi ia masina foc peste noate. De aceea, as avea nevoie de cateva indicatii de la cinva care a mai montat.

Un coleg de forum m-a ajutat cu o schema, dar nu mai gasesc post-ul (cred ca a fost mutat, era in sectiunea golf IV :D ). Daca a comandat cineva instalatia si are schema.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajuta?

heating.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x Al Bundy! ;) Exact ce mi-a dat alt coleg de forum inainte sa imi fie mutat postul. Sti cumva din ce program provine pdf-ul asta? Sau poate cineva sa ma ajute cu mai multe indicatii? Sau sa imi recomandati pe cineva care am poate ajuta? Un pret?

Trist e faptul ca in schemele alea apare "Heated front seats control unit, under driver seat", ceea ce ma face sa cred ca imi lipseste o componenta, si anume acel modul de incalzire cum e numit prin unele posturi (la golf IV...) :)

Abia astept sa rezolv problema asta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PDF-ul provine din ELSA.

MAi mult decat cu scheme nu avem cum sa te ajutam aici, daca treci prin Bucuresti te ajut cu montajul.

Si de acel modul degeaba se vorbeste in aria de G4 deoarece la G4 nu exista, doar la G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt din Valcea, dar lucrez in Buc, deci 99% din timpul meu aici il irosesc. Mi-ar prinde foarte bine daca ne-am intalni si ai putea sa imi dai niste indicatii concrete. Mersi mult :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
claudius3334

Buna, as vrea sa evit un nou topic si scuze ca nu scriu legat de incalzire scaun. Am o problema cu scaunul sofer si anume imi e stricata reglarea pe verticala a scaunului (acea maneta). As dori sa intreb daca are cineva un ghid de manipulare/desfacere a scaunului sau daca a mai avut cineva astfel de problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Eu am desfacut si paradesfacut scaunele mele cu ocazia upgrade-ului la scaune incalzite. Acum nu stiu daca e ok sa dezvoltam subiectul aici, dar zi-mi unde nu te descurci si te indrum eu. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@qBert: Dupa cum ti-am spus si in PM acel control unit ( 7L0 959 772 ) se gaseste sub ambele scaune la Golful meu. La sofer in dreapta, la pasager in stanga. Spor in continuare!

dsc04189o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat urmatorul lucru:

Atunci cand trec de la un nivel la altul ( ex de la 2-3 sau chiar descrescator 3-2) primesc un impuls de caldura in scaun, dupa care incalzirea continua in ritm normal. nimic deranjant dar sesizabil.

A mai sesizat cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@qBert: Dupa cum ti-am spus si in PM acel control unit ( 7L0 959 772 ) se gaseste sub ambele scaune la Golful meu. La sofer in dreapta, la pasager in stanga. Spor in continuare!

Mersi Lucian. Poate vreunul din colegi ma lamureste si pe mine..imi trebuie 2 asemenea module? Repet, eu am cumparat scaunele de pe un golf v dauna totala. Am doar scaunele, cabluri cu mufe, unitatea de clima (partea cu butoane). Inca nu am reusit sa le instalez, nu cred ca ma descurc singur. Imi lipseste modulul acela de sub scaun...am mai primit sfaturi de la unii, ziceau ca e un singur modul. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu pana in 2006 sunt doua module - cate unu sub fiecare scaun. Dupa 2006 este doar un modul, sub scaunul soferului.

Trebuie sa verifici daca ai mufe ptru module sub ambele scune, sau sa aflii din ce an era masina dezmembrata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aham. Vad ca ma apropii din ce in ce mai tare de adevar :santa: Acum..exista vreun coleg in Bucuresti (care are scaune incalzite) si doreste sa testam mufele mele...daca se potrivesc pt tipul de dotare cu un singur modul... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Scheme simple pt conectarea scaunelor incalzite vw golf 5 :D

Modificat de dani_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Back! Am un singur modul sub scaunul soferului, si cablajul meu corespunde la a doua schema din imaginile postate de dani ( fffoooaare utile, fffoarte simple :) )

Acum, eu fiind novice in ceea ce priveste electronica si venind de la masina, poate ma lamureste si pe mine cineva in cateva privinte:

1. Firul de la pinul 2 (drivers seat) se duce in modulul climatronic pe pinul 10, dar la care mufa? A, B, sau C?

2. firul de la pinul 1 (drivers seat) se duce in mufa C (pin 1 la mufa C) din cutia aceea mare care se afla in spatele tabloului de sigurante? intrebare capcana: de unde pot procura si eu pinii aceia pt mufe?

3. Firul de la pinul 12 climatronic ( ce mufa? A, B, sau C?) se dice in L/2 ?!?!? L/2 asta, se refera la conectorul acela mare, unde intra 2 fire super groase? Daca da, cu ce fir, cat de gros trebuie sa plec de la L/2 la tablou si de la tablou la climatronic?

4. Pe pozitia #37 nu am nici o siguranta in tablou, dar ma descurc (am un + acolo, am masurat) o sa plec la pinul 3 conector scaun sofer, ok. Dar la pozitia #4 deja am siguranta plasata acolo..ce fac? o las in pace? Sa inteleg ca nu mai e nevoie de legatura de la L/2 la pinul 12 climatronic, e deja realizata?

PS: mai am nevoie doar de indicatii de unde iau papucii aceia care sa intre in mufe (ii ambutisez eu cumva) si de tipul/ grosimea firului de la unitatea CECM la Tabloul de sigurante si de acolo la climatronic (pin 12).

PS2: pe unitatea aceea cu multe mufe si relee, in partea din fata am un releu sau ceva similar pe care scrie mare 449 , are codul 1KO 951 253 si cam frige. Masina e de vreo 2 zile in parcare, nemiscata.. e normal sa friga ala asa singur? Mai am unul la fel, tot pe acolo, si e rece rece! :rr: Sper ca nu sunt offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu am cumparat cablajul gata facut de la kufatec si l-am instalat singur.

Astea sunt instructiunile ce mi-au venit mie cu cablajul

Manual wiring heated seats VW Golf 5, Touran, Passat 3C from

October 2006

The control unit is located underneath the driver seat.

Red/White

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi dani (din nou) pt straduinta. Din nefericire, cum ai spus si tu, nu prea am ce intelege. Eu am cablajul, nu e de la kufatec, si pt ca momentan imi lipsesc 2 pini si nu identific un element, nu cred ca mai are rost sa mai comand alt cablaj. Principala mea problema e evidentiata in cele 2 imagini: carei mufe ii corespund pinii incercuiti in schema? E clar, trebuie sa ajung la pinii 11, 12 si 10.. dar la care din mufe? A? B? sau C? Poate isi aminteste vreun coleg..

post-49076-1286369562_thumb.jpg

post-49076-1286369574_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pini 10 11 12 din mufa A ( 20 pini )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Firul de la pinul 2 (drivers seat) se duce in modulul climatronic pe pinul 10, dar la care mufa? A, B, sau C?

In mufa cu 20 pini.

2. firul de la pinul 1 (drivers seat) se duce in mufa C (pin 1 la mufa C) din cutia aceea mare care se afla in spatele tabloului de sigurante? intrebare capcana: de unde pot procura si eu pinii aceia pt mufe?

Nu stiu de unde sunt celelalte scheme postate dar nu corespund cu elsa. Pinul 1 duce la siguranta 4 cu fir de 0.5

3. Firul de la pinul 12 climatronic ( ce mufa? A, B, sau C?) se dice in L/2 ?!?!? L/2 asta, se refera la conectorul acela mare, unde intra 2 fire super groase? Daca da, cu ce fir, cat de gros trebuie sa plec de la L/2 la tablou si de la tablou la climatronic?

Posibil ca sig 46 sa o ai daca ai duzele stropitoare incalzite, daca nu, pe scheme e asa fir de 2.5 de la firul gros rosu la tablou si de 0.5 de la siguranta la climatronic.

iei de la reprezentanta kit reparatie pentru fire, vine un fir de grosimea dorita si de 0.5 m cu cate 2 papuci la capete.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms dani si Al Bundy. O sa caut kitul acela de reparatie pentru fire si o sa revin cand am rezolvat problema :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) :)) :P Acum am venit de la masina... fara sa pozez firele pe sub mocheta, am facut direct legaturile, la suprafata, sa vad daca merge. Evident :banghead: nu se incalzeste nici un scaun.

Maine dupa masa o sa verific legaturile. Singurul test care mi-a venit prin mintea zdruncinata a fost sa verific daca am 12 v intre pin 3 si 5 sub scaunul soferului.

In rest, am facut asa:

1. de la L2 la tabloul de sigurante, pozitia 4, am legatura (sunat cu aparatul de masura), chiar o siguranta de 5A acolo.

Drept urmare am plecat de pe piciorusul de jos al sigurantei cu un fir la pinul 12 Conetcor A modul climatroni.

2. restul legaturilor le-am facut ca in schema de mai sus (dani), doar la punctul 1 e posibil sa fie vreo eroare.

Daca cineva poate sa imi insufle cativa pasi pe care trebuie sa ii urmaresc ca sa ii dau de cap..ce trebuie sa masor si unde.. :study:

PS: A. pentru pinii necesari conexiunilor se poate sparge o mufa de airbag (cea galbena, care e conectata sub scaun - dar de preferat de pe o masina de la dezmembrari), sau se mai potrivesc pinii din mufa neagra de la orice PC care are o conexiune intre CD-ROM / DVDxx cu placa de baza- e o mufa neagra, cu 4 gauri si 3 pini (una e blank)

B. Mufa A de la modulul climatronic, are o clema ce permite desfacerea ei in 2 parti, si astfel se pot actiona piciorusele care blocheaza papucii in mufe.

C. Daca maine nu ii dau de cap imi scot 2 dinti :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala electrica aio codat-o cu heated seats installed ?

Trebuie sa ai intre 3 si am sa si 6 si masa fara sa fie comandata incalzirea si in plus intre 5 si masa pentru scaunul soferului si intre 1si masa pentru scaunul pasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am dat jos firele, pt ca am de facut cam 1000 km pana vineri si nu am reusit sa masor. Nu am codat nimic. Presupun ca este imperios necesar sa codez centrala aceea, nu? Poti sa ma ajuti zilele astea cu partea de codare? Eu vineri as trece prin buc, chiar si sambata.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri nu pot sa te ajut, sambata da, si verificam si ce legaturi ai facut pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!