Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

depinde cat de mult ti la tine, la caldura ta.... te va costa inlocuirea ei, rezistenta, etc - undeva in jurul la 200-300 lei probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... daca a scris sa vada daca merita, cred ca nu puteam sa recomand o rezistenta de vreo 700 lei ...sau mai bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, incalzirea in scaune nu mai functioneaza, am cumparat un set de rezistente din carbon, aftermarket, am inteles ca nu pot fi inlocuite decat rezistentele, ar trebui facuta o mica modificare, ma poate ajuta cineva cu o schema electrica, tutorial ceva? Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate mi-a zis persoana de la care le-am comandat ar trebui facuta o adaptare ca sa functioneze cu butoanele originale, modul, etc, dar nu reusesc sa gasesc pe nicaieri nimic care sa ma ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stiti cumva cum as putea desface tapiteria sa ajung la rezistenta pentru incalzirea in scaune, un tutorial poate are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare.

prima chestie!..imi cer scuze de la moderatori daca postez in aria gresita, dar am tot incercat sa intreb pe ici -colo si nu am primit niciun raspuns, si imi incerc si eu norocul si aici, sper sa fie de bun augur

Treaba este ca cat as incerca , nu reusesc sa imi fac incalzirea nenorocita in scaune....Am desfacut si tapiteria sezutului, care era noua, dar nu functiona.....am mai taiat cca 10cm din ea, ca mi se parea ca era intrerupta. Termistorul e ca o pastila si are val de 15 ohm. 

Pana una alta,....mi-am achizitionat o husa incalzita din LIDL,..si functioneaza, dar, as vrea sa o conectez printr-o mufa RCA. la instalatia masinii...

Initial, am verificat intre (-) si firul galben, si cum comutam puterea de incalzire, avea, de la 10 V la 8 V...si legand-o nu a functionat...cand am masurat-o, in sarcina, aveam fix 0V.

Booon...atunci, am legat-o direct la mufa din sezut... la negru si maro....si tot nu vrea...Chiar nu as vrea sa stau cu mufe infipte ....

Am atasat si pozele..ROG pe cineva care m-am putea ajuta sa identific si eu rolul firelor din mufa..Scaunele sunt cu actionare electrica., iar climatronicul este cel cu 3 pozitii de incazire..Am vazut in coding la canbus si este activat.

Multumesc mult!..

20181115_161504.jpg

20181115_161537.jpg

20181115_161610.jpg

20181115_161626.jpg

20181115_161645.jpg

20181115_161703.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum vrei sa o legi cu o mufa RCA...aia e ptr audio...conectorul Rca.

Te poti lega la fir rosu gros-ptr plus si maro gros-ptr minus.Acolo ai tensiune 12v prin siguranta.

Dar,cel mai bine rezolvi incalzirea scaunului originala...nu improvizatii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, johnox said:

salutare.

prima chestie!..imi cer scuze de la moderatori daca postez in aria gresita, dar am tot incercat sa intreb pe ici -colo si nu am primit niciun raspuns, si imi incerc si eu norocul si aici, sper sa fie de bun augur

Treaba este ca cat as incerca , nu reusesc sa imi fac incalzirea nenorocita in scaune....Am desfacut si tapiteria sezutului, care era noua, dar nu functiona.....am mai taiat cca 10cm din ea, ca mi se parea ca era intrerupta. Termistorul e ca o pastila si are val de 15 ohm. 

Pana una alta,....mi-am achizitionat o husa incalzita din LIDL,..si functioneaza, dar, as vrea sa o conectez printr-o mufa RCA. la instalatia masinii...

Initial, am verificat intre (-) si firul galben, si cum comutam puterea de incalzire, avea, de la 10 V la 8 V...si legand-o nu a functionat...cand am masurat-o, in sarcina, aveam fix 0V.

Booon...atunci, am legat-o direct la mufa din sezut... la negru si maro....si tot nu vrea...Chiar nu as vrea sa stau cu mufe infipte ....

Am atasat si pozele..ROG pe cineva care m-am putea ajuta sa identific si eu rolul firelor din mufa..Scaunele sunt cu actionare electrica., iar climatronicul este cel cu 3 pozitii de incazire..Am vazut in coding la canbus si este activat.

Multumesc mult!..

20181115_161504.jpg

20181115_161537.jpg

20181115_161610.jpg

20181115_161626.jpg

20181115_161645.jpg

20181115_161703.jpg

Totusi, daca tu nu reusesti sa indentifici problema, de ce nu cauti pe cineva in zona ta, care se pricepe si te va rezolva ? Sunt cativa colegi pe forum (din zona ta) care mai mult ca sigur iti vor face masuratorile necesare si identifica/rezolva problema

si nu macelaresti masina......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, F l o r i n said:

Totusi, daca tu nu reusesti sa indentifici problema, de ce nu cauti pe cineva in zona ta, care se pricepe si te va rezolva ? Sunt cativa colegi pe forum (din zona ta) care mai mult ca sigur iti vor face masuratorile necesare si identifica/rezolva problema

si nu macelaresti masina......

 Pai Florin,...am  cautat..., in final am ajuns la un electrician auto care zice ca lucreaza la reprezentantza VW de aici....si am desfacut impreuna sezutul, ca spatarul nu am avut niciunul idee , am refacut instalatia, taind cam 7-8 cm din instalatie, masurata...alimentata...si sugea cam 1.5A...dar nu se incalzea nimic...si tot nu a mers...El zice ca ar putea fi o probl. de la electronica (gen un releu sau un tranzistor care stabilizeaza tensiunea care intra in scaune,)...ca nu are cum sa vina direct de la buton, ca e curent mare....dar ...am ramas aici...Nu stiu pe nimeni din craiova care ar putea sa ma ajute....numai la tine aveam speranta....

In ceea ce priveste mufa RCA,...doream sa o folosesc ca si legatura provizorie, sa leg husa incalzita la instalatia masinii, iar dupa, sa o pot da jos dupa scaun,..iar in cazul in care nu merge, sa ma leg tot prin RCA la cablul original al husei, cu mufa ei de 12V...dar era doar o idee temporara...

Multumesc pt reply-uri.

7 hours ago, spido said:

Nu stiu cum vrei sa o legi cu o mufa RCA...aia e ptr audio...conectorul Rca.

Te poti lega la fir rosu gros-ptr plus si maro gros-ptr minus.Acolo ai tensiune 12v prin siguranta.

Dar,cel mai bine rezolvi incalzirea scaunului originala...nu improvizatii..

Corect, dar acolo am 12V continu...si husa ar sta numai incalzita..As fi vrut, temporar, pana trece iarna asta,..sa gasesc o solutie sa imi leg husa detasabila, la instalatia masinii.

Intre butonul din climatronic, si rezistenta, in afara de siguranta de 20 sau 30A..nu mai este vre-un releu, sau modul, ceva?

Merci,. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca aveai sperante numai la Florin....incerc sa te ajut si eu.

Incalzirea este gestionata de un releu care se afla sub sezut/scaun sofer.Acest releu comanda ambele scaune de pe fata si primeste comanda de la modulul climatronic.Acel ,,electrician" de reprezentanta trebuia sa stie asta.Acum...daca termistorul e ok..(are  cca 12-14 kOhmi la temp camerei) si valoarea lui se modifica in momentul in care il incalzesti..e ok.Pe urma..se verifica alimentare/masa a releului..rezistenta sezut(ptr continuitate)..daca totul e ok-se inlocuieste releul.Acela poate fi vinovat de problema. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impropriu zis releu. Dacă tot încercam sa ii explicam, sa ii zicem ca de fapt este un modul. 

Sunt mai multe de verificat, sunt destui colegi care îl pot ajuta și în zona lui și care știu cum funcționează sistemul de încălzire al scaunelor. 

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt reply-uri....

asta sa fie modulul?...Eu credeam ca este responsabil de memorii scaun, motoare reglaj scaun...etc.. Nu cred ca este responabil el, pt ca spatarul din scaunul dreapta incalzeste....in fine..

Puteti sa sugerati un coleg din zona mea, cu care as putea sa mai schimb 2-3 idei de reparare? 

Multumesc mult inca o data.

20181115_161703.thumb.jpg.19e9f3e73d58468e0ebbff82515b8ac7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu e ala.Asa arata..ce ai incercuit in poza e modulul scaunelor cu memorie.

images(2).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vazut asa ceva sub scaun...Este posibil sa fie sub scaun pasager?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicidecum, la masina ta este sub mocheta, in podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy...ff tare...

cel mai simplu test... Iau un scaun asemanator, si il pun il locul celui care il are masina....iar daca se va incalzi, inseamna ca am acel modul in regula...si trec mai departe...dar nu inteleg, faptul ca am legat traseul husei incalzite (care e functionala ) fix la mufa rezistentei , deci in paralel , si nu o incalzeaste deloc..Dar de ce merge spatarul scaunului din dreapta?..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta originala are un termistor în ea. El raportează o valoare la modul. În funcție de aceasta comanda încălzirea rezistentei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

termistorul e in regula...isi schimba valorile daca il tin in mana sa il incalzesc...are 15kohmi la 18-20 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut ! Acceasi curiozitate o si eu. Am un golf mk5 2007 fara incalzire in scaune si vreau sa fac swap. As dorii sa intreb de ce am nevoie pt a face aceasta schimbare acest upgrade. 

Pana acum detin climatronic'ul cu incalzire in scaune si toata cablaria de pe un alt golf mk5 prevazut cu incalzire in scaune. 

Din cate mai stiu eu ar trebui schimbat si modulul de confort. Ar mai trebui si altceva inafara de scaune ? 

Multumesc anticipat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba modulul confort.

Ai nevoie de panou climatronic, cablaj, modul incalzire scaune - sub scaunul soferului, se afla, prins pe tabla de sun sezul.

Montaj + codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Andrei_vasile

Sall, masina are deja incalzire in scaune doar ca nu functioneaza, vroiam sa stiu doar daca pot inlocui plasele din scaune cu unele aftermarket. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei-raspunsul lui Florin era ptr MarianP ..nu ptr tine.Iar quote la o postare anterioara se sanctioneaza..

Deci- poti schimba rezistentele cu unele AM dar va trebui sa pastrezi termistoarele de la cele originale.Sunt niste senzori de temperatura inserati in rezistentele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!