Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

Asta mi-a spus el. Ca nu stie schemele electrice de la golf 5. A zis doar ca a mai vandut la cineva cu golf 6 si s-a potrivit,dar la golf 5 nu stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.am tor cautat un topic cu ce ma intereseaza si nu am gasit.am un vw golf 5 1.6 fsi si as vrea sa ii inlocuiesc scaunele si daca tot le incoluiesc ma intereseaza sa  le inlocuiesc cu unele cu incalzire in scaune.dupa ce cumpar scaunele cu incalzire si consola aferenta am nevoie sa achizitionez si altceva?sau pot fi montate fara probleme de un electrician?nu vreau sa imi scoata cineva husa de pe scaun sa imi monteze lamelele respective etc.a mai facut cineva asa ceva?multumsc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de scaune,module incalzire(sunt ca niste relee montate sub scaune) modul climatronic cu incalzire,cablaje,conectori si schemele de montaj.Apoi activari cu Vcds.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut.

Am montat un scaun de golf 5 pe un seat ibiza si are si incalzire,o pot face aa mearga cu un buton de incalzire de vw passat?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cu unul de golf 4, da, poti sa-l faci sa mearga cu ceva modificari ale instalatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat costa un retrofit la incalzirea in scaune? unul simplu cu butoane puse aditional, nu cu consola oem. Pt scaunele fata+ manopera, Cristi imi poti da o oferta de pret? eventual rezistentele le caut eu ca stiu ca nu prea comercializezi produse, doar servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minute în urmă, Al Bundy a scris:

Sau cu unul de golf 4, da, poti sa-l faci sa mearga cu ceva modificari ale instalatiei.

Multumesc pentru raspuns,dar nu sunt lamurit in totalitate.As fi recunoscator daca mi-ai da o idee cum as putea sa fac instalatia de incalzire a scaunului de g5 sa functioneze.Eu ma gandeam sa ii leg direct butonul de passat la scaun,dar nu stiu la ce fire de la mufa de sub scaun sa ma leg cu butonul?

Sau daca as pune un simplu buton crezi ca ar functiona?

20171002_174609.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de golf 4 are partea de putere si rsgulatorul in el. Scaunul de golf 5 are un modul sub scaun. Modulul trebuie eliminat. 

Daca nu ai mai facut pana acum lucrari de electrica, sfatul meu este sa mergi la cineva care se pricepe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare baieti,

am nevoie, va rog, de umpic de ajutor, si anume:

o cunostinta si-a luat un set de scaune(cu incalzire) de pe un GOLF5 posibil 2006-2007 si le-a pus pe golful lui(tot 5 tot cu incalzire in scaune) an fabricatie 2004, toate bune si frumoase pana in momentul in care da drumul incalzirii'n  scaun..din ce am inteles de la el..in momentul in care incalzeste lombarul se arde siguranta..."exercitiul" asta l-a incercat de mai multe ori ..

Puteti va rog sa ma ajutati cu ceva sugestii, de unde ar pute afi problema...?

Trebuie recodat cu VCDS ?

Trebuie schimbat modoulul de comanda cu unul mai nou ?

 

Multumesc mult!

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, la scaunele lui avea modul la fiecare scaun deci difera si instalatia masinii, la astea noi luate, are un singur modul sub scaunul soferului care il comanda si pe celalalt. Deci, trebuie modificata instalatia masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti va rog sa ma ajutati cu schemele electrice celor doua generatii?...probabil c-o sa ne punem noi sa incercam sa le facem...ca alta solutie nu cred c-o sa avem(daca nu gasim instalatia aferenta).. sa comparam schemele electrice incalzirii in scaune intre ele..sa fie un punct de start..

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un post de azi tocmai ce vazusem postata schema de la incalzirea in scaune 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult !

Intr-adevar, schema aceea am vazut-o dar am vazut ca se comparau chestii cu cea de pe Passat..si nu eram sigur ca e completa :( si daca e asemanatoare cu anii anteriori de fabricatie.

Multumesc mult oameni buni ! 

Acum predau si eu informatiile mai departe... sa vedem ce alege omu..sa cumpere unele deja facute sau sa ne chinuim sa le facem noi ☺

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,

stie cineva de ce la scaunul soferului desi e pus pe treapta 1, in partea de jos a spatarului, in dreapta se incalzeste ca si cum ar fi pe 5?
din cauza asta se si vede putin arsa tapiteria scaunului, din cauza ca incalzeste pana o ia mama naibii.

este vreo rezolvare simpla sau ar trebui sa nu mai folosesc deloc incalzirea in scaune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba rezistenta din spatar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, incepatorcj said:

salut,

stie cineva de ce la scaunul soferului desi e pus pe treapta 1, in partea de jos a spatarului, in dreapta se incalzeste ca si cum ar fi pe 5?
din cauza asta se si vede putin arsa tapiteria scaunului, din cauza ca incalzeste pana o ia mama naibii.

este vreo rezolvare simpla sau ar trebui sa nu mai folosesc deloc incalzirea in scaune?

simpla nu - trebuie data jos tapiteria. 

Atentie la rezistentele pe care le achizitionezi - sa fie de carbon - vorbeste cu @Baracuda, el comercializeaza asa ceva, te ajuta cu toate informatiile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 12/18/2008 at 10:21 PM, S!mpL3 M3 said:

Mie imi zisese cineva ca numai daca este cineva pe scaun se incalzeste dar e bine ca stiu ca nu este defect

Scaunul trebuie sa se incalzeasca indiferent daca se aseaza cineva sau nu. De obicei iarna dau drumul la ambele, cat astept sa coboare sotia in fata blocului...pana sa urce in masina e cald deja. Se simte cand pui maina pe el.

De vreo cateva zile la mine nu imi mai merge incalzirea la niciunul. Am sa verific siguranta ceva..e ceva care le-a afectat pe amandoua odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat... La mine se pare ca era una din cele 3 sigurante marcate in poza. Toate cele 3 tin de incalzire scaune fata. Una singura daca e arsa se pare ca nu merge incalzirea la niciun scaun.. Nici sezut nici spatar... La mine era arsa cea de 5 amperi.. Cea mai joasa.. Mai e una de 5 si inca una de 30. 

La mine n-au mai mers ambele... "stricate"  in acelasi timp... Era clar ca e de la o siguranta sau ceva care sa afecteze ambele acaune in acelasi timp.

Sper sa ajute pe cineva. 

Toate bune

sigurante masina bord.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna colegi

Detin un G5 variant an 2008, 1.9 bls si doresc sa ii montez incalzire in scaune.Am inteles ca masinile dupa 2007 au un singur modul sub scaun,ce cod ar trebui să aibă acest modul?Dacă schimb si panoul de clima pot sa fac instalația OEM dar cu rezistente AM?Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, doar ca trebuie modificate rezistentele, sa adaugi termistor pe ele, pt a putea lucra precum cele oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rabanne2014

Mulțumesc Florin pentru răspuns,credeam ca nu mai raspunde nimeni in acest topic. Ce cod trebuie sa aiba panoul de clima?Dar acest modul de sub scaunul șoferului?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o prpblema cu incalzirea scaunului din dreapta, sezutul nu se incalzeste deloc. Spataru parca ar da ceva semne. Ce ar trebui sa verific? 

La scaunul soferului nu sunt probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezistenta este de vina, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!