Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

este acces si daca e nevoie de demontat, ai 4 suruburi de desfiletat.

 

Firma a dat si garantie la masina ? de ce nu verifica ea sigurantele ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma a dat garantie la motor si cutie de viteze, i-am sunat si le-am spus ca nu merge incalzirea in scaun, au zis sa verific sigurantele sau sa o duc la ei la service sa le verifice. Din pacate sunt la distanta de 100km de ei. Am deschis usa panoului de sigurante din interior si spre surprinderea mea sigurantele nu au nici o legenda, deci nu am avut ce sa verific. Am facut o poza la circuitele de sub scaun. Sunt 2 cabluri mai subtirele cauciucate, unul merge la centura si celalalt nu stiu ce e, s-ar putea sa fie de la airbag? Mai exista un modul electric in care intra o mufa cu 4-5 conductori. Am mai observat o mufa cu 2 conductori mai grosuti, am presupus ca or fi de la incalzire si inca o mufa cu 4 conductori probabil tot de la incalzire?  Nu am masurat nimic pt ca spatiul este foarte limitat si nu prea am avut timp. Nu exista o schema electrica a cablajului masinii pe internet? Mai am o honda din 2008 pe net sunt niste sit-uri unnde gasesti schemele electrice ale masinii (inclusiv conductorii pe culori) cat si toate componentele cu instructiuni de montaj/demontaj. Pt jetta nu exista astfel de informatii?

circuite scaun.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
sylverbozvaci
On 22.02.2023 at 7:32, sasalucy a scris:

In cele din urmă am găsit modulul cu ECON și scaune încălzite .

Schiță de legat la modul o cam înțeleg dar de unde sa iau alimentare ?

Aia cu fuse și partea cu CECM  poate îmi explică cineva. 

Înțeleg că îmi trebuie un plus permanent și unu pe contact ..... 

Ai rezolvat cu incalzirea in scaune?

Pune te rog schita atasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, detin un Caddy VAN 2008, caruia vreau sa ii pun incalzire in scaune. Am pe el scaune cu incalzire (cred ca de Golf V) si fiecare scaun are cate un modul 7L0959772, ceea ce inseamna ca sunt scaune de pe o masina pana in 2006 din ce am citit pe acest post. Am cateva intrebari:

 

1. Detin modul de clima cu buton AC si multe ce le gasesc pe internet sunt cu buton ECON in loc de AC (provenite de pe Touran), este acelasi modul?

2. M-am uitat prin ELSA (pe o schema de Touran / Caddy ) si vad ca tot imi spune ca trebuie sa trec si prin modulul J744, dar citind acest post, am inteles ca daca e varianta cu 2 module sub fiecare scaun nu ar mai fi necasar?

3. Mufa galbena este de la Airbag, mufa neagra de la incalzire in scaune si cea mica cu 2 fire de la centura?

 

Multumesc,

 

 

Scaun-1.jpg

Scaun-2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. trebuie modul de generatia masinii tale, nu mai vechi

2. Ceea ce spui tu se aplica la masinile care au un singur modul si acesta comanda ambele scaune, tu ai 2 module, trebuie legate ambele.

3. DA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, modul de clime va fi ca al meu, doar ca va avea in plus comenzi pentru scaune.

Eu am inteles ca trebuie legate ambele, dar ambele trebuie legate la J744?

 

Modul pe care intentionez sa-l achizitionez:

image.png

 

Modulul actual de pe masina.

image.png

Modificat de bogdan.lex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi va rog daca acest cablaj este ok pentru mine (am cate un modul sub fiecare scaun, si anume 7L0959772).

Daca e ok, gasesc pe la cineva prin tara, cablajul gata facut? As prefera sa rezolv cat mai repede, odata ce a venit frigul :D

 

https://www.kufatec.com/en/volkswagen/vw-touran/touran-1t1/seat-heating-harness-for-vw-touran-1t1-35614

 

1. Am comandat modul de clima 3C2820045A.

2. Am cumparat preventiv si acest modul de incalzire 1K0959772, nu stiu daca mai este necesar.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!