Jump to content

Probleme semnalizare Golf / Jetta


razy
 Share

Postare recomandată

da, incearca cu alta maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    27

  • F l o r i n

    27

  • aurelian_bln

    8

  • yoneko.adr

    8

salutare !

Am o problema plangatoare...

imi apre pe display in bord "becul la semnalizare stg spate nu functioneaza"

am schimbat bec, resetat cu vcds, tot imi ramane aprins in bord martorul de bec ars.

mentionez ca sageata verde din bord "licare" mai repede pe cand becurile de afara normal...

pls hepl me...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca intr-adevar e un bec ars. VErifica mufa de la tripla, contactele triplei si firele pana la centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu... Dar masa are becul care nu functioneaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai oameni buni, becuri de afara merg toate... Triple , faruri, aripi,

si am mentionat ca 'licare' normal toate si pe avarie si cand semnalizez. Doar in bord imi scrie ca am un bec ars si 'licare' mai repede cand semnalizez stanga...

Scuze daca n-am fost 100% explicit, desi m-am straduit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, daca licare mai repede .... cand vezi in interior asta, pe bord - atunci te dai jos si verifici afara daca licare toate becurile pe partea stanga (fata, spate)

 

daca da si licare perfect, atunci nu are ce sa fie decat din centrala electrica sau cablajul pe undeva cu probleme.... caz in care, nu ar merge toate becurile, fara probleme.

 

daca licare mai repede pe bord..... afara nu licare mai repede ? atunci se cheama ca nu licare perfect....

 

totusi, verifica bine becurile, vezi ce voltaj scrie pe ele, contactele lor, soclurile.... e mai ieftin.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce wattaj ar trebui sa aiba becul de semnalizare normal?

Am mai intalnit ca sa fie alt wattaj si asta sa dea info la bord ca si cum ar fi ars...

Stiu ca atunci cand am schimbat becul m-am uitat sa fie la fel, dar poate a fost pus altul rau inainte sa iau masina (o am de 4 luni).

Deci spun inca1data: Toate becurile la semnalizare functioneaza !

Ce sa fac in afara de 'verifica si tu becurile' sa-mi dispara msj din bord 'rear left turn signal not working ! Go to service !'

E dea dreptul streeeeesant !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa nu mai tipi la noi...... daca masina semnalizeaza corect, dar ai mesajul de bec ars, ai verificat instalatia si nu ai probleme - atunci doar centrala electrica ramane in schema.

 

Poti face o proba cu una similara, sa vezi daca problema persista. Daca nu, de acolo este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dati-mi va rog alta denumire pt 'centrala electrica' !

Releul de semnalizare care stiu ca e incorporat in butonul de avarie are vreo legatura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul tau, nu este in butonul de avarie.... ci in centrala electrica - aceasta face functia.

 

centrala electrica o gasesti sub bord, in partea stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am atasat o poza, sa stii ce sa cauti.... asa arata demontata, centrala electrica. E pusa cu mufele in jos, spre presul soferului - mufele de pe cablajul masinii, intra in ea.

 

La tine, semnalul spate stanga, pleaca de la centrala electrica din mufa C pin 11 (daca te uiti in poza, scrie in dreptul la fiecare conector, care este - C este inainte de D), fir culoarea negru/alb - si ajunge in mufa de la lampa - T6, pin 6

 

becul trebuie sa fie de 12 V, PY 21 W - adica bec simplu filament, de 21w

post-30007-0-49981400-1389119551_thumb.j

post-30007-0-73562600-1389120114_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru poza si schita...

Am verificat azi becul si e bun, 21w. L-am schimbat si stanga cu dreapta inca o data.

Am o dezmembrare mare aproape si am sa caut o centrala sa o probez...

Multumesc pentru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - cel mai usor asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat 2 centrale electrice de la dezmembrari sa probez pe masina mea, si... surpriza ! N-am gasit deasupra la pedale nimic asemanator. Am desfacut plasticele de pe acolo insa nu se zareste nimic...

Am gasit o 'cutie neagra' cam 7x7 cm pe care scrie TEMIC, un tablou cu sigurante si un tablou dreptunghiular cu niste relee in el...

E posibil sa nu aiba masina mea asa o centrala ?

Caddy life k2 din 2006...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TAbloul cu relee e centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am si pus poza ca sa vezi cum arata.... are releele pe fata iar pe sub el, o sa vezi mufele la centrala. In stanga o sa il gasesti, sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, multzam florin, am descarcat poza pe telefon si era intr-adevar sub bord... Probabil nu deschisesem ochii cand am cautat-o prima data...

Am probat cu amandoua, insa trist... Aceeasi problema...

Ce a fost interesant si ma face sa nu dau vina pe c.e. este ca dupa ce am montat alta prima semnalizare la stanga nu inregistra defectul... (la fel facea si cand stergeam eroarea cu vcds) apoi bineinteles, licare mai repede sageata sa imi scrie in bord mesajul stresant !

...

Of... Stie poate cineva vreo metoda sa 'pacalesc' centrala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leaga un bec de semnal pe firul ce duce la semnalizarea respectiva chiar langa mufa ce iese din centrala electrica, asa vezi daca e problema pe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

instalation fault !

Am descusut azi instalatia la tripla stg si am observat ca firul original negru+alb este taiat de langa mufa si lasat liber. Iar in tripla in locul firului negru+alb este adus un fir 'extra' de undeva din neant si legat acolo sa functioneze becul. Deci in concluzie este o problema pe instalatie undeva in caroserie...

Si in cazul de fata ma multumesc ca licare becul si ma vede 'nea vasile' din spate cand fac stanga, si da-i pedale...

Si tot o mica problema la care as fi recunoscator comunitatii daca aflu raspuns, e ca intr-o seara jucandu-ma cu vcds am vazut pe acolo modul ala 'american' sa stea semnalizarile aprinse la 50% si l-am activat. Numai ca pe dreapta spate de data asta (pe stanga era problema cu firul) nu mi se aprinde semnalizarea deloc in modul 'american'. Daca dau avarie sau semnalizez merge. M-am uitat la firele din mufa si la numaratoare imi lipseste un fir gri+negru (cred ca am vazut bine). Pe stanga este, pe dreapta e locul liber in mufa...

Ce-o fi asta?

Ca sincer se vede super si din fata si din spate cand sunt cu aere 'of america' si mi-ar placea sa mearga...

Tot respectul pt cine a avut rabdare sa citeasca toata povestea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu identifici problema, trage-i circuit nou din centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut !

 

Am o mica problema cu semnalizarea...nu se mai aude.

Dupa ce cateva zile se auzea foarte ciudat acel tic-tac de la semnal acum nu se mai aude deloc...

Semnalizarea merge, avariile merg dar sunt pe silent ca sa zic asa :(

 

A mai patit cineva ? La service mi`au zis ca trebuie sa schimb nu stiu ce piesa de prin bord si m`ar costa fara manopera vreo 1300lei ...

Sfaturi sugestii ?!

Modificat de ClaudiuBar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil ti s-a dus buzzerul , centura daca nu o pui piuie? usa daca o deschizi cu pozitiile aprinse face galagie? daca nu , este clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur.... si acesta se inlocuieste, cu costuri foarte mici, raportat la pretul ceasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai face nici un sunet :))

 

Deci mai mult ca sigur buzzerul este.

 

A inlocuit cineva piesa asta ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!