Jump to content

Închidere centralizata


genius
 Share

Postare recomandată

Vineri ajung acasa si ma apuc de sapat mai adinc in ea.inainte sa plec m-am uitat fugitiv la conexiunea de la picioarele soferului,si acolo aveam tensiunea pe firul rosu gros,pe un fir negru-rosu subtire ( am verificat si era legat cu iluminatul portbagaj,o siguranta de 10 A dar nu ii mai tin minte numarul ) dar nu aveam tensiune pe un fir rosu-galben parca,ceea ce era pe schema mea.ceea ce ma incurca e ca pe vag totul e ok,dar inchiderea si oglinzile nu merg,cu exceptia haionului si a geamurilor.Nu mai stiu daca firul acela negru subtire era cu dunga rosie sau alba.

Modificat de cata26bcn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-am zis ca trebuie sa ai +12v pe firul rosu galben, tot ala merge si la capleta de la buson care tot omiti sa spui ca nu functioneaza nici ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in schema din elsa pe anul masinii nu imi apare nici un fir negru-alb (sau negru-rosu,nu mai tin minte),iar eu pe masina am si acel fir neru-alb,si acel fir rosu-galben,si acel fir gros rosu.din ce am verificat atunci la foc automat a fost ca firul rosu avea tensiune (merg geamurile electrice),pe firul negru-alb aveam tensiune ca era legat cu luminile de la portbagaj,dar nu am tensiune pe cel rosu-galben.cel rosu-galben ar fi fost varianta si pentru clapeta de la rezervor,dar un "meserias" a legat cu mai mult timp in urma acea clapeta la luminile de mers inapoi,iar ca sa deschida rezervorul trebuia sa bage in marsarier.. :icon_redface: .dar si atunci inchiderea mergea cum trebuie.culmea e ca firul de la lampile din portbagaj au rosu-galben pe plus.....asa ca e o incurcatura cam mare.astept sa ajung vineri sa demolez tot si sa ma apuc sa verific fir cu fir,sa vad ce si cum este.de aceea am postat aici sa primesc mai multe idei si apoi sa ma apuc de treaba.pina acum planul este de demolat usa sofer,fir cu fir de verificat,apoi celelate usi daca nu se rezolva,apoi......vom vedea,ca idee si eu am o banuiala ca lipseste un plus ceva,de nu merg nici oglinzile,dar de ce nu da nimic pe vag????el imi da ca totul este normal....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult,deabia astept sa ma apuc de sapat sa vad care e belelaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mister elucidat.Firul rosu-galben nu a avut tensiune pe el,desi siguranta (38 daca nu ma insel,cea de 15A) era OK.Problema a fost ca acel "sumator" al firelor aflat in manunchiul de fire de la picioarele soferului in stilp,jos de tot, era corodat si toate firele erau mincate,deci desi firul cu siguranta venea in acel sumator,firele care plecau din acesta nu mai aveau tensiune din cauza coroziunii.cel mai mult mi-a luat sa aflu unde este acel manunchi si unde se afla acel contact imperfect.

Multumesc celor care au venit cu idei,firele rosu,negru cu alb aveau tensiune,doar acel rosu-galben nu avea tensiune.mentionez ca masina nu avea sig.6 din fabrica,deci erau doar sigurantele de 10 si 15.

Modificat de cata26bcn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum poti sa deconectezi si actuatorul clapetei de la luminile de mers inapoi si sa il conectezi tot pe rosu/galben ca sa se poata deschide clapeta fara a baga in marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rezolvat inclusiv clapeta...asta e,in loc sa caute problema,si daca o geasea nu se mai ajungea aici,a preferat varianta cea mai simpla:legat un fir cu tensiune de prin apropriere,iar dupa.....potopu.Asta e,"meseriasii": din ziua de azi...sa te fereasca al de sus de ei....

Modificat de cata26bcn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu am gasit unde sa postez si cum nu am dreptul sa deschid un topic nou, am sa postez aici cu scuzele de rigoare. Oricum problema mea se pare ca tine si de inchiderea centralizata.

Si acum problema: Nu mai pot deschide nicicum portiera dreapta spate. Din telecomanda nu merge. Din butonul de deschidere al consolei de la usa soferului, nu merge. Daca incerc sa o deschid de la minerul usi, se ridica "butonasul" ala de sus, dar cind las de miner coboara la loc. Se pare ca nu mai vrea sa se dezactiveze protectia antifurt, sau cum so fi numid ea, de blocare a minerului de deschidere a usi.

Aveti ceva sfaturi pentru o problema de genul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da panoul usii jos, fata interioara si se ajunge la broasca. Acolo, ori o distrugi ori dai o gaura si actionezi rotita din interior.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,ori o distrugi ori dai o gaura" : mai bine varianta a doua Cristiane...

Florine, daca reusesti sa detasezi partea electronica a broastei de cea mecanica, vei putea lucra linistit, si nu va trebui sa distrugi broasca.

Ai de demontat doar un surub cu cap tors....si 2 urechiuse de plastic, care se tin de partea mecanica a broastei....

post-25544-0-04092500-1349372491_thumb.j

post-25544-0-88936800-1349372499_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma steptam a un raspuns asa de rapid.

Hai sa o luam pe rind.

@AlBundy, Panoul usi nu cred ca se poate da jos fara sa fie deschisa usa. Cel putin la usa fata, stiu ca trebuia sa tin usa deschisa ca sa desfac si suruburile laterale, cele care vin pe cant, si la care nu ai acces fara sa deschiizi usa. Am sa veric sa vad cum este pe spate.

@Carmina, Daca aveam brosca poate ca o deschideam cu cheia si dadeam jos panoul.

Sau varianta 3. Cum nu sunt in domeniu, mi se pare ca vorbiti limbi straine si deaia nu ne intelegem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa,ai octavia. Sunt pe mobil si nu vad semnatura si alte detalii. Ai geamuri electrice pe spate ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, daca am inteles bine.....usa dreapta spate este blocata.

,,mi se pare ca vorbiti limbi straine" : Te intreb din nou....am inteles bine?

Ca daca am inteles bine, vorbitorul de limbi straine nu sunt nici eu, nici Cristian.

Ti-au fost prezentate 2 variante pentru a debloca usa....ambele sunt corecte in opinia mea.

,,Daca aveam brosca" : broasca o ai, ce nu intelegi tu...trebuie sa ajungi la ea, adica prin interiorul masinii va trebui sa demontezi panoul-ornament al usii.....macaraua, dupa care vei avea acces la broasca....de aici care varianta vrei tu.

,,Panoul usi nu cred ca se poate da jos fara sa fie deschisa usa" : te inseli....se poate, dar va trebui sa scoti bancheta ca sa ai spatiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este modelul cu geamuri electrice si pe fata pe spate si cu inchidere centralizata dinaia cu blogaj pe minerul usilor. Si broasca doar la usa soferului. Modelul Elegance din 2003.

Daca le inchid din consola si trag odata de miner sa ridic timburusul de pe usa si ramine sus. Apoi daca mai trag odata sa deschide usa.

Daca le inchid din telecomanda, dupa citeva secunde se blocheaza total, adica degeaba mai trag de minerul usi. Se ridica timburusul da nu ramine ridicat si nu se mai poate deschide usa.

In momentul de fata, la mine se intimpla ca si cum usa ar fi inchisa din telecomanda. Adica daca trag de miner, se ridica timburusul da nu ramine ridiicat.

LE

Pentru carmina: eu ma pricep la reparat centrale termice. Drept urmare este normal sa vorbim alta limba. Cind ti se strica centrala, sa vi la mine ... ca apoi vezi tu cum vorbesc eu limbi straine. (sper ca sti de gluma)

Prin brosca eu inteleg un loc in care sa poti baga cheia.

Panoul usi are 3 holsuruburi la care nu ai acces fara sa deschizi usa. Asa ca nu ma insel. Tocmai am fost sa verific, si am descoperit ca si la panourile de pe spate am holsuruburi dispuse pe cant.

Eu pina acum am dat jos o singura data doar panourile de pe fata, mai precis panoul usi soferului cind mi sa rupt agatatoare U care vine prinsa in maneta de deschidere a usi.

Si acolo cum am facut eu o improvizatie folosind o tila de inadit 2 cabluri electrice, am scurtat cablul torsadat de deschidere a usi si era cit pe ce sa ramin cu usa de la sofer inchisa, ca nu mai reuseam sa o deschid dupa ce am actionat telecomanda.

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca sa inteleg:ai geamuri electrice si pe spate. Bun. Sa stii ca ai broaste si la celelalte usi. La sofer ai si butuc, acolo bagi cheia. Daca ai geamuri electrice si pe spate se complica situatia. Nu poti nici sa dai curent direct la motoras.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, banuiam eu ca-i complicat.

Acum am lamurit si o parte din "limbile straine", adica cum este cu broasca si cu noul cuvint introdus in ecuatie, adica cu butucul... Este forte logic si nici nu-mi dau seama cum de nu am relizat ca brosca este una si butucul este alta. Ca nu are treaba nici cu masinile, da nici cu centralele. Are treaba cu usa de la intrare, pe care o are tot romanul.

Scuze @carmina pentru neintelegere.

@AlBundy, skoda octavia break cu geamuri elctrice peste tot si butuc doar la sofer si la portbagaj.

Ceva metoda nedistructiva ? ... Am sperante ?

@carmina si @AlBundy ginditi-va... sparg sau nu sparg panoul usi ?

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Tu crezi ca panoul usii este corpul hidraulic din centrala? :lol: Ce D-zeu te grabesti ca miresele....ai un pic de rabdare.

Chiar daca dai jos panoul....nu poti scoate macaraua din cauza ca nu poti lasa jos geamul electric.

,,sparg sau nu sparg panoul usi ?" : ai rabdare, ma documentez si daca aflu o solutie corecta te anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa lase macaraua jos.

Da, doar un butuc la usa soferului.

Ma inceatca sa o deschizi lovind usor cu podul palmei in maner sau sub maner in timp ce apesi pe butonul de descuiat. Daca nu vrea nici ada, sacrifici un panou de usa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma @carmina, iar vorbim limbi straine :P Ce macara .... ce geam? ... Geamul functoneaza, drept urmare si macaraua. Pot deschide geamul electric, da nu pot deschide usa. Macaraua este deja sus.

Daca intradevar ai arata ca in avatar, acum as veni pina in cluj ca sa-mi dai macaraua jos :D

@Al Bundy, sa lovesc in miner nu am incercat. Am incercat dora sa tin timburusul ridicat... cu mina. Dar nu a mers.

Sincer, nu stiu cu este facut mecanismul asta antifurt, ca nici pe fata cin am dat jos panoul nu l-am vazut. Am sa incerc si cu lovitul in miner ca da de reusesc. Numa ca dupaia trebiuie sa rezolv problema sa nu ma trezesc din cind in cind cu o usa nefunctionala.

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusesti sa deschizi usa e usor. Se curata periile si colectorul motorasului din broasca si gata.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am crezut ca nu iti functioneaza nici geamul electric.... si sa fiu sincera nici nu am stiut ca tu ai geam electric pe spate pana nu ai dat detaliile a doua oara, fiindca ai stat cu limba-n gura. :lol:

Ca sa poti demonta panoul metalic de care este fixata si macaraua, trebuie scos geamul. Cu geamul inchis poti sa dai jos panoul metalic/macaraua fara sa spargi geamul? Poti....doar daca geamul la tine este din cauciuc. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am fost la masina si am tot lovit in usa in timp ce actionam deschiderea din toelcomanda si din pacate nu a mers.

Exista motoras in broasca aia mica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Închidere centralizata

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!