Jump to content

Închidere centralizata


genius
 Share

Postare recomandată

ti-am rapuns dincolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut, de vreo 2 luni inchiderea centralizata a luat-o razna ,uita sa inchida sau sa deschida usa stanga spate, dar nu de fiecare data numa cand vrea , este cand si o saptamana funtioneaza ok si la un moment dat o ia razna. Ce poate fi ? Ceva sfaturi? Masina este Octavia 1 (geamuri electrice fata spate)inchidere de fabrica, alarma Gemini cheie briceag... Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci sau colector motoras yala, cu probleme. Se desface yala, se desface partea electrica si se refac lipiturile....daca tot nu isi revine, desfaci motorasul si cureti colectorul si periile lui.

Eu merg pe lipituri reci.

P.S.- in manunchiul de fire care intra in usa, te-ai uitat sa nu ai ceva surprize pe la ele ?

Uite in poza, despre care lipituri e vorba.

post-30007-0-03317200-1323195247_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat la firele care intra in usa , (de care usa vb. aia din spate ?) ca mi-a mai zis cineva ca poate fi aia de la sofer ca cica de acolo se da comanda la toate.

Daca inteleg bine Florin tu imi spui sa refac lipiturile reci la usa din spate ce-a cu problema? Mersi pt. ajutor ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, comanda vine de la usa fata, dar se duce in modulul confort - ala le comanda pe toate.

Verifica manunchiul de fire dintre stalp si usa spate - trage cauciucul de pe el si verifica integritatea lor - eventual vezi si cum se prezinta conectorii din mufa - sa nu fie oxid pe acolo.

Daca totul e ok, atunci trebuie scoasa yala (floare la ureche, la voi) si desfacuta - separi partea mecanica de cea electrica - pe care o desfaci. Refeci lipiturile incercuite de mine, dupa care o probezi - eu zic ca va merge,

daca tot face figuri, umblam la motoras.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am intrat si eu in clubul celor care au probleme cu calculatorul din usa

trebuie sa iau altul si vreau sa va intreb daca se potriveste unul pentru 4 geamuri electrice pe masina mea care are doar 2 geamuri electrice?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cativa oameni foarte priceputi si foarte activi (de obicei), insa asa e lumea, nu are chef..le e lene...etc...

iti raspund eu, cu cunostiintele mele limitate...

cand zici calculator din usa....de referi la ansamblul electromecanic al broastei sau la comanda de geamuri de pe fata de usa?

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de usa, e cel care e corp comun cu motorasul de geamuri. Am verificat acum, si nu se fac diferente intre cele cu 2 geamuri electrice si cele cu 4. Doar modulul confort face diferente si se rezolva din coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vazut bamseflorin cum se 'trezesc' cand vorbesti de ei? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da....da... :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti.Sunt nou pe forum si vin la voi cu o mare nedumerire in speranta ca ma puteti ajuta.

Am o skoda octavia 1 an 1999 la care aveam chei normale .M-am hotarat sa le schimb cu unele tip briceag.Am achizitonat de pe net un modul de alarma cu cheie briceag la pretul de 140 lei .

Am dus masina la un tip din oras care se pricepe foarte bine la asa ceva si s-a ocupat el de tot (copiere lamele,mutare cipuri .etc etc)

Problema este urmatoarea mi-a instalat modulul pe masina dar masina se armeaza automat dupa cateva secunde si se declanseaza automat alarma fara sa o ating macar,lucru valabil si in timp ce masina este in mers trebuie sa apas la un interval foarte scurt de timp butonul din mijloc al cheii ca sa opresc alarma.In final am decis sa sa opresc declansarea alarmei la socuri sau orice alt lucru care ar putea sa o faca sa se declanseze si acum butonul care oprea alarma de pe cheie a devenit inutilizabil.Acum pot doar sa inchid si sa deschid masina din telecomanda.

Stie cineva de ce se declansa alarma singura ?? si daca as putea sa fac ceva sa o reintroduc in functie pt ca este frustrant ca dupa ce am dat 140 lei pe alarma sa nu o pot folosi ca alarma doar ca o inchidere centralizata cand puteam sa achizitionez doar o inchidere centralizata cu chei briceag la maxim 80 lei.

Astept parerile voastre va multumesc !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.Am intalnit o situatie ciudata la skoda mea 2002 achizitionata de putin timp:ii functioneaza inchiderea centralizata in momentul in care o inchid sau o deschid doar daca bag cheia in broasca pt ca am inteles de la vechiul proprietar ca a avut o problema cu inchiderea din telecomanda si un electrician i-a oprit modulul sau ceve de genul asta.Problema mare este ca dupa ce inchid masina portbagajul poate fi deschis prin actionarea unei telecomenzi de la o alta masina (am incercat cu o cheia de golf4 si un golf5):).nu stiu daca are vreo importanta dar la cheia originala pe care o folosesc i-am schimbat bateria acum 2 saptamani iar acum este consumata.Multumesc si sper ca cineva sa ma poata ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune vag-com-ul pe masina si memoreaza doar cheia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti......maxim 80 lei.

Astept parerile voastre va multumesc !!!!

Si eu am achizitionat o telecomanda pt. ichiderea centralizata si mi-a creat o problema la tempomat pe care, deocamdata nu stie nimeni sa rezolve-eu suspectez ca ar trebui reincarcat softul CB.

In concluzie: telecomenzile de pe net sunt slabe si din cauza lor se busesc altele la masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
BogdanLitoiu

Salut

Am o mare problema la care nu-i dau de cap, masina nu intra in stand-by, este o skoda octavia 1 2000, 4 geamuri electrice.

Dupa inchidere, masina nu taie curentul, ramane la un consum de 0.22A. Daca scot mufele de pe stalpi la cele 2 usi din spate, masina taie curentul, avand un consum de 0.02A, asa cum ar fi normal. plecand de aici am zis ca de vina sunt motorasele sau broastele de la usile spate, asa ca am facut proba cu ele pe masina fratelui meu (tot o skoda octavia dar din 98, cu 4 geamuri electrice), la el merge OK, in 15s masina intra in stand-by, incerc si instalatiile electrice din usi, la fel merge la el (masina lui taie curentul chiar daca are usile deschise si intra in stand-by dupa cateva minute chiar daca are usile deschise==> masina nu este inchisa, nu cu usile larg deschise :bom: ). Dupa am zis ca poate este din modululde confort, cu mufa scoasa de la el masina mea intra la fel ca fratelui meu in stand-by chiar daca nu inchid cu cheia usile, ea intra oricum. L-am pus pe cel al fratelui meu (intre cele doua difera doar ultima litera la codul pieselor, anume: al meu este: 1J0959799Q, iar al lui 1J0959799M), la fel masina nu taie curentul.

Nu stiu ce sa mai incerc, la scanare nu am erori, am doar mufele scoase, iar dupa stergerea erorilor de mufa scoasa la usile spate, alte erori nu apar, dar masina nu vrea sa intre in stand-by.

Orice sugestie, parare, etc, sunt binevenite, daca cineva vrea sa faca experimente pe masina cu privire la aceasta problema este binevenit cu propunerile :)

O seara placuta.

Modificat de BogdanLitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bamseflorin

cumva ai umblat pe la casetofon si ai unit cele 2 plusuri care ajung pe acolo?

de cand a aparut aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

nu am umblat la casetofon :) problema e veche, masina asa a ajun la mine dar acum neumbland mult cu ea devine enervanta pentru ca in 2 saptamani dscarca bateria... daca esra de la casetofon, nu intra in stand-by niciodata, dar masina intra daca am nufele scoase la usile din spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ceva iti fura curent... deconecteaza pe rand.

Alternator, electromotor .. au fost cumva la reparat de curand ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

Florin, am demontat si probat cu piese de pe alta, asa cum am scris, problema apre la usile spate, singurul lucru care nu l-am schimbat au ramas instalatiile electrice din usile spate, in res am incercat, o sa mai caut un modul confort cu acelasi cod cu al meu identic sa vad ce se intampla, pentru ca daca modulul de confort are mufa scoasa masina intra in stand-by.

de reparat nu a fost niciodata nicaieri :) doar acasa :)

Modificat de BogdanLitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Deci, sa inteleg ca daca scoti sigurantele de la confort, nu mai face ?

Verifica bine conectorii, de la confort pana in yale....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

daca scot mufa de la modulul de confort nu mai face, de verificat am verificat VAN-A si VAN-B de la usile din spate pana la modulul de confort si sunt ok, au continuitate ... daca ai alte idei sunt binevenite :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bamseflorin

ca idee

eu am patit la skoda mea la calc usa fata stanga sa imi intre apa in el si sa fure curent

pori sa scoti calc de la usile din spate si sa vezi daca sunt oxidate (placa in interior )

calc nu se desfac dar poti sa te uiti in el pe partea care este inspre motorasul de la geamuri

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Închidere centralizata

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!